Bojkot se širi Evropom! Od Balkana stigao i do nekih zemalja Evropske unije, svima je visokih cijena “preko glave”

Bojkot supermarketa proširio se na neke zemlje Evropske unije.

Bojkot supermarketa, koji je prošlog mjeseca započeo u Hrvatskoj, a onda se prelio i na Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Sjevernu Makedoniju, sada je stigao i do drugih evropskih zemalja.

Pokret, koji se brzo proširio po Balkanu, počeo je kao protest protiv rasta cijena namirnica i sve ozbiljnije krize troškova života.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U Rumuniji, krajnje desničarski ultranacionalistički predsjednički kandidat Kalin Georgesku, koji je prošle godine nastupao kao nezavisni kandidat na poništenim izborima, putem društvenih mreža izrazio je podršku bojkotu i pozvao svoje pristalice da mu se pridruže.

U objavi na društvenim mrežama, Georgescu je optužio supermarkete i hipermarkete u stranom vlasništvu da ne prodaju rumunske proizvode i da ukidaju radna mjesta kasira uvođenjem samouslužnih kasa.

Drugi desničarski političari, uključujući Georgea Simiona, takođe su podržali inicijativu. Simion je izjavio da se priključuje bojkotu u znak podrške Rumunima “koji kažu ‘Dosta!’ zloupotrebama velikih hipermarket lanaca koji prave ruglo od ove zemlje”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Međutim, bojkot nije naišao na odobravanje svih Rumuna. Premijer Marsel Ciolacu i ministar poljoprivrede Florin Barbu izjavili su da bi bojkot zapravo mogao naneti štetu rumunskim proizvođačima.

Barbu je rekao da bi bojkot u trajanju od jedne sedmice mogao da oteža integraciju lokalnih proizvođača u velike maloprodajne lance.

“Ako govorimo o lokalnim proizvođačima i potrebi da ih uključimo u maloprodajne lance, moramo govoriti o količinama”, rekao je, dodajući da je “zbog toga Ministarstvo poljoprivrede uvijek podsticalo saradnju”.

Iako se mnogi Rumuni suočavaju s visokim cijenama u supermarketima, na društvenim mrežama se pojavio i kontra-bojkot u znak podrške supermarketima, koji je pozvao građane da u ponedeljak kupuju rumunske brendove u lokalnim supermarketima.

U međuvremenu, u ponedjeljak je rumunski predsednik Klaus Johanis podnio ostavku. Johanis je izjavio da je taj potez način da se spreči politička kriza u zemlji, s obzirom na to da je parlament trebalo da glasa o njegovom opozivu.

Gdje se još bojkotuje?

I u susednoj Bugarskoj, gde je inflacija skočila 15 odsto 2022. godine, predviđen je bojkot za četvrtak na poziv raznih organizacija.

“Pokažimo 13. februara trgovcima da postoji besno civilno društvo”, rekao je novinarima bivši poslanik i bivši bugarski ambasador u Hrvatskoj, i zatražio ograničenje cijena osnovnih prehrambenih proizvoda.

Grčka Opšta federacija potrošača pozvala je 19. februara na bojkot ne samo trgovinskih lanaca i banaka, već i svih državnih kompanija.

Bojkotuje se, kako pišu mediji, i u Albaniji. Uz obrazloženje da su cene u Albaniji među najvećim u Evropskoj uniji, na društvenim mrežama se pozivaju na bojkot tržišta i pijaca 16. februara.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije