Želimir Žilnik: Studentski protesti potpuno su drugačiji od ‘68.

Proces takozvane tranzicije bio je ofanziva bogaćenja. Pred našim očima desila se ogromna otimačina koja je neverovatno surovo upropastila velik deo radničke klase, kazao je redatelj Želimir Žilnik u intervjuu za emisiju Vida Art Vide TV

Današnji studentski prosvjedi u Srbiji razlikuju se od studentskih demonstracija 1968. po reakciji vlasti, intenzitetu nasilja i političkog rizika, izjavio je ugledni srpski redatelj Želimir Žilnik u intervjuu za emisiju Vide TV Vida Art, koju možete gledati na ovoj poveznici.

“To je bilo potpuno drugačije”, ocijenio je redatelj čiji je igrani debi “Rani radovi” o šezdesetosmaškim demonstracijama, na Berlinskom festivalu 1969. osvojio prvu nagradu, Zlatnog medvjeda, ali je potom sljedećih trinaest godina u Jugoslaviji “bunkeriran”. “Spolja gledano bilo je slično, ali iznutra gledano, po onome šta su bili studentski zahtevi i po tome kako je vlast reagovala, bilo je sasvim drugačije. U ono vreme bila je samo jedna tuča na Novom Beogradu, a danas vidimo da su brojne demonstracije u raznim mestima na kojima ima i fizičkih sukoba, a i politička je tenzija na vrlo visokom nivou rizika. Ne možemo znati ni predviđati kako će se dalje odvijati”, kazao je Žilnik.

Jedan od najznačajnijih živućih filmskih autora iz Srbije i bivše Jugoslavije gostovao je u Vida Artu u povodu zagrebačke premijere njegova novog filma “Restitucija ili san i java stare garde“ koji je u petak prikazan u sklopu Subversive festivala, nedugo nakon što je na nedavno završenom Filmskom festivalu u Berlinu imao filmsku premijeru.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

To je sentimentalan i vedar film o vremešnome jazz muzičaru Stevanu Arsinu koji se nakon života provedenog u zapadnoj Europi vraća u Novi Sad kako bi preuzeo nacionalizirano imanje svojega oca koje mu je država odlučila vratiti. Zanimljivo je pritom da je glavni glumac, 89-godišnji Novosađanin Milan Kovačević, neka vrsta naturščika koji u filmu u priličnoj mjeri pripovijeda vlastitu životnu priču, o čemu je Žilnik u intervjuu podrobnije govorio.

Objasnio je da mu je najvažniji okidač za takav film bio “proces takozvane tranzicije, ofanziva bogaćenja posle rasklapanja socijalističkog sistema, u kojemu je glavna parola bila da ćemo se vratiti u kapitalizam koji je mnogo pravedniji, ali pred našim očima se desila jedna ogromna otimačina koja je neverovatno surovo za nekoliko godina upropastila velik deo radničke klase”.

“Restitucija ili san i java stare garde” na engleskom je naslovljen s “80+”. Žilnik objašnjava: “Starost je poslednjih decenija potpuno diskvalifikovana kao nešto čega treba da se stidimo, kao da su prošla vremena i dekade bile neki totalni neuspesi i promašaji. Hteli smo da u filmu dodirnemo ono što se dublje usadilo u sećanje nego ta očajavajuća negacija”, kazao je.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pritom je podsjetio na istinu oprečnu općem sumnjičenju generacije koja je danas pred ili u osamdesetim godinama života: “Filmove sam počeo snimati 1967., sa 25 ili 26 godina. Bilo je više šansi i uspeha u pogledu prihvatanja naših filmova iz Jugoslavije po celom svetu: prosečan broj prodanih igranih filmova iz Jugoslavije šezdesetih i sedamdesetih godina bio je između četrdeset i sedamdeset zemalja koje su uzimale naše filmove”, podsjetio je opisujući uvjete onodobne filmografije u Jugoslaviji i Europi.

Ugledni umjetnik objasnio je i svoj kreativni credo. “Film je jedina umetnost koja potpuno negira distancu između stvarnosti i onoga što je snimljeno kamerom. I druge umetnosti reinkarniraju život, ali kamera ga uspeva zalediti za večnost. Zato je film, mada tehničko sredstvo, jedno od najautentičnijih svedočanstava. A kako vreme prolazi, ne vidimo samo glumce i priče nego i kompletan sistem vrednosti, ponašanja i komunikacije u trenutku kad je rađen. Svojim filmovima pokušavam da sačuvam kao muzejsku vrednost nešto od epohe u kojoj sam živeo”, kazao je Želimir Žilnik u emisiji Vida Art.

Portal novosti

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije