Bidenovo obraćanje na godišnjem skupu središnji je događaj njegove trodnevne posjete New Yorku, koja će uključivati sastanke sa šefovima pet centralnoazijskih država, te čelnicima Izraela i Brazila.
Biden, demokrata, učinio je okupljanje američkih saveznika oko podrške Ukrajini vodećom komponentom američke vanjske politike, tvrdeći da svijet mora poslati jasan signal ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da neće moći nadživjeti Zapad.
– Okupili smo svijet da podrži Ukrajinu i ujedinili NATO jer sam na početku bio uvjeren da Putin računa da se NATO neće moći držati zajedno i da bi to bilo dovoljno za pobjedu – kazao je Biden na prikupljanju sredstava za predizbornu kampanju u New Yorku.
Biden se, međutim, suočava s kritikama nekih republikanaca koji žele da Sjedinjene Države troše manje novca za Ukrajinu. Bivši predsjednik Donald Trump, kandidat za republikansku nominaciju na predsjedničkim izborima 2024., tvrdi da bi tražio brzi završetak rata ako bude ponovo izabran.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy, najviši republikanac u Washingtonu, postavio je pitanje da li bi Sjedinjene Države trebale i dalje slati milijarde oružja Ukrajini.
U svom govoru, Biden planira da tvrdi da je ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022. i okupacija teritorije kršenje osnivačke Povelje UN-a, čiji je glavni princip poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta, kažu američki zvaničnici.
– On će dati potpunu odbranu teze zašto je podrška Ukrajini zaista bitna, ne samo za našu nacionalnu sigurnost, nego i za održavanje Povelje UN-a i ideje suvereniteta i teritorijalnog integriteta i šta sve to znači – kazao je visoki zvaničnik administracije.
Drugi zvaničnik administracije rekao je da će se Biden i američki zvaničnici također fokusirati na mobilizaciju resursa za infrastrukturu i održivi razvoj i borbu protiv klimatskih promjena.
Čvrsta većina Amerikanaca podržava pružanje oružja Ukrajini za odbranu od Rusije i vjeruju da takva pomoć Kini i drugim američkim suparnicima pokazuje volju da zaštite interese i saveznike SAD-a, sudeći po anketi Reuters/Ipsos u junu.
Očekuje se da će ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski posjetiti Bidena u Bijeloj kući u četvrtak i sastati se s nekim čelnicima u Kongresu.
Sjedinjene Države pripremaju novi paket vojne pomoći Ukrajini kako bi se podudario s njegovom posjetom, i zatražile su od Kongresa da odobri dodatne milijarde pomoći za sigurnost do kraja godine.
– Uvjereni smo da će za ovo postojati dvostranačka podrška. Mislim da je i predsjednik Zelenski ima – kazao je novinarima savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.
Nakon govora, Biden će sastati s generalnim sekretarom UN-a Antoniom Guterresom kako bi razgovarali o svjetskim žarišnim tačkama.
Kasnije će prisustvovati prvom samitu s predsjednicima pet centralnoazijskih država. To su Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan.
U srijedu, Biden će se sastati sa brazilskim predsjednikom Luizom Inaciom Lulom da Silvom i pridružiti mu se na dešavanju s radničkim čelnicima Brazila i Sjedinjenih Država.
Također u srijedu, Biden će imati prvi sastanak licem u lice s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom otkako je Netanyahu ponovo došao na vlast prošlog decembra.
Sullivan je rekao da će razgovarati o “viziji stabilnijeg i prosperitetnije i integrisanije regije (Bliskog istoka), kao i da će razmijeniti stavove o efikasnom suprotstavljanju i odvraćanju Irana”, prenosi Reuters.