Vučićevo obraćanje javnosti: “Imamo na stolu predlog Francuske i Nemačke za Kosovo”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, obraćajući se naciji iz Palate “Srbija” u Beogradu, da je na stolu prijedlog Njemačke i Francuske za Kosovo koji predviđa da Priština postane članica UN, bez formalnog priznanja Beograda. Rekao je da je Srbija spremna da razgovara, ali da je članstvo Kosova u UN neprihvatljivo za Beograd. Vučić je kazao i da će 2. ili 3. novembra početi procedura prijema Kosova u Savjet Evrope. Kada je reč o energetici, Vučić je ocijenio da se Hrvatska pokazala kao nepouzdan partner zbog čega će Srbija krenuti u izgradnju novih naftovoda, od kojih će prvi biti izgrađen od Novog Sada do Mađarske, prenosi N1

Odluka o tome da li će Srbija moći da uvozi rusku naftu odložena je za 1. decembar.

Prethodno je bilo objavljeno da je Evropska unija odlučila da Srbija neće biti izuzeta od sankcija na rusku naftu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zvanični Beograd je za to optužio Hrvatsku, a premijerka Ana Brnabić izjavila je da će to koštati zemlju „stotine miliona evra“.

Srbija već deset dana ne uvozi struju

Govoreći o snabdevanju električnom energijom, Vučić je naglasio da Srbija već 10 dana nije uvezla nijedan kilovat struje, zahvalio je “novreškim prijateljima” na savetima koje nam daju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“U ovom trenutku ne uvozimo električnu energiju, čak štedimo ulaganja naša kroz manju potrošnju uglja, na deponijama imamo preko 700.000 tona uglja”, naglasio je Vučić.

Rekao je i da kada bude povećanja cena struje, to će, kao i u slučaju gasa, biti u veoma razumnim i malim okvirima.

“Te će Srbija biti, rekao bih i dalje zemlja sa najnižom cenom električne energije”, poručio je predsednik.

Novi izvori gasa preko Bugarske

Vučić je najavio i izgradnju nekoliko gasnih interkonektora, podsećajući da je već u toku izgradnja interkonektora ka Bugarskoj i da bi trebalo da bude završena do narednog septembra.

Tim gasovodom bi Srbija trebalo da dobija tečni gas iz Aleksandropulosa, a razgovaraće se i sa rukovodstvom Azervejdžana o priključenju na gasovod TAP ili TANAP.

Vučić je zahvalio EU što je podržala izgradnju gasnog interkonektora ka Severnoj Makedoniji, a istakao je i da je važno izgraditi i veze sa Rumunijom i BiH, ukoliko te zemlje budu zainteresovane za to.

Pored toga, Vučić je naglasio da se u Srbiji gradi i veliki broj unutrašnjih gasovoda.

Banatski dvor pun do čepa, gas neće uskoro poskupeti

Govoreći o gasu, Vučić je kazao da je skladište u Banatskom dvoru “puno do čepa”, kao i da Srbija ima značajne količine gasa uskladištene u Mađarskoj.

Objasnio je da u Srbiji nismo uspeli da uskladištimo više gasa, jer nismo uspeli da se dogovorimo sa ruskim partnerima da preuzmemo njihov deo u Banatskom dvoru iako smo, kako je rekao, “već 100 puta” to tražili.

“Uložili smo ogroman novac da nam gas dolazi, jer sa tih 660 miliona tona, mi u svakom trenutku imamo dva meseca gas da nam nijedan kubni metar ne dođe iz Balkanskog toka”, naglasio je predsednik i dodao da u ovom trenutku samo Mađarska u Evropi ima nižu cenu gasa za stanovništvo.

Naša cena gasa je 332 evra na 1.000 kubnih metara gasa, rekao je Vučić i dodao da kada bude nekog povećanja cene gasa, a do njega, kako je naglasio, neće uskoro doći, to neće prelaziti okvire razuma.

“Neće skoro doći, i biće ne posebno značajno, i neće predstavljati poseban udar za građane Srbije”, poručio je.

Diversifikacija izvora nafte i izgradnja novih gasovoda

Vučić se osvrnuo na energetsku krizu, ocenjujući da će posebno biti teške naredne dve zime, ne računajući ovu sada.

Podsetio je da Srbija godinama ima samo jedan naftovod – Janaf – koji ide preko Hrvatske koja se poslednjih dana, kako je rekao, pokazala kao nepouzdan snabdevač.

Srbija je, kako je dodao, razumela poruku, kao što je razumela i poruku oko gasa, gde od ruskih partnera nije uspela da dobije sve neophodne količine i zato mora da krene u diversifikaciju. Isto tako će, kako je najavio, krenuti i u diversifikaciju izbora nafte.

“Srbija će krenuti u izgradnju naftovoda od Novog Sada do Mađarske, da bismo mogli da budemo prikačeni na mađarske naftovode, pored naftovoda iz Hrvatske, i da uvek možemo da biramo povoljnije”, najavio je Vučić i dodao da bi izgradnja tog naftovoda koštala do 100 miliona evra i da će za njegovu izgradnju biti potrebno od 18 do 24 meseca.

Ideja Beograda je, kako je dodao, da gradi i naftovod kroz Severnu Makedoniju do luke Drač u Albaniji.

Istakao je da su rezerve nafte u Srbiji, kada je reč o dizelu, dovoljne za 75 dana ukoliko bi nam bilo ko prekinuo dotok nafte, a 59 dana kada je reč o benzinu.

Srbija će, kako je kazao, do daljeg biti prinuđena da nabavlja iračku naftu koja je 20 odsto skuplja.

