Pored niza novina koje će biti uvedene tokom popisa, predviđen je i popis stanovništva na Kosovu i Metohiji, gde je poslednji urađen 1981. godine. Međutim, još nije utvrđen plan na koji način će tamo popis biti sproveden.
Prema Ustavu Srbije mi smo u obavezi da uradimo popis na celoj teritoriji naše zemlje, uključujući i Kosovo i Metohiju. Da bi se sproveo popis na Kosovu potrebno je pregovarati sa predstavnicima Euleksa i lokalnih kosovskih samouprava. Očekujemo da ćemo plan odrediti u najbržem roku, ističe za Danas Miladin Kovačević, zamenik direktora Republičkog zavoda za statistiku.
On dodaje da će sredstva neophodna za popis stanovništva biti obezbeđena iz pretpristupnih fondova IPA Evropske unije.
Prema rečima našeg sagovornika, predstavnici Srbije pregovarali su sa zvaničnicima EU, pri čemu je načelno dogovoreno da se iz IPA fondova povećaju sredstva i za finansiranje popisa.
– Sada je potrebno vreme da se sprovede procedura za obezbeđivanje tih sredstava, ukazuje Kovačević. On dodaje da sprovođenjem popisa u oktobru neće biti prekršen Zakon, koji kao i propisi većine evropskih država, ali i SAD, Kanade i Rusije predviđa da se popis obavi prve godine u dekadi.
Inače, prema analizi UN iz oktobra 2009. Srbija spada u red zemalja sa najnižom cenom popisa po stanovniku, koja iznosi 350 dinara.
Troškovi popisa u zemljama bivše Jugoslavije iznose 5,5 do 10 evra, dok cene u EU premašuju 10 evra, a u SAD su skoro 50 evra po stanovniku.
Prema prethodnom popisu iz 2002. u Srbiji, bez teritorije Kosova i Metohije, živi 7.306.677 stanovnik.