Svjetski poredak je “pod prijetnjom na način kakav nismo vidjeli od Hladnog rata”, upozorili su šefovi stranih obavještajnih službi Velike Britanije i SAD.
Šefovi MI6 i CIA-e su također rekli da obje zemlje stoje zajedno u “odopiranju odlučnoj Rusiji i Putinovom agresivnom ratu u Ukrajini”.
U prvom zajedničkom članku, Sir Richard Moore i William Burns napisali su za Financial Times da su znali da rat dolazi u Ukrajini i mogli su upozoriti međunarodnu zajednicu uklanjanjem tajni kako bi pomogli Kijevu.
Napomenuli su kako rade na ometanju “bezobzirne kampanje sabotaže” Evrope od Rusije.
“Nema sumnje da je međunarodni svjetski poredak uravnotežen sistem koji je doveo do relativnog mira i stabilnosti i rasta životnog standarda, mogućnosti i prosperiteta, ugrožen na način na koji mi nismo nije viđen od Hladnog rata”, navode i dodaju:
“Uspješna borba protiv ovog rizika je u osnovi posebnog odnosa između Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a”.
Jedna od “neviđenih prijetnji” s kojima se suočavaju obje zemlje je rat u Ukrajini, a sir Richard i Burns su rekli da je “održavanje kursa važnije nego ikad” kada je u pitanju podrška Ukrajini, dodajući da ruski predsjednik Vladimir Putin “neće uspjeti”.
“Sukob je pokazao kako tehnologija može promijeniti tok rata i naglasio potrebu za ‘prilagođavanjem, eksperimentiranjem i inovacijama’. Izvan Ukrajine, nastavljamo da radimo zajedno na poremećenju bezobzirne kampanje sabotaže širom Evrope koju vode ruski obavještajci i njihove cinične upotrebe tehnologije za širenje laži i dezinformacija koje su osmišljene da zabiju klinove među nama”, poručili su.
Koja zemlja je izazov stoljeća?
Imali su i prvi zajednički javni nastup na FT Weekend Festivalu u londonskom Kenwood Houseu u subotu. Burns je rekao prisutnima da ne vidi dokaze da Putinov “stisak na vlasti slabi”, dok je Sir Richard dodao:
“Nikada nemojte miješati čvrst stisak sa stabilnim stisakom”.
Smatraju i kako su ruske obavještajne službe, koje koriste kriminalne elemente za sabotažne operacije u Evropi, upravo znak da su “pomalo očajne”.
Vide uspon Kine glavnim obavještajnim i geopolitičkim izazovom stoljeća.
Kada je riječ o Gazi, rekli su da su se zalagali za suzdržanost i deeskalaciju na Bliskom istoku.
Burns, koji je bio centralni dio napora za prekid vatre, naznačio je na događaju FT da bi u narednim danima mogao biti detaljniji prijedlog.
“Ovo je na kraju pitanje političke volje”, rekao je on, dodajući da se zaista nada da će lideri na obje strane postići dogovor.