Tadić-Josipović: Rješavati probleme zajedno

Nakon problematičnih odnosa u prošlosti Srbija i Hrvatska su ušle u fazu kada zajednički rješavanju probleme, ocjenili su, posle susreta, Tadić i Josipović.

Hrvatska će podržati nastavak evropskih integracija Srbije, poručio je Josipović. Srbija očekuje da Zagreb podrži i dijalog o rješavanju pitanja Kosova, dodao je Tadić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dolazak Ive Josipovića u Beograd, prva je pojseta predsjednika Hrvatske Beogradu od 2006. godine, pa se može smatrati istorijskom prokomentarisao je Boris Tadić.

Posjeta je ujedno i prvi boravak Ive Josipovića, i ranije čestog gosta Beograda, otkako je izabran za predsjednika Hrvatske.

Odnosi između dvije zemlje se popravljaju, konstatovali su predsjednici ali su se složili i da je lista nerješenih pitanja duga.

Tadić se, poslije razgovora sa Josipovićem u Palati Srbija, založio za vansudsko poravnanje i povlačenje međusobnih tužbi pred Međunarodnim sudom pravde.

Tadić je izjavio da se danas kroz formu otvorenih pitanja rješavaju problemi na nivou dvije vlade.

On je ukazao da su među tim pitanjima i izuzetno važna, uključujući povratak izbeglica, zaštitu njihove imovine i rješavanje stambenih pitanja, zaštitu pisma i jezika Srba u Hrvatskoj, ali i drugim zemljama regiona, pitanje kulturnog identita, međusobnih tužbi pred Međunarodnim sudom pravde i definisanja državne granice.

Tadić je ocijenio da bi bilo dobro kada bi se vansudskim procesom riješilo pitanje međusobnih tužbi, ali je podvukao da se nikako ne smiju zanemariti sudski procesi protiv krivaca i onih koji su počinili ratne zločine.

Predsednik Srbije je, takođe, ukazao da je izuzetno važno postići atmosferu pomirenja, pronaći nestale i ekshumirati grobnice, i u Srbiji i u Hrvatskoj.

Srpski predsednik je rekao da je sa Josipovićem razgovarao i o ekonomskoj saradnji, a da predstoje razgovori i o drugim pitanjima, među kojima je i saradnja u oblasti infrastrukture.

Predsednik Josipović se složio sa Tadićem o tome šta su ključna i otvorena pitanja za obe države, izdvajajući problem rešavanja sudbine nestalih.

On je naglasio da je u tom smislu važno to što će Srbija predati Hrvatskoj dokumenta vezana za događaje u bolnici u Vukovaru za vreme rata.

Josipović se složio sa Tadićem da, kada se radi o pitanju državne granice, treba postići, kako je rekao, možda i “netipični dogovor”, ne precizirajući kakve bi prirode on bio, a , dodao je, ukoliko se u tome ipak ne uspe – onda ići na arbitražu.

Predsednika Hrvatske danas pre podne su ispred Palate Srbija dočekali njegov domaćin predsednik Tadić, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i vicepremijer Božidar Đelić.

Hrvatski predsednik će tokom dvnodnevne posete razgovarati i sa premijerom Mirkom Cvetkovićem i drugim srpskim zvaničnicima o otvorenim pitanjima, a susrešće se i sa predstavnicima hrvatske manjine i nevladinog sektora.

Josipović i Tadić su se do danas više puta neformalno sreli – u Opatiji, zatim na samitu u Briselu i na trilateralnom sastanku sa predsednikom Mađarske, a posle i u Bačkom Monoštoru, a poslednji susret bio je u junu, na regionalnom samitu u Istanbulu.

Uoči posete Josipović je u intervjuu Tanjugu ocenio da će njegov dolazak u Beograd predstavljati “veliku stepenicu” i da će rezultirati nizom konkretnih dogovora, a najpre u saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala i u ekonomskim odnosima.

Doći ću u Vukovar sa svojim prijateljem Ivom

Nacionalne manjine bogatstvo su i poveznica dviju država, istaknuo je hrvatski predsjednik Ivo Josipović u govoru koji je održao na svečanoj akademiji u povodu 20. godisnjice Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini

‘Vi ste najjača politička i civilizacijska snaga ove zajednice i zato imate iznimno važnu ulogu za njezino očuvanje’, poručio Josipović u govoru pred oko 3.000 članova i simpatizera DSHV-a.

Predsjednik je istaknuo da on nacionalne manjine, hrvatsku u Srbiji i srpsku u Hrvatskoj, prepoznaje kao ‘bogatstvo, kao poveznicu između dviju država’.

‘Za takvu politiku mira, suradnje i suživota, za europsku politiku, ja sam u Borisu Tadiću našao partnera i prijatelja’, naveo je Josipović.

On je rekao da vodstva dviju zemalja nisu riješila sve probleme i premda ih oni nisu izazvali, na dobrom su putu da ih otklone.

Sličnom se porukom okupljenima u subotičkoj Dvorani sportova obratio i predsjednik Srbije Boris Tadić koji je naglasio da su ‘odnosi Srbije i Hrvatske bitni za stabilnost Jugoistočne Europe, kao i očuvanje identiteta hrvatske i srpske manjine u dvije zemlje’.

U meni ćete, rekao je Tadić gostima svečanosti DSHV-a, uvijek imati partnera u njegovanju identiteta i posebnosti hrvatskog naroda u Srbiji i Vojvodini. ‘To je jedno od središnjih mjesta politike Srbije u ovome trenutku’, zaključio je Tadić.

Dva predsjednika postigla su i konsenzus oko uzajamnih tužbi u Haagu – dogovor je da one stoje, a problemi se rješavaju. Tadić je obećao i nakon Srebrenice posjetiti Vukovar, kako je rekao ‘sa svojim prijateljem Ivom’, no odbio je odrediti tačan datum dolaska zahtjevajući od novinara da ga ‘ne požuruju’.

Okupljenima se obratio i predsjednik DSHV-a Petar Kuntić rekavši da stranka od domicilne države očekuje konkretnu potporu za ostvarenje manjinskih prava, a od matične više razumijevanja i pozornosti.

Nakon svečanosti predsjednik Josipović je novinarima rekao da je pitanje izravnih mandata za predstavnike hrvatske manjine u Skupštini Srbije, na čemu DSHV godinama inzistira, unutrasnje pitanje Srbije.

‘Ja sam siguran da će Srbija kao demokratska zemlja naći načina da i hrvatska manjina bude predstavljena i u Skupštini Srbije’, naveo je Josipović odgovarajući hoće li se založiti za rješavanje toga pitanja.

Dodao je i da pozdravlja inicijativu da se ukine vizni režim za građane Srbije, odnosno da im se omogući da u Hrvatsku ulaze sa licnim kartama.

‘Potičem hrvatsku vladu da to prihvati. To je dobro i za turizam i razvoj dobrosusjedskih odnosa’, rekao je Josipović.

Predsjednik Josipović je prijepodne u Parku prijateljstva na beogradskom Ušću s članom Gradskog vijeća Beograda Željkom Ožegovićem posadio stablo.

U tom parku, već po tradiciji, brojni državnici i slavne osobe prilikom posjete Beogradu posade stablo. Ovoga puta posađen je sibirski brijest, navodi se na internetskim stranicama gradske uprave Beograda.

Predsjednik Josipović posjetu Srbiji nastavlja u ponedjeljak razgovorima sa srbijanskim premijerom Mirkom Cvetkovićem i predstavnicima nevladinih organizacija u Beogradu.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije