Srpska stranka ispada iz vlade? Formiranje vlasti u Hrvatskoj pri kraju

Ponižavanje SDS S-a u političkom životu je i ponižavanje Srba u Hrvatskoj, a segregacija tih poslanika jeste segregacija Srba u Hrvatskoj, rekao je Milorad Pupovac, predsjednik najveće srpske stranke u Hrvatskoj.

On je povodom pregovora o sastavu nove vlade u toj zemlji, nakon što potencijalni koalicioni partneri HDZ-a, s kojim je SDS S sada u vlasti, uslovljavaju ulazak u koaliciju izbacivanjem ove stranke.

Pupovac je rekao da će se njegova stranka o ovom pitanju izjasniti kada dođe vrijeme za koje je rekao da neće dugo čekati.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Prst na čelo, a ne nešto drugo kao što se sad stavlja na SDS S, jer SDS S niti je meta niti je politički Pedro, niti će biti. Ne samo dok ja stojim pred vama, nego i kad stane neko drugi. Nismo od juče i nismo ništa manje važni za ovu zemlju kao što su svi drugi, naročito oni koji misle da su najvažniji od svih”, poručio je Pupovac. Najavio je razgovor predstavnika kluba nacionalnih manjina, a nakon toga su, kako je rekao, mogući i drugi razgovori.

“I dalje smo jedinstveni i ostaćemo jedinstveni, nezavisno od toga kakva naša odluka bude bila i kakva se činila spolja”, rekao je lider SDS S.

Rekao je da je sa premijerom Andrejem Plenkovićem razgovarao i da tom prilikom nije mogao da stekne utisak o odricanju, bilo da je riječ o, kako je naveo, u odnosu premijera prema manjinama ili odnosu manjinskih predstavnika prema premijeru.

Dodao je da su Mađari odlučili da podrže Plenkovića, ali da će konačni stav iznijeti nakon zajedničkog sastanka.

“Bićemo jedinstveni u ostvarivanju ciljeva i odluke koju ćemo donijeti. Čeka nas ne laka odluka”, istakao je Pupovac.

Domovinski pokret, ključni mogući partner HDZ-a je u kampanji tvrdio da zasigurno neće formirati vlast sa HDZ-om, sa SDS S-om Milorada Pupovca i platformom Možemo!.

Lider DP-a Penava je gradonačelnik Vukovara i bivši HDZ-ovac, koji je tu stranku napustio zbog sukoba sa Plenkovićem. Domovinski pokret, na čijem je čelu, je mlada politička opcija, osnovao ju je estradni umjetnik, pjevač Miroslav Škoro i uglavnom je okupila bivše nezadovoljne i razočarane HDZ-ovce. Penava je naslijedio Škoru, koji se iz politike povukao zbog sukoba u pokretu.

Penava je, inače, u Hrvatskoj prepoznat po svojim nacionalističkim stavovima, što je pokazao i prošle godine, pred obilježavanje godišnjice pada Vukovara, kada je poručio da onima kojima smeta ustaški poklič “za dom spremni” na grbu HOS i ustaško slovo “U”, ne treba da dolaze u Vukovar. HOS je paravojna formacija koju je osnovao Dobroslav Paraga, a poznata je po crnim uniformama i ustaškoj ikonografiji tokom ratova u Hrvatskoj i BiH, kao i po veličanju Ante Pavelića i NDH, pa ih je čak i Franjo Tuđman poredio sa nacističkim SS jedinicama. Više pripadnika HOS osuđeno je za ratne zločine. Istaknut je borac protiv ćirilice u Vukovaru i borac protiv dvojezičnih tabli na tamošnjim institucijama. Tvrdi da ništa nema protiv srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj, ali ima protiv Milorada Pupovca i njegovog SDS S, kojeg optužuje da je “promoter velikosrpske politike”, te da je on “dokaz da postoji kontinuitet velikosrpske politike u Hrvatskoj” i da je “Vukovar epicentar kontinuirane velikosrpske puzajuće agresije”.

Iz Plenkovićevog HDZ-a kažu da Srbi, koji su do sada bili dio vlasti, formalno možda neće biti u vladi, ali da im se status neće mijenjati.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije