Udruženje arhitekata Srbije saopštilo je da dokumentacija u vezi sa padom nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, koja je objavljena na sajtu Vlade Srbije, nije potpuna.
Ovo udruženje navodi da u dobroj namjeri i u skladu sa etičkim normama i opisom poslova arhitektonske profesije, smatraju svojom dužnošću da se obrate široj i stručnoj javnosti.
“Prema ekspertskom mišljenju, baziranom na detaljnom pregledu 195 dokumenata objavljenih na internet stranici Vlade Srbije i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Upravni odbor Udruženja arhitekata Srbije ističe da objavljena tehnička dokumentacija, a koja pripada stručnim poslovima u oblasti arhitekture, nije potpuna”, naglašeno je u saopštenju.
Ovakav stav obrazložen je činjenicom da je među dokumentacijom objavljenom na internet stranici Ministarstva građevinarstva dostupan jedino “Projekat Arhitekture” kao dio Idejnog projekta, što je nedovoljno imajući u vidu ishodovane uslove i dozvole, kao i nivo izvedenih radova na rekonstrukciji, dogradnji i adaptaciji predmetnog objekta.
Udruženje ukazuje i da je “Projekat Arhitekture”, kao sastavni dio Idejnog projekta i dio Projekta za izvođenje, trebalo da bude izrađen u skladu sa propisanom procedurom i da bi svi pomenuti dokumenti morali da budu dostupni za javni uvid na sajtu Ministarstva građevinarstva.
Pozivajući se na član 20. Pravilnika, ovo udruženje ističe da tehnička dokumentacija, odnosno njeni dijelovi, bez obzira na vrstu i klasu objekta, moraju biti kompletirani po sadržaju u skladu sa ovim Pravilnikom, što nije slučaj sa objavljenom dokumentacijom.
Radi propisnog objavljivanja dokumentacije, Udruženje arhitekata Srbije ukazuje Ministarstvu građevinarstva da “objavljena tehnička dokumentacija nije potpisana ni elektronskim potpisom u svim slučajevima na osnovu Prilogu 12 Pravilnika, tako da objavljena dokumentacija nije u formi koju propisuje Pravilnik Centralne evidencije objedinjene procedure.
Ovo udruženje “u dobroj namjeri” savjetuje Ministarstvo građevinarstva i drugim organima koji su uključeni u ovaj postupak da “u skladu sa važećim propisima objave kompletnu originalnu dokumentaciju, s obzirom na to da bi većina iste trebalo da se nalazi na serverima Centralne evidencije objedinjene procedure u skladu sa Pravilnikom.
Da je dokumentacija nepotpuna dalo se naslutiti iz teksta Forbes Srbija, koji je naveo da tužioci imaju više od 850 dokumenata.
Isto je pokazala analiza studenata Fakulteta tehničkih nauka koji su u blokadi. Oni su istakli da dokumentacija nije potpuna, nije ovjerena i nije u formi koju propisuje Pravilnik. Ističu i da od dokumentacije nedostaju Građevinski dnevnik, Građevinska knjiga, Knjiga inspekcije i brojni drugi važni dokumenti. Osim toga, oni su i taksativno naveli koji su nedostaci uočeni u dostupnoj dokumentaciji na sajtu Vlade Srbije.