Ričard Grenel koga je američki predsednik Donald Tramp odabrao za svog izaslanika za specijalne misije napisao je o studentskim protestima i blokadama širom Srbije da “ne podržavamo one koji podrivaju vladavinu zakona”. Zanimljivo je da je komentarisao proteste koji važe za jedne od najmirnijih, dok je ćutao o nasilnoj pobuni i napadu na Kapitol u kojem su učestvovale pristalice njegovog šefa, piše Nova.rs
“Uvek je važno podići glas i biti saslušan. Ali svi moraju osuditi nasilje i pridržavati se mirnih demonstracija. Demokratski proces mora biti poštovan. Ne podržavamo one koji podrivaju vladavinu prava ili nasilno zauzimaju zgrade vlasti. Ako vam se ne dopada neki zakon ili lider, radite na tome da ih promenite – ali ne pribegavajte nasilju”, napisao je Grenel na X i podelio članak o masovnom okupljanju u Zrenjaninu.
Korisnici platforme X iz Srbije su mu odgovorili dodavši kontekst i objasnili šta demonstranti traže, kao i to da su za nasilne incidente krivi protivnici protesta koji su napadali, tukli i gazili automobilima studente.
“Ove demonstracije su bile najmirnije u poslednjih 30 godina u Srbiji. Jedino nasilje koje se desilo sprovela je i inspirisala vlast i predsednik Vučić. Spisak zahteva odnosi se na nesreću u kojoj je poginulo 15 ljudi, a ne na preuzimanje vlasti”, navedeno je na X ispod njegove objave.
A nasilje na Kapitolu?
Možda se Grenel osetio pozvanim da komentariše proteste kao nekadašnji Trampov specijalni izaslanik za pregovore Beograda i Prištine, a možda je reagovao zbog svojih interesa u Srbiji, tek ono što se pokazalo krajnje licemerno jeste da je javno govorio o protestima srpskih studenata i njima poslao poruku kako da poštuju “demokratski proces”, dok je bio veoma tih kada je Ameriku tresla smrtonosna pobuna 6. januara 2021.
Podsetimo, tog dana zgrada Kapitola u Vašingtonu napadnuta je od strane mase pristalica Donalda Trampa u pokušaju samoiniciranog državnog udara, dva meseca nakon njegovog poraza na predsedničkim izborima 2020. godine. Cilj napada bio je da se spreči zajednička sednica Kongresa na kojoj je trebalo da se potvrde glasovi Elektorskog koledža i formalizuje pobeda novoizabranog predsednika Džoa Bajdena.
Tokom 36 sati, pet osoba je izgubilo život. Mnogi su povređeni, uključujući 174 policajca. Četiri policajca koja su reagovala na napad izvršila su samoubistvo u narednih sedam meseci.
Šteta koju su napadači prouzrokovali premašila je 2,7 miliona dolara.
Grenel, poznat i kao Trampov buldožer, nikad nije eksplicitno osudio to nasilje.
U intervjuu za CNN sa Džimom Akostom u maju 2021. godine, Grenel je taj događaj nazvao „lošim neredima“, što ublažava ozbiljnost napada.
Pored toga, u januaru 2022. godine, tokom gostovanja na Newsmax-u, Grenel je sugerisao da je „najgora stvar“ u vezi sa 6. januarom to što je predsednik Tramp suspendovan sa Tvitera, ukazujući na fokus na prisustvo bivšeg predsednika na društvenim mrežama, umesto na nasilje koje se dogodilo.
Na njegovo licemerje je ukazao i bivši diplomata Srećko Đukić u razgovoru za Nova.rs koji je rekao da Grenel “ima kratko pamćenje”.
“Demonstranti njegovog šefa Trampa su 6. januara 2021. upali u Kongres i zauzeli ga, a on ne vidi i ne zna da srpski studenti nisu ušli ni u jednu instituciju i ne misle nasilnim putem da menjaju vlast. Očito da je Grenel tu pomešao lončiće i požurio da pomogne svojim sponzorima na jedan neprincipijalan način“, rekao je Đukić.
Šta Grenel ima od podrške režimu u Beogradu
Grenel i dalje ima dobre odnose sa režimom naprednjaka, pa je tako na primer on je nosilac Ordena srpske zastave prvog stepena, koji mu je dodelio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
U međuvremenu je Grenel više puta viđan u Srbiji. Grenel se u društvu ministra finansija, Siniše Malog, provodio u jednom prestoničkom lokalu, a snimak iz noćnog provoda objavio je na svom nalogu na Tviteru.
U julu 2022. godine se Grenel prilikom predavanja na Fakultetu političkih nauka u Beogradu „pravdao“ kako ga ne plaćaju srpske vlasti, navodeći da su to klevete i neistine.
Međutim, od prošle godine se naširoko priča o zajedničkom projektu Grenela i Trampovog zeta Džareda Kušnera koji planiraju da grade hotel na mestu ruševina zgrade Generalštaba, na zemljištu koje su praktično dobili na poklon od srpske vlade.
Za Donalda Trampa, sporazum o gradnji predstavlja kulminaciju plana koji je osmislio 2013. godine, dve godine pre nego što je počeo svoju kampanju za predsednika. Tada je, kako navodi Njujork tajms, Tramp rekao visokom zvaničniku srpske vlade da želi da izgradi luksuzni hotel na lokaciji Ministarstva.
Saradnici Tramp Organizacije su u to vreme putovali u Beograd kako bi pregledali lokaciju. Projekat nije bio realizovan pre Trampovog izbora 2016. godine, ali je oživljen prošle godine od strane Kušnera i Grenela.
„Ovaj projekat je sada izvodljiv zahvaljujući neverovatnom razvoju i dinamici Beograda,“ rekao je Kušner, ne osvrćući se na činjenicu da je ideja prvobitno predložena od strane njegovog tasta.
Tokom godina nakon odlaska sa funkcije u prethodnom Trampovom mandatu, Grenel je često delio svoja mišljenja o balkanskim pitanjima na platformi X, objavljujući video snimke sa kasnonoćnih žurki u prepunim beogradskim klubovima, pisao je Politiko.
Od kada su planovi za Generalštab procureli u javnost, Grenel je neformalno preuzeo ulogu portparola projekta na Balkanu. U intervjuu za jedne režimske novine, pokušao je da umiri brige da projekat ima isključivo komercijalne ciljeve.
„Iako nemaju duboko razumevanje balkanske istorije,“ svi uključeni u projekat su veoma svesni njegove simbolične važnosti, rekao je. Dodao je da će projekat uključivati i spomenik žrtvama bombardovanja kao svoj centralni deo.