Marko Kremonezi, novinar lista “Korijere dela sera”, koji prati Severnu ligu, smatra da Bosijevu pretnju ne treba uzimati ozbiljno, ali da celokupna situacija čini Berluskonija veoma nervoznim pošto se on oseća opkoljenim sa svih strana.
Bosi je u govoru na skupu koji se u Veneciji još od 1996. godine održava svake jeseni pod nazivom “Proslava padanskih naroda” poručio da bi otcepljenje severne Italije moglo da bude postignuto ili demokratskim putem, na referendumu, ili uz pomoć “padanske vojske”.
– Te Bosijeve izjave o secesiji treba brzo zaboraviti, to je on pominjao i pre 15 godina, a poslednji put 1999. i 2000, one mu služe samo za ulagivanje militantnim simpatizerima Severne lige. Ankete iz juna ove godine pokazuju da je za otcepljenje krajnje manjinski deo građana severne Italije, čak i među glasačima Bosijeve stranke, a podrška secesiji je značajnija jedino u regionu Veneto – navodi Kremonezi.
On objašnjava da je čelnicima Severne lige od otcepljenja bitnije da izbegnu pad podrške biračkog tela pošto se deo njih plaši da koalicija sa Berluskonijem, čiji je politički integritet ozbiljno uzdrman, predstavlja “samrtni stisak” koji bi mogao da vodi gašenju partije.
– Jedna od opcija za rešenje trenutne situacije jeste obrazovanje tehničke vlade u koju bi, pored Berluskonijeve stranke Narod slobode i Severna liga, ušla i Unija centra Pjera Ferdinanda Kazinija, bivšeg predsednika Donjeg doma parlamenta. Međutim, Kazini je jasno poručio da ne želi u vladu u kojoj bi Berluskoni ostao premijer, a sa druge strane, Berluskoni očigledno nema nameru da se povuče – kaže Kremonezi.
Prema Kremonezijevim rečima, premijer je nakon poslednjeg objavljivanja prisluškivanih razgovora u kojima se dodatno razotkriva afera o angažovanju prostitutki za njegove bunga-bunga zabave, upao u ozbiljnu krizu.
– Berluskoni je izuzetno neraspoložen, prema rečima ljudi koji su mu bliski, premijer se oseća okruženim sa svih strana. Pored seksualnih afera, tu su i drastične mere štednje koje je njegova vlada morala da nametne, a čije će se posledice tek osetiti. Prema zvaničnim anketama, podrška Berluskoniju opala je sa maksimuma, s više od 50 odsto, na sadašnjih 22 odsto – rekao je Kremonezi.
On je dodao da bi dodatni problem za Berluskonijevu vladu mogao da predstavlja eventualni odlazak u zatvor Marka Milanezea, bivšeg najbližeg saradnika Đulija Tremontija, ministra finansija koji je optužen za korupciju.
– Ako bi Milaneze završio u zatvoru, to bi bio ozbiljan udarac za vladu pošto je Tremonti jedan od najvažnijih ministara u njoj. Međutim, kako je Berluskoni do sada opstao, mislim da bi mogao da se održi na vlasti barem do narednog proleća, a možda i do kraja mandata 2013, pošto poslanike vladajuće većine sve zajedno i dalje drži jaka želja da prežive na vlasti – zaključuje Kremonezi.
Premijer novinarima: Baš imate ružne face!
Berluskoni je juče izašao pred sud u Milanu na procesu u kojem je optužen da je britanskom advokatu Dejvidu Milsu devedesetih godina dao mito kako bi ovaj u premijerovo ime lagao na sudu. Na pitanje okupljenih novinara “Kako ste?” Berluskoni je uz osmeh kazao: “Ja sam dobro, a vi baš imate ružne face”, dok je na molbu da im kaže nešto, odgovorio bukvalno: “Nešto.” Tužilaštvo u Napulju objavilo je da bi kao ekstremnu meru zbog premijerovog neodazivanja na saslušanje u vezi sa drugim slučajem korupcije moglo da naredi privođenje Berluskonija.