Za 12. novembar zakazana je vježba "Energija 21", na kojoj će se uvježbavati kako treba ispravno da se reaguje u takvoj situaciji.
Više pokrajina, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo odbrane učestvovaće 12. novembra u vežbi "Energija 21".
Vježba se zasniva na pretpostavci da ekstremno hladan period u Evropi dovodi do povećane potrošnje električne energije i ograničenja u proizvodnji električne energije, te da to dovodi do „nestašice električne energije“. Vježbu je pokrenuo guverner Tirola Günther Platter (ÖVP), trenutno predsjedavajući Guvernerove konferencije, piše ORF
Država Tirol je najavila da će biti uključeno ministarstvo za zaštitu klime, kao i predstavnici organizacija za vanredne situacije i kritičnih infrastrukturnih objekata. Kako bi se održalo snabdijevanje u slučaju nestašice i spriječilo nestanak struje – a time i kolaps električne mreže – potrebno je funkcionisanje kriznog upravljanja i neometana saradnja između vlasti, hitnih službi i dobavljača energije.
„Upravo tu saradnju i procese u slučaju krize treba uvježbati u okviru štabne vježbe“, kazali su nadležni za državu Tirol.
Istovremeno sa vježbom osoblja širom zemlje, tirolski regionalni tim za upravljanje operacijama uvježbavaće različite "operativne spektre" u slučaju nestanka struje zajedno s organizacijama za hitne slučajeve na Patscherkofelbahnu iznad Innsbrucka, navodi se.
Između ostalog, helikopterom se obavlja oporavak užeta, tokom kojeg se putnici spuštaju s gondola, a uvježbava se izrada zamjenske šipke uz podršku helikoptera Blackhawk za obnavljanje napajanja.
Pravilna priprema za hitan slučaj uključuje, posebno, odredbe civilne zaštite u domaćinstvu sa najvažnijim stvarima u svakodnevnom životu. Iznad svega, pitanje je da imate prave zalihe kada su vam potrebna pića, hrana, energija i medicinski materijal. Dobro snabdevena zaliha treba da bude dovoljna za najmanje 14 dana.
„Najbolja zaštita od posljedica dugotrajnih nestanka struje je gomilanje zaliha i kućanstvo otporno na krize“, kaže Elmar Rizzoli, direktor grupe Centra za upravljanje krizama i katastrofama u državi Tirol. „Još jedan savjet koji je jednostavan za implementaciju: automobil koji je uvijek pun goriva osigurava funkcionalan radio kao izvor informacija, kao i opcije grijanja i punjenja za električne uređaje kao što su pametni telefoni, itd.“, kaže Rizzoli.
Dobra priprema je jedna stvar – ali šta radite u hitnim slučajevima? Konkretne preporuke za djelovanje stanovništva da se pripremi za nestanak struje i „zamračenja“, kao i šta učiniti u slučaju krize dostupne su u formi informativnih listova na www.tirol.gv.at/blackout i u područje za preuzimanje.
Inače, i diskonti u Austriji počeli su da nude građanima potrebnu opremu za prevazilaženje "Blekauta".
Tako lanac "Hofer" u svom asortimanu od sada ima radio uređaje sa kurblom, baterijske lampe bez baterija, agregate na gorivo…
Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije reagovalo je saopštenjem u kojem kažu da neće biti masovnog i nenajavljenog nestanka struje tokom vježbe. Svi vlasnici objekata kojima će.nestati električna energija su unaprijed obaviješteni.