„Srpski mediji volontiraju u širenju negativnog ruskog uticaja na Balkanu“


Krajem prošlog mjeseca Reporteri bez granica upozorili su na kontrolu srbijanske vlade nad medijima i povoljno političko okruženje za prilagodbu narativa Kremlja i rad fabrike laži Vladimira Putina. Reporteri bez granica (RSF) pozivaju Europsku uniju (EU) i njezine države članice da Srbiju pozovu na odgovornost za ugošćavanje RT Balkan, bivšeg Russia Todaya.

Pavol Szalai, šef odjela Reportera bez granica za Balkan, tvrdi da zahvaljujući RT Balkanu ratna propaganda Kremlja cvjeta unutar granica EU.

„U Srbiji, zemlji okruženoj članicama EU-a i zemljama kandidatima, ruski narativi pakuju se za lokalnu publiku prije nego što se distribuišu diljem regiona. Ovu fabriku laži treba zatvoriti. EU i njezine države članice moraju prepoznati da je Srbija koja teži pridruživanju EU odgovorna za olakšavanje rada propagandnog stroja Vladimira Putina, ali i da je odgovorna za provedbu sistemskih rješenja za zaštitu evropskog informacionog prostora. Srbija mora čvrsto poduprijeti pouzdano novinarstvo kao jamstvo prava građana na informaciju“ – rekao je Szalai.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U izvještaju Reportera bez granica navodi se da je RT od svog osnivanja u Moskvi 2005. godine razvio mrežu televizijskih kanala, web stranica i naloga na društvenim mrežama koji objavljuju sadržaj usklađen s propagandom Kremlja na engleskom, španskom, francuskom, arapskom, njemačkom i ruskom jeziku, navodno s ciljem da omoguće “alternativnu perspektivu regionalnih i svjetskih događaja

„Negativan ruski uticaj je prijetnja već duži niz godina i to nije nikakav novi nalaz“ – kaže Dinko Gruhonjić, novinar i univerzitetski profesor.

Srbija, zemlja u kojoj živi, centar je tog uticaja koji se potom širi po zemljama regiona, kaže Gruhonjić za BUKU.

„U slučaju Srbije to ne rade ruski mediji, nego srpski mediji volontiraju. Širenje Putinofilije u Srbiji u kojoj je Vladimir Putin jedini političar popularniji od Aleksandra Vučića realizuje se putem televizijskih kanala koji su dostupni i u Bosni i Hercegovini i u Crnoj Gori. To se dešava uz podršku Srpske pravoslavne crkve i nema takvu vezu s medijima“ – kaže naš sagovornik.

Gruhonjić ne vjeruje da je u ovoj konstelaciji moguće da prestane negativan ruski uticaj.

„Geopolitička konstelacija je takva da se Vučiću prosto može da se tako ponaša, da sjedi na famozne četiri stolice na kojima sjedi i da čeka da – nedajbože – Trump dobije izbore u Americi. Tek onda možemo da očekujemo puno ozbiljnije probleme, uključujući i sukobe na Zapadnom Balkanu. Zapad je podbacio u dobroj mjeri, kasno je prepoznao maligni ruski uticaj koji zvanični Beograd širi u regionu, i nije adekvatno odgovorio na to. Zapad je odgovorio suprotno: suštinski je podržavao autoritarni režim Aleksandra Vučića zarad nekih interesa za koje nisam siguran da im se na kraju neće obiti o glavu. Ono što je najgore od svega, nama će se obiti o glavu“ – kaže naš sagovornik.

Kockica u mozaiku male Rusije na Balkanu jest i najavljeno kažnjavanje stavova i mišljenja izraženih na društvenim mrežama koje Srbija najavljuje posredstvom Krivičnog zakonika, ocjenjuje Gruhonjić.

„Ono što je problem za građane koji još uvijek imaju dovoljno hrabrosti da naglas kažu ili na društvenim mrežama napišu šta misle jeste činjenica da Vučićev režim više nema ni ekonomskih ni političkih neprijatelja, da je prekrio cijelo društvo. Riječ je populističkom režimu kome su neprijatelji potrebni kao hljeb nasušni, pa zato očekujem dalje širenje represije prema nezavisnim medijima a potom i prema akademcima, intelektualcima i građanima koji se drznu da kažu da imamo posla sa narastajućim fašizmom“ – zaključuje naš sagovornik.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije