Sve poskupljuje. Evo koliko ručak plaćamo danas, a koliko je koštao prije 2 godine

Ne rastu samo cijene hrane

I to se ne tiče samo Hrvatske, dapače, hrana u Hrvatskoj i dalje je, prema podacima Eurostata, 5.9 posto niža nego u ostatku Europske unije. 

Što se tiče brojki i službenih podataka, nedavno je Državni zavod za statistiku izvijestio da su cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u svibnju ove godine u odnosu na svibanj 2021., odnosno na godišnjoj razini, u prosjeku više za 10.8%. Čak 15.2 posto rasta bilježe cijene hrane i bezalkoholnih pića.

Ne raste samo cijena hrane. Poduzetnici diljem Hrvatske žale se da im dolaze tri puta veći računi za struju, a o tome da građane Hrvatske očekuje velik ekonomski i socijalni udar svjedoče, između ostalog, i poskupljenja koja su najavljena samo u jednom danu početkom lipnja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

>>U jedan dan najavljena su četiri značajna poskupljenja

Odnosilo se to na drastično poskupljenje goriva koje je uslijedilo, što je vlada pokušala ublažiti novim mjerama. Nadalje, sva tri vodeća telekoma odlučila su poskupiti neke svoje usluge. Poskupljenja bi trebala uslijediti od 1. srpnja i, prema zasad dostupnim informacijama, prvenstveno se odnose na mobilne usluge.

Najavljeno je i poskupljenje grijanja stanovnicima Zagreba, Osijeka, Siska, Velike Gorice, Samobora i Zaprešića, javio je HRT. HEP toplinarstvo od sljedeće će sezone grijanja povećati cijene za stanovnike koji se griju preko gradske toplane.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Troškovi proizvodnje, distribucije i opskrbe toplinskom energijom višestruko su porasli, ali još nisu poznate nove tarife po kojima će građani plaćati grijanje.

Usporedili smo cijenu ručka danas i od prije dvije godine

Uz sve navedeno, kao i činjenicu da je stopa inflacije u zadnje dvije godine, od svibnja 2020. do svibnja 2022., narasla za 13.2 posto, građani plaćaju i skuplju hranu i bezalkoholna pića. Kako bismo pokazali koliko je to poskupljenje, odlučili smo usporediti sadašnju cijenu ručka s onom od prije dvije godine, kad su sva poskupljenja bila u samom začetku.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Pregledali smo kataloge pet velikih trgovačkih lanaca (Plodine, Lidl, Kaufland, Konzum i Spar) i usporedili cijene istih artikala koje su nudili u ovom razdoblju prošle godine. Uzeli smo prosječne cijene, i to akcijske.

Prije dvije godine ručak je koštao 79 kuna (20,57 KM)

Pokušali smo izračunati koliko nas je tada koštao prosječan ručak koji se sastoji od juhe, piletine,  krumpira, kruha i sezonske salate (rajčica i krastavac).  

Što se tiče juhe, odabrali smo teleću juhu u koju ide teleća lopatica. Prema receptu za četiri osobe, u takvu juhu ide 800 grama teleće lopatice s kosti. Cijene povrća poput luka ili celera, ali i začina poput peršina, nismo provjeravali.

Uglavnom, prije dvije godine, kako vidimo pregledavajući kataloge, kilogram mladog krumpira mogao se naći po cijeni od 3.99 kn (oko 1 KM), Cekin pileća prsa od 500 grama koštala su 37 kuna (9,63 KM) , pola kilograma rajčice 3 kn (0,78 KM), a pola kilograma krastavaca također 3 kn.

Danas je ručak više od sto kuna

Oko 800 grama teleće lopatice za juhu moglo se pronaći za 24 kune (6,24 KM). Uspjeli smo pronaći 400 grama kruha koji košta 3.99 kuna (oko 1 KM), no ako uzmemo u obzir da je za prosječnu obitelj 400 grama kruha ipak premalo, odlučili smo uzeti duplu mjeru i doći do iznosa od 8 kuna (2,08 KM).

Ukupna cijena ručka prije dvije godine tako je iznosila 79 kuna (20,56 KM)

Danas 500 grama piletine možete pronaći za 50 kuna. Mladi krumpir platili smo 4.99 po kilogramu. Pola kilograma rajčice iznosilo je 4.50 kuna, a pola kilograma krastavaca 3 kune. Teleća lopatica (800 grama) stoji 33 kune. Oko 800 grama kruha košta 9 kuna.

Ukupna cijena iznosi 104.50 kuna (27,07 KM)

Više na Index.hr

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije