Tako je predsednica Vlade Ana Brnabić gostujući na televiziji Hepi istakla da iz ovih događaja moramo da pronađemo način da se kao društvo okupimo i izađemo još jači. Ona, ipak, nije propustila da napadne opoziciju navodeći primere drugih masovnih ubistava u svetu.
„Ni u jednom od tih slučajeva, niko nikada u tim zemljama nije iskoristio za politički obračun i napad na državne strukture, predsednika, vlast. To je zaista nezamislivo i neshvatljivo. Opozicija u ovom trenutku ne da vreme ni da se tuguje“, rekla je Brnabić.
Podsetimo, dan ranije poslanici parlamentarne opozicije su pozvali građane na skup protiv nasilja, apelujući da se preduzmu hitne mere kako bi se tragični događaji ne bi ponovili. Među zahtevima je smena ministara prosvete i unutrašnjih poslova Branka Ružića i Bratislava Gašića, kao i direktora BIA Aleksandra Vulina. Opozicija takođe zahteva i smenu članova REM-a, rukovodstva RTS-a, ukidanje rijaliti programa, kao i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi. Konačno, među zahtevima je zabrana štampanih medija koji promovišu primitivizam i nasilje, kao i zakazivanje hitne sednice skupštine.
Među brojnim reakcijama na poziv za skup, istakao se Opštinski odbor Srpske napredne stranke sa opštine Vračar na kojoj se nalazi Osnovna škola “Vladislav Ribnikar”.
“U najbolnijem trenutku Srbije, opozicija izgleda kao nasilnik, zli nasilnik. Ali njihove karikaturalne mentalne sposobnosti, danas, ni više ni manje su monstruozne. Bezlično zlo,uronjeno u svoju izvitoperenu ambiciju, usuđuje se da koristi ovu nacionalnu tragediju za svoj lični interes”, navodi se u saopštenju objavljenom na Fejsbuk stranici Opštinskog odbora sa Vračara.
Član Predsedništva SNS-a Branislav Malović je predstavnike opozicije uporedio sa lešinarima.
“Od poplava 2014. godine preko Kovida, pa do ove teške tragedije koja je u dva dana zadesila Srbiju maja 2023. godine, srpska opozicija nije propustila nijednu priliku da profitira na bilo kojoj nesreći koja nas je zadesila. I svaki put za sve im je bio kriv sistem i oni na njegovom vrhu. Jedva su dočekali da na nacionalnoj tragediji organizuju nekakve proteste ne bi li bar malo masovnije izgledala njihova bedna slika opozicionog delovanja. Sigurno će se narod obradovati da vidi Boška Obradovića, Srđana Milivojevića, Miroslava Aleksića i ostalu kliku kako lešinari nad tragedijom koja bi morala da nas ujedini umesto da se na njoj skupljaju najjeftiniji mogući politički poeni”, napisao je Malović.
Slavica Radovanović, poslanica u skupštini Srbije na listi Narodne stranke ističe da je strah u korenu svih ovih napada na opoziciju.
– Oni se plaše reakcije naroda nakon svih ovih tragičnih događaja, plaše se da ne dođe do masovnih okupljanja u kojima bi se tražila njihova odgovornost za stanje u društvu. Taj strah je motiv za sve ove napade, kaže Radovanović.
Ona napominje da je i reakcija predstavnika vlasti na najavljeni skup dobro pokazao odakle dolazi izvor agresije u javnom prostoru.
– Svaki njihov javni nastup, svaka konferencija za medije ili gostovanje, svaki govor u skupštini u sebi ima snažan naboj besa i mržnje, ističe Radovanović.
Imajući u vidu da se deo zahteva opozicionog skupa odnosi na demontiranje medijskog sistema koji je uspostavila vlast, deo napada bio je usmeren i ka medijima na čiju uređivačku politiku nemaju uticaj.
Tako je list Informer zbog izjave sagovornika u živom programu optužio televiziju N1 da su tražili da osumnjičeni za ubistva u vračarskoj školi bude pušten na slobodu.
U istom broju glavni urednik Informera Dragan Vučićević kolumnu pod nazivom “Gadovi” posvećuje opozicionim političarima i novinarima.
“Gadovima, dakle, i onima koji se predstavljaju kao političari, i onima koji se potpisuju kao novinari strašan zločin služi samo kao najnovija, trenutno najzbgodnija poluga u pokušaju da uruše državu. Dok ogromna većina ljudi u ovoj zemlji plače nad strašnom sudbinom nevine dece, oni ne tuguju, nego priželjkuju krv”, piše Vučićević.
Danas.rs