U posljednjem broju, urednik Jo Glanville naziva arhivu “literarnim blagom i istorijskim dokumentom ekstremnog ponašanja ljudi – od najnehumanijih postupaka do najhrabrijih”.
Samuel Beckett, Nadine Gordimer, Graham Greene, Anna Politkovskaya, Kurt Vonnegut, Alexander Solezehnitsyn, Salman Rushdie – samo su neki od mnogih istaknutih pisaca čiji su radovi, od 1972. godine naovamo, objavljeni u ovom renomiranom časopisu koji njeguje slobodu govora.
Index je počeo sa radom u sklopu organizacije Writers and Scholars International, koju je osnovao Stephen Spender 1968. godine, kao odgovor na nevolje sovjetskih disidenata. Fokusirajući se prvo na SSSR, zatim se šireći na druge istočnoevropske zemlje, i 1980. godine na Latinsku Ameriku, Afriku i šire, Index “je jasno stavio do znanja da je cenzura globalni problem koji muči demokratije jednako kao i diktature”.
Robert McCrum, pomoćnik urednika lista The Observer, piše: “U dugoj i krvavoj istoriji borbe za intelektualnu slobodu bilo je mnogo nadahnutih izjava o ulozi pisca kao kotača u mašineriji države. Niko, međutim, nikada nije ni pomislio da ugura cijelu kutiju sa alatima u mašineriju moći.”
Arhiva magazina Index on Censorship dostupna je besplatno u periodu od 40 dana od 26. marta. nakon toga, čitaoci će do kraja 2012. godine imati pristup izdanjima objavljenim prije 2010. godine.
Ovdje možete pristupiti arhivi magazina Index on Censorship.