Sindikat sudske vlasti Srbije saopštio je da će zaposleni u pravosudnim institucijama širom zemlje 5. maja stupiti u potpuni štrajk.
„Razlog štrajka je višegodišnje ignorisanje opravdanih zahtjeva zaposlenih u pravosuđu, među kojima su: dostojanstvene zarade, poboljšanje uslova rada, jasno priznanje uloge koju administrativno i stručno osoblje ima u funkcionisanju pravosuđa, kao i prestanak sistemskog potcjenjivanja našeg rada“, stoji u saopštenju.
Kako je Sindikat sudske vlasti Srbije naveo, bez zaposlenih u sudskoj administraciji nema ročišta, nema presuda, nema pravde. U saopštenju šalju poruku „pravosuđe staje dok se ne čuje i ne prizna rad onih koji ga nose svakog dana“.
Sindikat dodaje da poziva sve zaposlene da se pridruže štrajku bez izuzetka, jer kako su saopštili, „samo masovnost može obezbijediti stvarne rezultate“. Dalje se navodi da svako radno mjesto koje sutra ostane prazno „biće snažan znak otpora i borbe za poštovanje koje zaslužujemo“.
„Ovo nije borba samo za nas – ovo je borba za pravdu u sistemu koji mora da funkcioniše za sve“, poručuje Sindikat sudske vlasti Srbije.
Sindikat je od resornog ministarstva tražio povećanje osnovice za obračun plata sudijama, javnim tužiocima i ostalim zaposlenima u pravosudnim organima od najmanje 20 odsto. Takođe traže isplatu naknade za troškove ishrane u toku rada od najmanje 15.000 mjesečno i isplatu regresa za godišnji odmor od najmanje 85.000 dinara godišnje.
Sindikat sudske vlasti saopštio je ranije da je Glavni odbor tog sindikata donio odluku da zaposleni u pravosudnim organima – sudovima, javnom tužilaštvu i zavodima za izvršenje krivičnih sankcija, stupe u jednočasovni štrajk upozorenja u petak 7. marta.
Sindikat sudske vlasti i zaposleni u pravosudnim organima 26. marta stupili su u cjelodnevni štrajk zbog još uvijek neispunjenih zahtjeva za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu.
Sindikat sudske vlasti saopštio je 8. aprila da je trodnevni štrajk u različitim oblicima i kapacitetima, zbog neispunjenja zahtjeva za poboljšanje materijalnog položaja, započeo u više od 100 najvećih pravosudnih organa širom Srbije.