Šta rade narodni poslanici

Ne rade, a zarađuju mnogo. To je najčešća zamerka koju glasači upućuju poslanicima u Skupštini Srbije. O tome koliko i šta rade razgovarali smo sa potpredsednicom stranke i poslanicima iz vladajuće i opozicione stranke.

„Decembar je jedan od najaktivnijih meseci u parlamentu. Završavamo razmatranje reformskih zakona koji su tokom jeseni ušli u skupštinsku proceduru. Čekamo da nam stigne budžet sa pratećim dokumentima, spoljnopolitičke aktivnosti su česte i u poslaničku kancelariju dolazi veliki broj građana”, tako Nataša Vučković, poslanik DS-a, opisuje 27. decembar.

„Čitam jutarnje novine od 7.30 do 8.30 uglavnom na Internetu, do 9.15 pravim konačni raspored sastanaka za taj dan i, ako je moguće, za naredne dane. U Skupštinu stižem obično oko 9.30, pregledam poštu, sa kolegama poslanicima razmenjujem vesti i važne informacije. U 10 sati ulazim u salu, počinje zasedanje.”

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Kao član naše delegacije u PSSE, u 10.15 sastajem se u Skupštini sa članom Udruženja nestalih lica sa Kosova i Metohije, a povodom izveštaja Dika Martija o kome će raspravljati Parlamentarna skupština SE. Razgovaramo o tome kako da nam udruženje pomogne da se pripremimo za januarsko plenarno zasedanje. Od 10.30 imamo sastanak u okviru Poslaničke grupe ZES sa predstavnicima vlade o budžetu i pratećim zakonima. Sastanak traje do 13 časova. Žurimo jer sledi sednica Odbora za finansije na kojoj bi Odbor trebalo da se izjasni i o pojedinačnim poslaničkim amandmanima.”

„Od 13 do 14 časova naša delegacija u Parlamentarnoj skupštini SE ima pripremni sastanak za januarsko zasedanje. Predstojeće zasedanje je izuzetno važno zbog Martijevog izveštaja, ali i zbog drugih izveštaja i rezolucija koje se tiču zaštite svedoka, pomirenja u regionu… U 14 časova potpredsednik vlade Božidar Đelić Poslaničkoj grupi ZES predstavlja strategiju ’Srbija 2020’.

Kratko ručam sa kolegama u skupštinskom restoranu i u 15 časova sam u poslaničkoj kancelariji u zgradi opštine Savski venac. Sa saradnicima pišemo odgovore građanima, sa nekima od njih u telefonskom razgovoru tražim dopunske informacije o problemu s kojim su suočeni. Oko 17 časova vraćam se u Skupštinu, jer zasedanje traje. Čitam materijal koji je stigao za sutrašnji dan: u ime Skupštine Odbor za evropske integracije treba da utvrdi odgovore na pitanja iz upitnika Evropske komisije”, objašnjava Nataša Vučković.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nebojša Ranđelović, poslanik u Skupštini i potpredsednik LDP-a, u Beograd dolazi iz Niša, gde je profesor na Pravnom fakultetu i predaje istoriju prava. „U 10 časova počinje zasedanje, što podrazumeva učestvovanje u raspravi ako je iz mog domena, a za to se pripremam. Član sam Zakonodavnog i odbora za nauku i tehnološki razvoj i za lokalnu samoupravu, kao i grupe prijateljstva Hrvatske, Bugarske i Malteškog reda, što je vrlo interesantno. Malteški red nije država, ali je subjekt međunarodnog prava i ima ambasadora kod nas. Zakonodavni odbor je obično u devet časova i kroz njega prolaze svi zakoni, a ostali se zakazuju po potrebi i u skladu s mogućnostima predstavnika vlade.”

„Retko ručam u skupštinskom restoranu. Skupština bi trebalo da traje do 18 časova, ali češće traje duže. Pored toga, kao potpredsednik stranke imam kontakt sa građanima i odborima koje obilazim. Sada obilazim odbore po Vojvodini. Za vikend obično imam ispite, tako da imam malo vremena za sebe i porodicu.”

„Pošto Poslovnik dozvoljava da ne budemo stalno u skupštinskoj sali, radim partijski posao, što je takođe posao poslanika. Ali, u Poslaničkom klubu tačno znamo ko šta radi, dobro su podeljene obaveze, što mnogo olakšava posao”, kaže Ranđelović.

„Budim se u 6.45 da bih imala deset minuta da popijem čaj ili kafu i da odvojim neki trenutak za sebe. Za sat vremena se probude moje ćerke i ja ih ispratim u školu. U to vreme se budi i moj muž, prepričava svoj radni dan Dubravka Filipovski, potpredsednik i portparol Nove Srbije.

„Između pola devet i devet krećem u opštinu Voždovac i stižem za desetak minuta pešice. Odmah kreću kolegijumi. Posle toga, između 11 i 13 časova, idem u stranku. Tamo me čeka gomila obaveza: izjave, posete odborima po unutrašnjosti, rešavanje problema, planiranje nekih aktivnosti, primanje stranačkih ljudi i građana… Tu je i zakazivanje sastanaka, gostovanja na televizijama, poseta ambasadama za predsednika stranke Velimira Ilića. Kao portparol NS po podne imam političke sastanke, kao što je izvršni odbor ili predsedništvo i gostovanja na televiziji ili radiju. Preko vikenda obično putujem na redovne izborne skupštine opštinskih odbora. Putujem i zato što svi hoće da vide nekoga iz Beograda. Tu su i koalicioni dogovori sa SNS.”

Moji ukućani su navikli da stižem poslednja, a zameraju mi to što u kuću ulazim s telefonom. Nekada to bude do 20 časova, ali retko, a desi se da posle moram da izađem. Gostujem u televizijskim emisijama u unutrašnjosti, a one se uglavnom snimaju po podne, a emituju se uveče. Sve to što sam nabrojala volim, inače ne bih radila. Na sve ovo treba dodati i izborne kampanje koje su vrlo iscrpljujuće jer se putuje kolima i govori na konvencijama”, objašnjava Dubravka Filipovski.

Politika

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije