Žao mi je što se moj Šumadinac i lider opozicije Tomislav Nikolić štrajkom glađu i žeđu obratio srpskoj javnosti, šaljući tako poruku bez efekta. Tim činom, Nikolić je uspeo jedino da nanese štetu ugledu političara u Srbiji.
Na svu sreću, osim te štete ništa se drugo tim štrajkom nije promenilo na političkoj sceni i dobro je što nema posledica po dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU. Osim toga, kao i pre Nikolićevog štrajka, jednako smo blizu, odnosno daleko, raspisivanju novih parlamentarnih izbora – kaže Slavica Đukić Dejanović, predsednica Narodne skupštine i potpredsednica Socijalističke partije Srbije.
Kako, kao lekar, gledate na Nikolićev štrajk, za koji je rekao da je „ponuda koja se ne odbija“?
Kao lekar, moram da kažem da je nagon za životom najvažniji nagon koji obezbeđuje dinamiku i kvalitet napretka. Štrajk glađu je korak ka suicidalnosti i neprihvatljiv je.
Da li biste za ostvarenje nekog cilja štrajkovali glađu?
Nikada mi nisu bili bliski pasivni oblici izražavanja nezadovoljstva. Svako ima pravo na svoj izbor i to mogu da razumem, ali ne mogu da opravdam Nikolićev postupak. Nekako je morao da izađe iz pozicije u kojoj se našao…
Koliko smo sada bliže ili dalje vanrednim izborima s obzirom na to da opozicija najavljuje neke nove vidove borbe?
Izbori su na pragu, a da li će biti krajem ove ili početkom naredne godine, građanima je sasvim svejedno. Sve dok postoji parlamentarna većina, jasno je da će ona odlučivati kada će biti izbori.
Ta većina je ipak tanka.
Već četiri godine parlamentarna većina je, kako kažete, tanka, ali stabilna. Od trenutka konstituisanja, taj broj se menja, to jest povremeno imamo i više od te „tanke” većine.
Koliko ste sigurni da poslanici, na primer URS, jednog trenutka neće izaći iz vladajuće koalicije?
Pravo svakoga je da izabere svoj politički put. Ako neko oceni da dobija time što će izaći iz vlasti, to je sasvim legitimno, ali ono što čujemo je da URS zapravo želi da izbori budu što kasnije i da parlamentarna većina ispuni čitav mandat.
Kako gledate na izjavu predsednika SPS Ivice Dačića da bi, da je na mestu Borisa Tadića, odmah raspisao izbore?
Razumem Dačićevu izjavu i njegovu poziciju jer on, i profesionalno kao političar, najiskrenije zagovara stabilnost političkog života i sigurnost građana Srbije.
Ta Dačićeva izjava ocenjena je kao jasna poruka naprednjacima da je spreman da s njima pravi novu koaliciju?
Mislim da se opozicija tu obradovala bez velikog razloga. Izjavu treba posmatrati kao procenu da, i kada bi se sada raspisali izbori, vladajuća koalicija ne bi prošla ništa gore nego da su nekoliko meseci kasnije.
Šta, ipak, mislite o koaliciji s naprednjacima?
O tome odlučuju građani svojim glasovima. Mi bismo da nastavimo poslove koje smo u ovom mandatu počeli i kao svog korektnog partnera u tim aktivnostima i dalje vidimo DS.
Čini se da je vlast istrošila adute s kojima je ranije išla na birališta. Građani su se zasitili „evropske priče“?
Činjenica je da 57 odsto građana u ovom trenutku podržava integraciju Srbije u EU, što jeste neznatan pad evrooptimizma, ali to je razumljivo jer ti procesi dugo traju. Mislim da je kandidatura za EU izuzetno značajan segment za sve nas i ne mislim tu samo na ljude iz vladajuće opcije, već i na značajan deo opozicije koji, izuzev radikala, zagovara to kao sopstveni cilj.
Retorika naprednjaka se, ipak, pomalo promenila?
Da, što i ne čudi budući da su mnogo više godina proveli zajedno s radikalima nego u ovom periodu otkako su se izdvojili kao posebna politička opcija. Tako da srodnost mogu i da razumem. Za mene postoje sadašnji i bivši radikali.
Hoće li parlament stići da usvoji sve zakone koje nam EU traži do sredine juna?
Mi imamo dogovor s vladom, koja je predlagač najvećeg broja zakona sa „evropske agende“, da nam predlozi tih akata stignu do sredine maja. Narodna skupština sigurno neće kočiti proces usvajanja zakona.
Zakon o restituciji čeka već deset godina?
Taj zakon ćemo svakako usvojiti. Restitucija jeste delikatan problem zbog finansijske pozicije u kojoj se Srbija nalazi.
Tu je i novi zakon o finansiranju političkih stranaka?
Taj zakon će već prvih dana maja biti u skupštinskoj proceduri i biće odlična prilika da građani vide ko investira u političare. Važno je da pod istim uslovima svi imaju priliku da se bave politikom.
Nedavno ste, zajedno s nekoliko poslanika, boravili u Panami. Koliko je to koštalo građane Srbije?
Troškovi su predviđeni budžetom i ukupna parlamentarna diplomatija Skupštinu košta 0,1 odsto svih njenih troškova. Parlamentarna diplomatija je obaveza poslanika, baš kao i učešće na plenarnim sednicama, na odborima. Ali, neuporedivo bih više volela da ste me pitali o rezultatima razgovora koje smo imali u Panami, o našem učešću u panelima, komitetima, na sastancima Interparlamentarne unije, u čijem smo neprekidnom članstvu 120 godina i koja predstavlja najstariju svetsku organizaciju parlamentaraca.
Ali, građane zanima i koliki su troškovi putovanja.
Zaista mislim da bi bilo dobro da pomerimo fokus s troškova – koji naravno da jesu važni i naravno da je naša obaveza da i o njima vodimo računa – na rezultate parlamentarne diplomatije, na primer na činjenicu da smo imali susrete sa šefovima delegacija parlamenata Holandije, Rumunije i Poljske, s kojima je identifikovano da imamo određenih problema kada je ratifikacija SSP u pitanju. Jasno vam je da je i njima drugačije da čuju „živu reč” nego samo da čitaju izveštaje. Već 9. maja nam u goste stiže delegacija parlamentaraca Holandije i biće to još jedna prilika da objasnimo naše stavove.
Da li je tačno da vi najčešće koristite avion Vlade Srbije?
Daleko češće se služim ekonomskom klasom redovnih linija, koja je i daleko komfornija od malog vladinog aviona. Uvek pre odlaska na svako putovanje detaljno pristupamo analizi finansijskih troškova i, samo u situacijama kada je to zbog obaveza, programa posete ekonomičnije, koristim vladin avion.
Okupljanje u Beogradskoj areni
Socijalisti najavljuju veliki skup u Beogradskoj areni. Da li je to početak predizborne kampanje?
Predizbornu kampanju smo počeli onog momenta kada smo ušli u vladu i u 111 opština i sve što radimo je deo realizacije našeg programa. Okupljanje u Areni biće smotra rezultata dosadašnjeg rada nas koji smo na različitim funkcijama.
Da li ste Arenu izabrali kako biste pokazali veličinu stranke?
Ne iz tih razloga, već zato što smo upravo u Areni, u kojoj se tradicionalno okupljamo, poslali poruku da želimo jedan novi SPS. I ovaj put ćemo sa ovog mesta predstaviti nove korake.
Razgovarala: Mirjana R. Milenković