Najavio je i izgradnju novog skladišta nafte za koje trenutno postoje dve ponude, jedna je britanska za skladište kapaciteta od 400.000 do 500.000 tona, ali uz posebne uslove za arbitraže, a druga je domaćeg konzorcijuma za skladište kapaciteta do 200.000 tona. Uskoro će, kako je najavio, biti doneta odluka koja je ponuda bolja.

Srbija će, kako je istakao, u narednih šest godina uložiti najmanje 12 milijardi evra u energetsku infrastrukturu, jer je energetika, kako je naglasio, krvotok jednog sistema.

Opremanje vojske

Vučić je najavio i milionske investicije u modernizaciju Vojske Srbije i fabrika u namenskoj industriji.

Dodao je i da je kao vrhovni komandant potpisao naredbu da sve naše fabrike u namenskoj industriji 20 odsto svega što proizvedu moraju da ostave Republici Srbiji i njenoj vojsci.

U novembru počinje procedura za prijem Kosova u Savet Evrope

Rekao je da u ovom trenutku Srbija ima osam nota o povlačenju priznjanja Kosova, ali je istakao da se očekuje početak procesa prijema Kosova u Savet Evrope.

“Ono što nas čeka je da 2. ili 3. novembra počne procedura o prijemu Kosova u Savet Evrope. Čekaju da mađarski član napusti Biro komiteta ministara i na njegovo mesto dođe litvanski član, i onda će krenuti u proceduru koja traje dugo, ali sa jasnim ishodom da Kosovo uđe u Savet Evrope, ne bi li se izvršio dodatni pritisak na Srbiju”, kazao je Vučić.

Cilj je, kako je rekao, da na kraju Beograd dozvoli nezavisnost Kosova i u formalnom smislu.

“U ovom trenutku ne postoji volja u srpskom rukovodstvu, i dok sam predsednik neće postojati volja za prihvatanjem nezavisnosti Kosova i članstvom Kosova u UN”, poručio je Vučić.

Međunarodno pravo odavno pogaženo

Vučić je rekao da Amerikanci povećavaju svoje vojno prisustvo na Kosovu. “I ono što je interesantno da kažu da dolaze da zaštite teritorijalni integritet i suverenitrt Kosova”, rekao je on.

To bi trebalo da bude signal nama i Srbima na severu Kosova da ne sanjaju o poštovanju Povelje UN i odluke UN, uključujući Rezoluciju 1244, već da samo mora da se poštuje politika sile koja se provodi i dan danas, rekao je Vučić.

“Razumeli smo da je međunarodno pravo odavno pogaženo i da postoji samo pravo sile, veće i jače, ali nama ne ostaje ništa drugo nego da se pozivamo na međunarodno javno pravo i budemo možda i jedini koji se držimo toga u potpunosti”, kazao je on.

Na stolu predlog Nemačke i Francuske za Kosovo

Vučić je rekao da pozicija Srbije na Kosovu postaje sve komplikovanija.

“Zapadne zemlje će pokušavati da, kako oni misle, reše problem Kosova na jedan ili drugi način, ulaskom Kosova u UN i zbog toga što misle da na taj način rešavaju unutarevropske probleme, a drugi razlog je, bez ikakve sumnje, da oduzmu argument Kosova Vladimiru Putinu i Ruskoj Federaciji”, rekao je Vučić.

“Kada sam rekao da se menja arhitektura razgovora, onda su me demantovali iz EU, nisam razumeo čemu služi taj demanti. Mi danas imamo na stolu predlog dve najveće evropske sile Nemačke i Francuske, i taj predlog je predlog o kom moramo da razgovaramo”, rekao je Vučić i obrazložio njegov stav.

Kazao je da je neodgovorno i neozbiljno baciti taj predlog kroz prozor, ali da nije siguran da možemo ni da ga prihvatimo.

“Ne mogu da ulazim u detlaje, jer i dalje nije javan, ali suština je u tome da Srbija dopusti ulazak Kosova u sve međunarodne institucije i organizacije uključujući UN, Srbija bi za to, iako nije precizirano, dobila brzi ulazak u EU i verovatno značajne ekonomske koristi”, predočio je predsednik.

Stav Srbije je, kako je dodao, da mora da se razgovara i da se radi na pomirenju sa Albancima i normalizaciji naših odnosa.

“Rekao sam da je za Srbiju i zbog Ustava, ali ne samo zbog Ustava, neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN i to će nositi svoje posledice”, rekao je on.

Vučić je objasnio da se cela ideja zasniva na tome da “ovako ili onako, bez našeg priznanja” Kosovo postane članica UN. Srbija, kako je naglasio, ne bi bila “dodano ponižavana i primoravana da formalno prizna Kosovo”, ali bi time što ne bi ni reagovala, dala tihi signal da je saglasna s tim.

Obraćanje u sedam delova

Vučić je na početku obraćanja rekao da je želeo da obavesti građane o svim važnim političkim događajima, u skladu sa dogovorom sa predsednicom Vlade Anom Brnabić, a pre nego što ona iznese sveobuhvatni plan i program Vlade.

Obraćanje je, kako je rekao, podelio u sedam delova.

Prvi deo se odnosi na Kosovo, gde, kako je kazao, neće moći da pruži 100 odsto informacija koje su njemu na raspolaganju, jer je dobro da ne izlazi sa svim onim što Beograd može da učini u svakom trenutku.

Drugi deo se odnosi na obezbeđivanje energestke stabilnosti, treći deo na finansijsku stablnost, četvrti na obezbeđivanje životnih naminrica, peti na zaštitu životne sredine, šesti na novi investicioni ciklus, a sedmi na odnos Srbije prema EU, regionalnim pitanjima, Otvorenom Balkanu i sankcijama Rusiji.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije