Zemlju izlazećeg sunca zahvatila je prava fudbalska groznica, jer njena reprezentacija na Svetskom prvenstvu u Kataru ostvarila istorijski rezultat osvajanjem prvog mesta u kvalifikacionoj grupi, i to tako što je dramatičnim preokretima porazila bivše svetske prvake Nemačku i Španiju.
Fudbal utiče na Japanske radne navike
U obe utakmice protiv evropskih fudbalskih divova Japan je gubio nakon prvog poluvremena, ali je u drugom, u kratkom vremenskom periodu, uspeo ne samo da nadoknadi zaostatak, već i šokira favorizovane protivnike. Svaka od tih pobeda po sebi je istorijska za ostrvsku državu od 125 miliona stanovnika jer njena reprezentacija do sada nije uspela da trijumfuje nad Nemačkom i Španijom.
Japanska selekcija je, pored stotina hiljada elektronskih poruka i pisama, danas, čini se, dobila i natprirodnu podršku budući da su se đaci i građani mesta Tanabe u prefekturi Vakajama okupili u lokalnom šinto hramu Kumano Hongu, u kojem se odaje pošta mitskom tronožnom gavranu koji se tradicionalno smatra glasnikom bogova i koji figurira na grbu Japanskog fudbalskog saveza, kako bi se pomolili za dalji proboj fudbalera svoje zemlje na Svetskom prvenstvu u Kataru.
Istovremeno, stručnjaci Ekonomskog instituta u sastavu osiguravajuće kompanije Daiići seimei, poznati po proračunima ekonomskih efekata velikih sportskih manifestacija kao što je nedavno održana olimpijada, izašli su u javnost sa procenom da je tokom grupnog takmičenja u Kataru japanska fudbalska reprezentacija u svojoj zemlji podstakla dodatnu potrošnju od bar oko 115 miliona evra. Ona se prvenstveno ogledala u povećanoj prodaji dresova, dodatnoj konzumaciji pića tokom utakmica i narudžbinama hrane na kućne adrese.
Pošto su ti mečevi padali uglavnom duboko u noć po japanskom vremenu, domaći mediji javljaju da raste broj kompanija koje su voljne da svojim zaposlenima daju slobodno jutro ili čitav dan kako bi ovi mogli da provedu prethodnu noć pred televizijskim ekranom navijajući za reprezentaciju svoje zemlje.
Sledeći protivnik Hrvatska
I dok nije poznato koliki je ekonomski gubitak usled smanjenog broja radnih sati u takvim preduzećima ili pada produktivnosti među radnicima koji su morali da se pojave u firmi u isto vreme kao i obično i koji su zbog noćnog fudbalskog bdenja na posao došli pospani i iscrpljeni, zna se da njihovi ljubimci u plavim dresovima sada uživaju u dobitku od 12 i po miliona evra koji su stekli plasmanom u drugi krug takmičenja i da žele više od toga.
Uporni i brzi Japanci će u osmini finala igrati protiv iskusne ekipe Hrvatske. Bivša jugoslovenska republika se u završnicu turnira plasirala sa pet osvojenih bodova kao druga iza afričkog predstavnika i jednog od iznenađenja turnira Maroka, u grupi u kojoj su nastupile i ekipe Belgije i Kanade.
Hrvatska i Japan do sada su se sastajali ukupno tri puta i u tim međusobnim okršajima imaju polovičan uspeh. Zemlja izlazećeg sunca trijumfovala je u prijateljskoj utakmici 1997. sa 4:3, ali je na Svetskom prvenstvu u Francuskoj naredne godine pretrpela poraz rezultatom 0:1. “Vatreni” i “plavi samuraji” ukrstili su koplja i na SP u Nemačkoj 2006, kada su podelili bodove bez golova.
Osim po činjenici da je osvajala treće i drugo mesto na najvažnijem fudbalskom takmičenju, u fudbalskom smislu Hrvatska je u ostrvskoj carevini poznata i po tome što je u njoj, u tadašnjoj Kroaciji (Dinamu), u sezoni 1998.-1999. igrao legendarni napadač Kazujoši Miura, koji i danas, s punih 55. godina, aktivno igra fudbal, doduše kao član trećeligaša FK Jokohama (i na pozajmici u četvoroligašu).
Od nerealnog do realnog
Japan je, uključujući tu i Katar, do sada na svetskim prvenstvima u fudbalu nastupao sedam puta, a prvi put mu je to pošlo za rukom 1998. Četiri puta je ispao u grupnoj fazi takmičenja, dok je dva puta izgubio u osmini finala – poslednji put pre četiri godine u Rusiji, kada je nakon vođstva od 2:0 protiv Belgije doživeo neprijatni preokret.
Pred turnir u Rusiji japanski mediji konstantnim pritiscima da se izjasni o konačnom cilju iznudili su od tadašnjeg selektora Akire Njišina izjavu da njegova reprezentacija cilja polufinale. Ovo uprkos tome što ona nije imala dovoljno vremena da se pripremi pod njegovom palicom, pošto je Njišino preuzeo kormilo državnog tima od smenjenog selektora Vahida Halilhodžića samo dva meseca pre početka fudbalskih borbi u Rusiji.
Ove godine pred samo svetsko prvenstvo medijsko interesovanje u Japanu je bilo vidno manje nego u prošlosti pred isto takmičenje, ali je sada jasno da su decenije velikog ulaganja novca i truda u razvoj domaćeg fudbala, te sve češći odlasci japanskih igrača na kaljenje u inostranstvo u vrlo mladom dobu počeli da donose dividende i na velikim takmičenjima, te da ova generacija ima talenta i hrabrosti da ozbiljno ugrozi Hrvatsku.
Otud i izjava sadašnjeg selektora Hađimea Morijasua, koju je dao tek nakon trijumfa nad Španijom, da je novi cilj njegovog tima plasman “u prvih osam, pa i korak dalje” ima mnogo više kredibiliteta od one njegovog prethodnika.