Austrijsko državljanstvo najskuplje u svijetu, košta 10 miliona dolara

 Na samom početku teksta poznati ekonomski portal navodi da i pored činjenice da zemlje ne vole da to previše iznose u javnost, ipak, moguće je da bogati ljudi iz strateških razloga iz zemalja sa velikim ekonomskim i političkim problemima kupe državljanstvo nekih drugih bogatih i razvijenih zemalja poput Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Malte, Velike Britanije i Austrije.

 

Malta je jedna od posljednjih zemalja koja je saopćila da nudi državljanstvo svakome ko to može sebi priuštiti kako bi privukli investitore u tu malenu ali razvijenu evropsku zemlju. Parlament Malte prošli mjesec je odobrio prodaju malteškog državljanstva za 650.000 eura, odnosno 895.895 dolara državljanima trećih zemalja. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Premijer Joseph Muscat istakao je da bi taj plan zemlji trebao donijeti prihode i privući vrijedne i pametne ljude koji bi mogli ulagati na otoku. Procijenio je da bi se na taj način moglo prikupiti 30 miliona eura u prvih godinu dana, što znači da bi državljanstvo kupilo oko 45 osoba.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Također, oni koji se odluče na ovaj korak dobili bi pravo na rad i boravak u cijeloj Evropskoj uniji (EU) jer je Malta njena članica kao i članica schengenskog prostora bez unutarnjih granica i ima bezvizni režim sa SAD-om.

 

Prema istraživanju portala Quartz na osnovu podataka imigracijskih ureda u svijetu, najjeftinije državljanstvo nije na Malti nego u Dominikanskoj Republici gdje pasoš, odnosno državljanstvo te zemlje, za sve građane trećih zemalja košta 100.000 dolara. Slijedi ostrvo Saint Kitts u Karipskom moru gdje se državljanstvo može kupiti za 250.000 dolara, dok u ekonomskom krizom pogođenoj Grčkoj državljanstvo košta 344.575 dolara.

 

Među zemljama u svijetu sa najjeftinijim državljanstvom nalazi se i Južni Kipar gdje državljantvo košta 413.390 dolara, SAD 500.000 dolara, Portugal 689.150 dolara i Malta 895.895 dolara.

 

Prema istraživanju Quartza, prodaja državljantva u Evropi je postala ‘rastuća industrija’, posebno nakon globalne ekonomske krize jer mnoge zemlje očajno pokušavaju da privuku strani kapital.

 

Ipak, najskuplje državljantvo u svijetu je u Austriji gdje je za pasoš te razvijene i dobrostojeće evropske zemlje potrebno izdvojiti 10 miliona dolara.

 

Malo jeftinije državljantvo od austrijskog je u Australiji gdje pasoš te zemlje košta 4,7 miliona dolara, Singapuru 2 miliona dolara, Velikoj Britaniji 1.644.000 dolara i Hong Kongu gdje državljanstvo košta 1.289.810 dolara.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije