Studenti najčešće pred ispit posežu za jednokratnim uzimanjem lijekova za smirenje
U današnjem društvu, sve veći broj mladih koristi lijekove za smirenje bez adekvatnog ljekarskog nadzora, često kombinujući ih s alkoholom, što može imati ozbiljne i često kobne posljedice, naročito u tinejdžerskom uzrastu. Ova pojava izaziva zabrinutost među stručnjacima i javno zdravstvenim institucijama širom svijeta, postavljajući pitanje zašto mladi posežu za sredstvima za smirenje i alkoholom kao oblikom bega ili suočavanja sa životnim izazovima.
– Neki osjećaju napetost i uznemirenost pa na taj način pokušavaju da je ublaže. Pojedinci vole da kombinuju različite supstance sa različitim dejstvom. Ako uzimaju stimulativne supstance kao što su amfetamini, a to bude prejako izraženo, onda uzimaju sedative koji umanjuju to dejstvo. Zarad dodatnog opuštanja nerjetko kombinuju alkohol i benzodijazepine, što može biti fatalno. Različiti su razlozi, a oni često čuju da će te supstance olakšati neke tegobe. Dogodi se da u kući u kojoj postoje propisani lijekovi za nekog člana porodice, nekako dođu do njih pa ih zloupotrebljavaju – kaže doktor i objašnjava da lijekovi za smirenje mogu dovesti do razvoja zavisnosti.
– Benzodijazepini kao grupa lijekova imaju adiktivna svojstva i mogu dovesti do razvijanja psihološke i tjelesne zavisnosti. Uopšte se ne radi o naivnim stvarima. U početku su to manje doze, kako vrijeme odmiče, a osoba nastavlja da uzima benzodijazepine na samoinicijativan način, naravno da će doći do povećanja tolerancije, a onda se i potreba za većim uzimanjem javlja kao neminovnost.
Mješanje alkohola i benzodijazepina može dovesti do smrti
– Alkohol u kombinaciji sa benzodijazepinima može dovesti do respiratorne depresije i prestanka disanja, što može dovesti do smrti. To jeste vezano za količinu alkohola i dozu lijeka, ali nije pametno licitirati sa tim.
Studenti najčešće pred ispit posežu za jednokratnim uzimanjem lijekova za smirenje. Doktor Svetislav Mitrović ističe, da i to “jednokratno”, može dovesit do ozbiljne situacije
– To jednokratno uzimanje je vrlo diskutabilno, jer na svakom fakultetu postoji između 30 i 40 ispita, pa ako govorimo o toj temi, čisto sumnjam da će se završiti na tom jednom uzimanju. Osim toga, to jednokratno uzimanje može biti spojeno s nekim reakcijama koje mogu biti paradoksalne. Iako su lijekovi koji treba da smiruju i dovode do opuštanja, može se javiti i potpuno suprotna reakcija posebno kod mladih. Može doći do uznemirenja, pojačane nervoze, čak i do određene vrste impulsivnosti. To su lijekovi s kojima se ne igra, ni s jednima, a posebno ne s ovima. U psihijatriji se ti lijekovi uvode postepeno, kada za to postoje indikacije. Svaki lijek, pa i Ksanaks, mora se propisati. Mora postojati recept i indikacija zašto se taj lijek propisuje. Kada se uzima neko vrijeme, poslije nekoliko nedjelja od strane ljekara se taj lijek postepeno ukida, ali ako se uzima duže i veće su doze, pri naglom prestanku uzimanja tih lijekova, može doći do pojave epilepsije.
Doktor naglašava da se lijekovi za smirenje nikako ne uzimaju na svoju ruku.
– Ovi lijekovi mogu izazvati rupe u sjećanju, probleme s koncentracijom, otežan hod, govor, vrtoglavicu i pad krvnog pritiska. Ovi lijekovi mogu izazvati trajna oštećenja, što se ne smije ignorisati, a to mladi moraju znati – zaključio je dr. Mitrović.