Srbija: Strateško partnerstvo sa Francuskom

 

Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da Srbija nema drugu opciju osim Evropske unije i da računa na podršku Francuske u procesu evropske integracije zemlje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tadić je u intervjuu pariskom Figarou tokom posjete Francuskoj rekao da je ulazak Srbije u Evropsku uniju njena “prirodna sudbina”.

“S moje tačke gledišta, mi nemamo drugu opciju – ovo je naš kontinent i naš identitet. Mi možemo doprineti stabilnosti regiona koji je od vitalnog značaja za Evropu. Sve to je međusobno povezano”, rekao je Tadić.

Kad je riječ o strateškom partnerstvu Srbije i Francuske koje će danas potpisati sa predsjednikom Nikolom Sarkozijem, Tadić je rekao da je u pitanju “veoma važan sporazum” za Srbiju po pitanju evropske integracije zemlje.

“Mi računamo na Francusku u podršci pristupanju Srbije EU. Želim da Evropljani bolje shvate naše legitimne nacionalne interese. U Srbiji je nova realnost. Počijene su greške tokom 1990-ih, ali se sada ponovo dižemo”, rekao je srpski predsjednik.

Upitan o preprekama na putu ka Evropi, Tadić je naveo “neophodne, ali bolne reforme” koje zahtevaju podršku naroda, poput reforme političkog sistema i pravosuđa, dodajući da je potrebno riješiti i ekonomske probleme.

Kad je riječ o hapšenju haškog begunca Ratka Mladića, optuženog pred Haškim tribunalom za genocid i ratne zločine u BiH, Tadić je rekao da je siguran da ga vojska ne štiti i da će Srbija učiniti sve što je moguće kako bi ga predala međunarodnom pravosuđu.

“Bio sam ministar odbrane i doneo odluke u cilju njegovog hapšenja. Siguran sam da ga nijedan deo vojske ne štiti. Mi nastavljamo naše napore i učinićemo sve što je moguće da ga predamo međunarodnoj pravdi kao što smo to već uradili u 44 od 46 slučajeva. Nadam se da je Mladić i dalje u Srbiji, u suprotnom ta misija je nemoguća”, rekao je Tadić.

Kad je riječ o dijalogu Beograda i Prištine, Tadić je kazao da će biti riječi o tehničkim pitanjima poput telekomunikacija ili nestalih, ali je izrazio nadu da će se preći na teža pitanja što zavisi od druge strane.

On je ponovio da je nemoguće da Srbija prizna nezavisnost Kosova. “To nije uslov za dijalog sa EU čijih pet članica ne priznaje Kosovo”, rekao je Tadić, izrazivši spremnost Srbije da razgovora o svemu i nadu da će biti postignut trajni kompromis.

“To može predstavljati dodatnu vrednost veoma važnu s gledišta evropske stabilnosti”, kazao je predsjednik Tadić.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije