Assadove snage granatiraju Halep raketama Scud

Prema posljednjim podacima, tom prilikom se uništava veliki broj privatnih kuća.

Komitet za lokalnu saradnju Sirije (LCC) saopćio je da Assadove snage granatiraju Halep kao i grad Raqqah koji je pod kontrolom pobunjeničke vojske.

LCC je naveo da je u napadu potpuno uništeno na desetine kuća dok su mnoge djelimično uništene.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Također, LCC je saopćio da je u napadima bilo i smrtno stradalih kao i ranjenih.

Prema posljednjim podacima, sirijska vojska je raketama Scud uništila i određene poljoprivredne površine u mjestima na sjeveru zemlje.

Komesarka Ujedinjenih nacija za ljudska prava Navi Pillay nedavno je izjavila da se broj žrtava u Siriji provećao na 70.000.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Inače, snage sirijskog predsjednika ispalile su nekoliko balističkih projektila Scud na sirijske ustanike, objavili su dužnosnici NATO-a i SAD-a i to ocijenili eskalacijom rata u Siriji.

Za sada nije poznato zašto su se snage sirijskog predsjednika Bashara al-Assada odlučile na korištenje tih projektila, koji imaju domet nekoliko stotina kilometara, a “proslavio” ih je bivši irački lider Saddam Hussein 1991. godine, kada ih je za vrijeme Zaljevskog rata lansirao na Izrael.

Te rakete sovjetske proizvodnje su nenavođene i neprecizne i obično se ne koriste u gerilskim ratovima.

Mark Perry, vojni i vanjskopolitički analitičar, izjavio je da su izvještaji kredibilni, ali da korištenje nenavođenih projektila predstavlja “vrlo očajnu mjeru” Assadovih snaga.

Assadove snage su se do sada koristile artiljerijom, helikopterima i avionskim napadima, što je mnogo efikasnije u bliskoj urbanoj borbi.

Međutim, ustanici nabavljaju sve bolje oružje za protivudare, uključujući i oružje s mogućnošću rušenja aviona.

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije