Naoružani napadači izveli su napad na delegaciju avganistanske vlade koja je obilazila jedno od dva sela u oblasti Pandžavaj, u provinciji Kandahar, koja su bila poprište masakra. Napadači su na delegaciju pucali iz više pravaca. U prvim izveštajima nije bilo objašnjeno da li je neko ranjen ili poginuo.
U delegaciji su bila i dvojica braće avganistanskog predsednika Hamida Karzaija, i više zvaničnika vlade zaduženih za bezbednost.
Oko 2.000 studenata u gradu Džalalabadu na istoku Avganistana u isto vreme je održavalo protestni skup, tražeći da se američkom vojniku sudi u gradu Kandaharu.
Dan posle prve pretnje da će se „okupatorima i divljačkim ubicama osvetiti za svakog mučenika“, avganistanski talibani su izneli novu pretnju: da će američkim vojnicima odrubljivati glave u znak odmazde za masakr 16 civila.
Glavni neprijatelji koalicionih snaga u misiji ISAF, koje predvodi NATO, sada prete osvetom Americi koja u Avganistanu „naoružava ludake koji to oružje okreću protiv bespomoćnih stanovnika“.
„Islamski emirat* još jednom upozorava američke životinje da će mudžahedini osvetiti žrtve i uz pomoć Alaha ubiti i odrubiti glave vašim sadističkim, ubilačkim vojnicima“, poručio je portparol talibana Zabihulah Mudžahid.
Dan ranije, u prvoj reakciji na užasavajuću smrt 16 ljudi, avganistanski talibani su već reagovali na događaje u oblasti Pandžavaj (v. Talibani najavili osvetu za pokolj).