Doći će trenutak kada će SAD znati s čime ima posla nakon niza obaranja neidentifikovanih letećih objekata – ali u međuvremenu ne žele rizikovati, prenosi Sky News.
U američkom političkom govoru, koristi se fraza koja u slobodnom prevodu znači “nikad dovoljno opreza”.
Vođeni tom devizom, američki borbeni avioni u sedam dana oborili su četiri leteća objekta koji bi mogli biti bilo šta.
Sve je počelo od balona, za koji Amerikanci sa sigurnošću tvrde da je bio kineski špijunski balon.
Na brifingu za vijesti u nedjelju naveče, američko Ministarstvo odbrane govorilo je o povećanom stanju pripravnosti.
Kazali su da se američki vazdušni prostor pomnije posmatra i da su radarski filteri podešeni kako bi prepoznali manje objekte na nebu.
Rečeno je da nedavni objekti nisu predstavljali vojnu prijetnju i Ministarstvo odbrane je priznalo da kompanije i organizacije upravljaju objektima na ovoj visini u istraživačke svrhe.
Dakle, koliko se još može nastaviti ova politika “prvo pucaj, pa onda pitaj”?
Jasno je da će to zavisiti od prikupljanja i analize krhotina.
Prvi objekt u zraku koji je oboren bio je navodno špijunski balon, ali sljedeća tri još uvijek nisu identifikovana.
Doći će trenutak kada će SAD znati s čime ima posla i zauzeti promišljeno stajalište – u međuvremenu, ne žele rizikovati.
Ova sedmica je započela kritikovanjem Joea Bidena zbog oklijevanja u izdavanju naredbe za obaranje kineskog špijunskog balona.
Završilo je tako što se on oglasio na Twitteru, oštro govoreći o Kini – “djelovat ćemo da zaštitimo svoju zemlju” – dok su američke snage pokušavale prikupiti krhotine onoga što su oborile iznad jezera Huron.
Uz najave o njegovoj predsjedničkoj kandidaturi koja se očekuje uskoro, optužba da je “slab prema Kini” nije nešto što on smije dopustiti.
Kada su ga tokom brifinga upitali da li bi objekti u vazduhu mogli biti izvanzemaljci, general američkih vazduhoplovnih snaga Glen VanHerck odgovorio je: “Nisam ništa isključio.”