Svaki drugi stanovnik Srbije vjeruje u neku od teorija zavjere

45,9% ispitanika vjeruje da je Nikola Tesla razvio planove za tajno oružje

Istraživanje javnog mnijenja sprovedeno od strane agencije House of Win otkrilo je zabrinjavajuće rezultate o vjerovanju u teorije zavjere među građanima Srbije. U periodu od 1. do 15. septembra 2024. godine, anketirano je 2457 ispitanika starijih od 18 godina, a rezultati jasno ukazuju na duboko ukorijenjeno nepovjerenje prema zvaničnim informacijama.

Preko 47% ispitanika vjeruje da je vakcina protiv COVID-19 dio globalne zavjere. Ova cifra je slična onoj koja se odnosi na događaje 11. septembra 2001. godine, gdje 48,3% anketiranih smatra da je američka vlada bila umiješana u napad. Osim toga, značajan dio ispitanika (29,3%) vjeruje u postojanje zaprašivanja iz vazduha, dok je samo 8,6% njih uvjereno da je Zemlja ravna.

Interesantno je da 47,8% ispitanika smatra da program HAARP ima skrivene svrhe, a 45,9% vjeruje da je Nikola Tesla razvio planove za tajno oružje. Kako ističe direktor House of Win, Predrag Spasojević rezultati pokazuju da je vjerovanje u teorije zavjere i dalje široko rasprostanjeno u Srbiji. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Na primjer, u nekim pitanjima, kao što su slijetanje na Mjesec, postojanje globalne zavjere, uloga vakcine protiv COVID-19 i događaj 11. septembra, značajan procenat ispitanika pokazuje sklonost vjerovanju u teorije zavjere. Ovi rezultati ukazuju na veliko nepovjerenje prema zvaničnim informacijama i institucijama“, kaže Spasojević za Buku. 

Dodaje da ipak postoje i pitanja, poput vjerovanja u oblik Zemlje, postojanje reptila među ljudima, gdje većina ispitanika zauzima naučno potkovani stav. 

„Na osnovu ovoga možemo zaključiti da vjerovanje u teorije zavjere varira u zavisnosti od teme“, kaže Spasojević. 

Pitanja su pažljivo odabrana kako bi pokrila širok spektar teorija zavjere koje su aktuelne u svijetu, regionu i Srbiji. 

“Fokusirali smo se na teme koje se često pojavljuju u medijima, uključujući istorijske događaje i savremene globalne fenomene.“

Istraživanje takođe pokazuje da vjerovanje u teorije zavjere nije ravnomjerno raspoređeno među svim grupama ispitanika. 

„Generalno, nekada je veće učešće u vjerovanju teorijama zavjere bilo kod osoba sa osnovnim i srednjim obrazovanjem, dok danas, u doba digitalizacije, sve je više i onih sa visokim obrazovanjem koji su skloni vjerovanju teorijama zavjere“, objašnjava Spajović.

Geografska analiza ukazuje na to da ispitanici iz istočne i južne Srbije pokazuju veću sklonost ovim vjerovanjima. 

„Postotak onih koji vjeruju u teorije zavjere veći je u ruralnim krajevima“, dodaje Spajović.

Ovi rezultati su jasan pokazatelj da teorije zavjere i dalje igraju značajnu ulogu u oblikovanju javnog mnijenja u Srbiji, ističući potrebu za boljim informisanjem i obrazovanjem građana o ovim pitanjima.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije