Brisel poručio Beogradu: Napredak Srbije uslovljen reformama

Evropski parlament (EP) usvojio je Izvještaj o Srbiji, sa 419 glasova za, 113 glasova protiv i 88 uzdržanih. Glasalo je 620 od 751 evroposlanika.

U usvojenom izvještaju navedeno je da će ukupni tempo pristupnih pregovora sa EU zavisiti od opipljivog napretka u osnovnim vrijednostima, vladavini prava, posvećenosti zajedničkim evropskim pravima i vrijednostima, kao i od usklađivanja sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU i od dijaloga Beograda i Prištine, “koji treba da se sprovodi u dobroj vjeri kako bi se obezbijedio pravno obavezujući sporazum zasnovan na međusobnom priznavanju”.

U izvještaju, čiji je autor izvjestilac EP za Srbiju Tonino Picula, Srbija se poziva da “snažnom političkom voljom i dosljednošću u sprovođenju reformi u vezi sa EU” pokaže da je strateški orijentisana ka EU i da “objektivno i nedvosmisleno” komunicira sa svojim građanima o EU, evropskom putu Srbije i potrebnim reformama, prenosi Euronews.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Takođe se primjećuje izražena posvećenost Srbije članstvu u EU kao strateškom cilju i njena ambicija da se u potpunosti uskladi sa pravnim tekovinama EU do kraja 2026. godine.

Picula je nacrt izvještaja, koji je sačinjen kao odgovor EP na izvještaje Evropske komisije o Srbiji iz 2023. i 2024, godine, predstavio u februaru, nakon čega su evropski poslanici uložili amandmane.

U dokumentu, o kojem je EP glasala kao o prijedlogu rezolucije ponavlja se da stav EP da pristupni pregovori sa Srbijom treba da napreduju samo ako se ona uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije i ostvari značajan napredak u reformama u vezi sa EU, posebno u oblasti osnovnih vrednosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Priznaje se dobar nivo pripremljenosti Srbije u pogledu makroekonomske stabilnosti i fiskalne discipline, kao i procjena Komisije da je Klaster 3 tehnički spreman za otvaranje. 

Kada je riječ o dijalogu Beograda i Prištine, pozivali su visoku predstavnicu EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kaju Kalas i Evropsku komisiju da preuzmu proaktivniju ulogu u vođenju procesa dijaloga i zatražili veću ulogu EP u olakšavanju dijaloga.

U izvještaju se poziva na “otvaranje potpunih i transparentnih pravnih postupaka” nakon istrage o padu nadstrešnice 1. novembra 2024. godine, koju vode organi vlasti, naglašava se važnost slobode govora i okupljanja i poziva na nepristrasnu istragu povodom tvrdnji da je 15. marta na protestima korišćena nezakonita tehnologija za kontrolu mase.

EP potvrđuje da su studentski zahtjevi u skladu sa reformama koje se od Srbije očekuju na njenom evropskom putu, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Takođe se konstatuje da masovni protesti održani 15. marta u Beogradu “predstavljaju najveće proteste u savremenoj istoriji Srbije i poziva se na nepristrasnu istragu tvrdnji da je protiv demonstranata korišćena nezakonita tehnologija za kontrolu mase, usled čega je više njih povređeno”.

U tekstu se, između ostalog, pozdravlja i aktivno angažovanje Srbije u sprovođenju novog Plana rasta za Zapadni Balkan i napredak Srbije ka razvoju funkcionalne tržišne ekonomije sa pozitivnim rastom BDP-a i povećanim stranim investicijama u nekim sektorima.  Usvajanju izvještaja prethodila je rasprava u Parlamentu, a sam izvještaj nakon usvajanja poprima oblik Rezolucije koja nije obavezujuća.  

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije