Radnički sindikati i studenti organizuju danas protest na platou ispred zgrade Vlade u Beogradu, koji je počeo u 14 časova.
Organizatori protesta predaće zahtjev za izmjenu zakona o radu i štrajku.
Među više hiljada okupljenih nalaze se sindikalci, studenti i građani, stigli su i bajkeri, a velikim aplauzom pozdravljeno je nekoliko desetina ratnih veterana koji su istakli veliku srpsku zastavu sa natpisom “Stara Pazova”, piše Danas.
Grupe građana istakle su transparente podrške studentima sa dijelovima Beograda odakle su stigli, na kojima se vidi da su iz Umke, Žarkova, Banovog brda, Rakovice i drugih dijelova grada.
Tu je i poznati studentski transparent “Mašinci protiv mašinerije”, kao i transparenti “Pravo na štrajk”, “Oružari”, “Zbor građana Bele vode”, a okupljeni sve vrijeme prave veliku buku.
Incident u Novom Sadu
U toku protestne šetnje do Mosta slobode u Novom Sadu nepoznati vozač danas je pokušao da prođe automobilom kroz kolonu građana, ali je zaustavljen.
Građani su nakon toga okružili automobil kako ne bi bilo štete.
Kako je prenio portal 021.rs, policija je privela vozača automobila koji je pokušao da prođe kroz masu, a sa njim je u policijski automobil smješten i suvozač.
Studenti i građani danas obeležavaju pola godine od pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, kada je poginulo 16 ljudi, a jedna osoba teško povređena.
Radnički zahtjev
Biljana Mitrović, članica sekcije žena “Nezavisnost” je navela da je da je fleksibilizacija radnog zakonodavstva iz 2014. godine dovela do povećanja broja radnika u nesigurnim oblicima rada i naglasila potrebu za ozbiljnom reformom radnog zakonodavstva, koja podrazumijeva jačanje značaja Zakona o radu.
Ona je dodala da traže izmjenu definicije “zaposlenog”, tako da obuhvata sve osobe koje rade kod poslodavaca, efikasniju zaštitu sindikalnih predstavnika, kvalitetnije kolektivno pregovaranje i utvrđivanje zarade i uspostavljanje sudova rada.
Mitrović je ukazala da žene i dalje ne dostižu rodnu jednakost pri zapošljavanju i radu i da su često izložene različitim oblicima indirektne rodne diskriminacije.