Bivši američki komandant: ‘Naviknite se na slike uništenih Leoparda. Ukrajinu čekaju strašni gubici’

FOTO: AFP

Ben Hodges, bivši zapovjednik američke vojske u Europi te viši mentor u NATO-u, za Washington Post analizirao je ukrajinsku ofenzivu koje je započela prije nekoliko dana. Hodges je istaknuo kako je Ukrajina pokretanjem tog dugo planiranog napada napravila odlučujući korak na putu prema izbacivanju ruskih snaga sa svog teritorija, prenosi Telegram.hr.

Međutim, Hodges ističe kako o inicijativi još puno toga ne znamo, te je njezin ishod i dalje upitan. Američki je general tri puta bio u Iraku i Afganistanu kao zapovjednik brigade i direktor vojnih operacija, te napominje kako je i tada imao velikih poteškoća u vizualizaciji i razumijevanju onoga što se događa tijekom borbi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Nikada nisam bio uključen u ovako veliku, agresivnu i dezorijentirajuću kampanju poput ove što se trenutno vodi u Ukrajini. Izvješća terenskih zapovjednika njihovim nadređenima obično su nepotpuna i zbunjujuća. Dronovi pomažu, ali tehnologija nikada neće u potpunosti pomoći s ‘maglom rata'”, rekao je Hodges, referirajući se na pojam koji se odnosi na činjenicu da tijekom borbi nije moguće dobiti kvalitetan uvid u stanje na terenu ili predvidjeti daljnji tok rata.

Prvi izvještaji znaju biti drugačiji od pravog stanja

Iako zapadnjačka publika s pravom želi razumjeti kako se borba odvija u stvarnom vremenu, Hodges ističe da prvi izvještaji nikada nisu onako dobri, ali ni loši kao što zvuče. “Mislim da Ukrajinci mogu i hoće pobijediti u ovoj borbi. Ali ljeto će vjerojatno biti dugo i teško. Koliko je protuofenziva bila uspješna, nećemo još dugo moći prosuditi”, komentira Hodges.

Iako je protuofenziva pokrenuta, Hodges smatra da glavni napad još nije započeo. I Newsweek ističe kako je jedan od glavnih suradnika ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, Mihajlo Podoljak, rekao da protuofenziva tek treba započeti. “Još nismo pokrenuli protuofenzivu kao takvu, a Rusi već govore kako su pobijedili”, rekao je Podoljak i dodao kako Ukrajina samo testira prvu liniju bojišnice.

Kada počne glavni napad, stvari će biti jasne

Podoljak je otvoreno rekao da su trenutačni ciljevi Ukrajine ubiti što više ruskih mobiliziranih vojnika i uništiti rusku opremu. “Govorim iskreno, koliko god je to moguće, kako bih povećao psihološki pritisak na rusku vojsku”, rekao je.

Ukrajinci su zasad oslobodili oko 100 četvornih kilometara teritorija te oslobodili nekoliko sela. Hodges kaže da će stvari biti jasne kada počne glavni napad. “Ukrajinci još uvijek istražuju ranjivosti koje mogu iskoristiti i fokusiraju se na lokalne taktičke uspjehe. Znat ćemo da je glavni napad započeo kada vidimo više oklopnih brigada kako napadaju u jednom smjeru”, analizira američki general.

Stotine kilometara rovova i minskih polja

Ukrajinske tenkovske bojne obično se sastoje od 31 tenka, a sličan broj oklopnih vozila imaju i bojne oklopnog pješaštva. Nadalje, svaka će bojna također će imati dodatnu opremu, objašnjava Hodges.

Oklopna brigada imala bi četiri ili pet tenkovskih i oklopno-pješačkih bojni. Tipična ukrajinska brigada stoga vjerojatno ima najmanje 250 oklopljenih vozila različitih tipova. Međutim, kaže Hodges, do danas nije bilo velikih oklopnih formacija tog tipa.

Što se ruskih linija tiče, Hodges napominje kako su Rusi izgradili stotine kilometara rovova i minskih polja. “To će nedvojbeno predstavljati izazov za ukrajinski napad. Ali obrana je dobra onoliko koliko su dobri vojnici koji brane te rovove i pokrivaju prepreke”, kaže.

Veliki problem su unutarnje ruske borbe

Ono što je zasad nejasno, ističe general Hodges, jest jesu li Rusi učinkovitiji u obrani nego što su bili u napadu. Tvrdi kako veliki problem za koheziju na ruskoj strani predstavljaju interne borbe između vojske i plaćenika, te očekuje da će Ukrajina to pokušati iskoristiti.

Ono na što Hodges posebno upozorava je percepcija o ukrajinskim gubicima. “Probijanje neprijateljskih linija nikada nije lako. Ukrajina će trpjeti neuspjehe. Fotografije uništenih Leoparda i Bradleya su hit u medijima, ali nisu pouzdan pokazatelj o razvoju borbe”, kaže Hodges i dodaje da kako su takve slike samo dokaz da nema lake pobjede.

Hodges zaključuje da je Ukrajini trenutno najvažnija podrška Zapada. “Ukrajina je u egzistencijalnoj borbi. Koliko će trajati i koliko će života koštati, uvelike ovisi o tome kakvu dodatnu podršku Zapad nudi”, objašnjava general, uz napomenu kako je vrlo važno da ta potpora bude konstantna.

Ukrajini bi bilo potrebno oružje većeg dometa

Podsjetimo, američki predsjednik Joe Biden najavio je ranije ovog tjedna da će Sjedinjene Američke Države osigurati dodatnih 325 milijuna dolara za protuzračnu obranu, topništvo, protutenkovsko oružje i oklopna vozila.

Međutim, kaže Hodges, Ukrajini bi bilo korisnije oružje većeg dometa, kao što su projektili Storm Shadow ili ATACMS, koje Biden i dalje oklijeva poslati u Ukrajinu. “Nadam se da će se predomisliti”, govori general.

Hodges napominje kako Bidenov stav da je njegova vlada osigurala Ukrajini dovoljno oružja i ratne opreme može dovesti do pasivnog samozadovoljstva. “Ne može se samo gledati i čekati rezultate na bojnom polju. Ono što Ukrajina treba nisu gledatelji. Treba ATACMS”, zaključio je Hodges u svojoj analizi za Washington Post.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije