Ne zna se ko je koga nagovorio, je li predsjednik želio da mu se premijerka pridruži ili je ona procijenila da bi bilo dobro da se s Tadićem susretne i prije njegova službenog posjeta Zagrebu, ali se zna da je Tadićeva želja bila da se nađe s J. Kosor jer s njom može razgovarati o konkretnim potezima. Prema programu, premijerka neće obići Ovčaru i Paulin Dvor s dvojicom predsjednika, nego će im se pridružiti na razgovorima sa stradalnicima Domovinskog rata, obiteljima zatočenih, nestalih, zarobljenih i braniteljima Vukovara.
Nema naređenja iz EU
U svakom slučaju, prisutnost premijerke i predsjednika naglašava ne samo važnost Tadićeva posjeta već i suglasnost hrvatskog državnog vrha oko Tadićeva dolaska. Želja je da se iz Vukovara, odnosno s Ovčare i iz Paulina Dvora, pošalju jake simboličke poruke u vezi s ratnom prošlosti, a da se Tadićev posjet Zagrebu potkraj mjeseca iskoristi za stavljanje problema na stol.
– Srpska je strana izrazila želju da, osim Ovčare, posjeti i mjesto stradanja srpskih civila. Zločine u Paulinom Dvoru hrvatska je strana procesuirala i presudila te nismo vidjeli nikakav problem u tom posjetu. Ne zna se kakvu izjavu priprema predsjednik Tadić, ali logično je da je, nakon što je otišao u Srebrenicu, trebao doći na veliko stratište u Hrvatskoj, koje se dosad zaobilazilo. Ne zna se ni hoće li predsjednik Tadić izgovoriti ispriku u Vukovaru, ali i izjava i polaganje vijenca velik je simbolički čin s obzirom na to da su hrvatsko-srpski odnosi još opterećeni ratnom prošlošću. Nitko ne očekuje da će kontroverze i otvorena pitanja nestati tim činom. Ni kada je Willy Brandt kleknuo u Auschwitzu, nije to značilo da su nestali njemačko-izraelski problemi, ali je sigurno da su odnosi nakon tog čina bili bolji, tumače u Uredu predsjednika.
Za razliku od mišljenja da je riječ o činu na koji je EU prisilio obje strane, Josipovićevi suradnici tvrde da nema ni govora o naredbi ili uvjetovanju. – Susret se događa našom voljom i voljom Beograda, a to što se sve dobro uklapa u europsku priču, samo je dodatni plus – kažu.
Potvrđuju da se u četvrtak neće otvarati nikakva sporna pitanja pa tako ni ono u vezi s Goranom Hadžićem, kojeg zbog optužbe za genocid traže i Haag i Hrvatska, ali to ne znači da je RH odustala od bilo kojeg zahtjeva.
– Hadžić nikada “nije otišao” s hrvatsko-srpskog pregovaračkog stola. Kao što su na njemu i ostale teme koje treba riješiti, ali sve to ostavljamo za Zagreb. Posjet predsjednika Tadića zbog toga je na neki način i podijeljen na dva dijela – prvi, simbolički, u Vukovaru, i drugi, operativni, potkraj studenog u Zagrebu, kako se ne bi miješale te dvije razine odnosa – objašnjavaju u Uredu.
Važan korak
Kažu da su spremni na sve, pa tako i na prosvjede, ali se nadaju da, ako ih bude, oni neće zasjeniti važnost događaja.
– Svatko se može prema tom posjetu odrediti kako želi, ali ne može se poreći da je riječ o važnom koraku za obje države. Nadamo se da će hrvatska javnost to tako i shvatiti i da će se nakon razgovora u Zagrebu moći doista podvući crta i vidjeti da je rezultat obostranih napora koristan za obje države – očekuju Josipovićevi savjetnici, a to što Tadićev posjet Vukovaru pada na rođendan poginulog vukovarskog novinara Siniše Glavaševića smatraju koincidencijom.
U Slavoniju dolazi vozilom, a odlazi trajektom
Boris Tadić u Vukovar dolazi automobilom, a iz njega će kasno poslijepodne otići trajektom, koji je donacija nizozemske vlade i koji će povezivati Vukovar i Bač na vojvođanskoj strani. Nakon polaganja vijenaca na Ovčari, dvojica predsjednika otići će u Vukovar, a tamo će im se pridružiti premijerka J. Kosor. U Paulin Dvor će otići samo Josipović i Tadić te se tamo susresti s predstavnicima srpske manjine.