ZASTRAŠIVANJE STUDENATA U BLOKADI: Slijedi li optužnica protiv studenata?


Povodom saznanja o krivičnoj prijavi protiv njih reagovali su studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu u blokadi. Prema nezvaničnim saznanjima, krivična prijava podneta je zbog krivičnog djela povreda slobode kretanja i nastanjivanja iz člana 133. stav 1. Krivičnog zakonika, za koje se krivično gonjenje preduzima po službenoj dužnosti. Pitaju se da li će tužilaštvo podići optužnicu i protiv koga.


“Kako sa jedne strane optužni akt u sebi mora determinisati subjektivni i objektivni identitet, a kako je sa druge strane krivična prijava podnesena protiv Studentske Komore, kao neformalne grupe građana, koja u pravnom prostoru ne postoji, te kao takva ni ne može biti okrivljeni subjekat u potencijalnom krivičnom postupku, samim tim se opravdano postavlja pitanje da li bi se potencijalni krivični postupak pokrenut protiv studenata u blokadi, poimenično naznačenih, kao fizičkih lica, imao smatrati otvorenim progonom istih” – saopštavaju studenti.

Budući da se nalaze unutar prostorija matičnog fakulteta i da je zakonom predviđenopravo studenata na samoorganizovanja i kolektivno izražavanje mišljenja, pitaju se da li su u nesuglasnosti s ustavom garantovanim pravima drugih.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“U takvim situacijama, ograničenje prava drugih smatra se dozvoljenim i ne može se smatrati protivpravnim, ukoliko je ono ograničeno u svrhu postizanja legitimnog cilja, koji se ogleda u zaštiti javnog interesa, što ovde i jeste slučaj. Sve mere koje su preduzete u cilju ostvarivanja naših zahteva se imaju smatrati nužnim, odnosno minimalni instrumentima neophodnim za ostvarivanje zahtevima proklamovanog legitimnog cilja. Dakle, između težine preduzete mere i legitimnog cilja kojem težimo postoji neophodna korelacija, odnosno srazmernost. Stoga se opravdano pitamo, kako uopšte može postojati krivično delo, ukoliko ne postoji protivpravnost u preduzimanju radnje kao jedan od četiri nužna elementa krivičnog dela” – saopštavaju studenti.

S obzirom da dva mjeseca od dana podnošenja prijave nisu obaviješteni o tome, pitaju se o kom je krivičnom djelu riječ.

“Imajući u vidu odredbe člana 6. stav 1. i 2. Zakonika o krivičnom postupku, kojima je regulisana zakonitost krivičnog gonjenja, kako po službenoj dužnosti, tako i po predlogu oštećenog, paradoksalna bi bila situacija u kojoj bi javni tužilac eventualno pokrenuo krivični postupak povodom krivičnog dela za koje je predviđeno da se krivično gonjenje preduzima po predlogu oštećenog, kao što je slučaj sa krivičnim delom protivpravnog useljenja iz člana 219. Krivičnog zakonika, gde bi oštećeni bio Pravni fakultet Univerziteta u Novom Sadu” – kažu studenti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pravni fakultet je javno proklamovao podršku studentima u blokadi i odobrio njihov boravak u prostorijama matičnog fakulteta, podsjećaju srudenti. Krivična prijava u tim okolnostima se može smatrati otvorenim pritiskom na njih. Bude li optužnice, znat će da podrške Pravnog fakulteta nije ni bilo.

“Uzevši u obzir da blokade na svim fakultelima u Srbiji traju više od dva meseca, nesporno ostaje da bi nadležni javni tužilac do sada preduzeo sve neophodne radnje u vezi sa gonjenjem po eventualnim krivičnim delima i bez krivične prijave kao inicijalnog akta, u skladu sa pomenutim odredbama člana 6. Zakonika o krivičnom postupku, da je našao da postoje osnovi sumnje u pogledu postojanja onih dela za koje se goni po službenoj dužnosti” – saopštavaju studenti.

Studenti podsjećaju da učinilac krivičnog djela ne postoji, kao ni samo djelo, te da organ po krivičnoj prijavi postupa skoro dva mjeseca, bez bilo kakvog obaveštavanja studenata o tome. Izražavaju zabrinutost o tome da se studenti u blokadi, iz dana u dan, u sve većoj mjeri javno označavaju kao antidržavni element. Izražavaju bojazan da će se protiv njih u budućnosti voditi “kafkijanski procesi”, po načelima policijske, a ne pravne države.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije