„Srbija kao Sjeverna Koreja“ – Pobjeda kojoj se Vučić ne može radovati!

Prvi razlog za to je očigledno friziranje izlaznosti koja je sigurno bila ispod 50 odsto, bez obzira na upinjanje Republičke izborne komisije da dokaže suprotno. Drugi razlog je što u Narodnoj skupštini neće biti opozicije. I treći, da je dokazano da ovi izbori nisu bili demokratski i ravnopravni. 

Politički analitičar Cvijetin Milivojević za BUKU kaže da su rezultati izbora očekivani i sa stanovišta izlaznosti i sa stanovišta broja osvojenih glasova. 

„Kada govorimo o izlaznosti ovo razvlačenje sa konačnim rezultatima izlaznosti je takav nonsens. Na svim izborima tokom ovih 30 godina smo prvo dobijali rezultate izlaznosti, a ovo je prvi put da dan nakon izbora mi ne znamo koliko je glasača izašlo na izbore. To nam govori da je za vlast mnogo bitnija bila bitka za izlaznost nego sa strankama koje su izašle na izbore. Kada govorimo o drugim strankama koje su izašle na izbore možemo reći da su to bili samo sparing partneri SNS-u“, reko je Milivojević.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On navodi i da je očekivano  da je SNS u takvom odmjeravanju snaga osvojila 63 odsto, mada je, kako kaže, mogla i da prikaže da je osvojila 83 odsto, jer ne postoji mogućnost da se to proveri. 

„Bojkot opozicija nije imala svoje kontrolore na biračkim mestima. Na drugoj strani opozicija koja je učestvovala na izborima je toliko infrastrukturno i organizaciono slaba i nije mogla da pokrije čak trećinu biračkih mjesta. S obzirom da je cenzus smanjen na 3 odsto samo 15 dana pre raspisivanja izbora, što je još jedan nonsens i to nema nigde u svetu, ali to je još jedan od načina da se razbije opozicija i da se male stranke polakome misleći da će preći ovaj cenzus. Ali, onome kome je nedokučivo 5, po pravilu je nedokučivo i 3 odsto. Prema tome, to smo mogli da vidimo i juče. Iznenađenje je, jer je postojalo sigurno tipovanje da će Pokret slobodnih građana Sergeja Trifunovića preći cenzus, kao i SRS Vojislava Šešelja. Ali oni nisu bili ni blizu cenzusa“, kaže Milivojević.

Prema riječima našeg sagovornika ovo što se desilo u Srbiji nije zabilježeno nigdje u demokratskom svijetu. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Mi sad imamo od strane vladajuće koalicije 189 poslanika, Dačićeva (Ivica) koalicija ima 30, koja je takođe deo vladajućih, 9 poslanika ima Savet vojvođanskih Mađara koji je takođe bio deo vladajuće koalicije. 3 poslanika ima stranka Muamera Zukorlića, takođe deo vladajuće koalicije. Pa onda, Hašim Tači je pozvao Albance da izađu na izbore u Srbiji i sad će i ta koalicija imati 2 ili 3 albansaka poslanika, pa će i oni ući u vlast. Ako i Šapić, koji ima 11 poslanika dobije neko ministarsko mesto, što nije nemoguće i velika je verovatnoća za to, jer je on predao Novi Beograd naprednjacima, gde je bio predsednik opštine, mi ćemo imati u opoziciji samo dva poslanika. Da paradoks bude veći to bi bili poslanici SDA Sulejmana Ugljanina čoveka koji je bio u vladi Srbije prije 5 godina. Tako da možda opozicije u parlamentu neće biti ni formalno za pokazivanje“, rekao je Milivojević.

On navodi da ovakvo stanje dugoročno ne može donijeti sreću, ne samo građanima Srbije, već i vladajućim strankama. 

„Ovaj Parlament je već za poređenje sa parlamentom Bjelorusije koji nema opozicije, a u sljedećoj fazi, ako se desi da u vlast uđu ove nazovi opozicione grupice, to bi značilo da to liči na Severnu Koreju. To nije preporuka za jednu zemlju koja drži do svog integriteta i identiteta. Sa druge strane, ako je Srbiji neki strateški cilj ulazak u EU to nije preporuka ni za to. Meni je tragikomično kad vidim da stižu neke čestitke od nekih predstavnika EU za uspeh Vučića na ovim izborima kad vidimo da izbori nisu bili demokratski, da nisu bili ragularni, ravnopravni i zbog toga najveći deo opozicije nije ni učestvovao. Da oni koji su prihvatili da učestvuju su se proveli kao bosi po trnju i faktički su poslužili kao istrošene krpe“, rekao je on.

Pored toga što je Vučić osvojio 63 odsto glasova njegova stranka kao da nije ni učestvovala na ovim izborima, tvrdi Milivojević. 

„To je isto jedna nenormalna stvar. Njegova lista na svim nivoima se zvala Aleksandar Vučić- za našu decu. Kao da se on sam trkao i kao da nema stranke. I to su građani tako i shvatili“, kaže naš sagovornik.

Milivojević se osvrnuo i na bojkot dijela opozicije. 

„Ja sam očekivao da će bojkot uspeti u smislu delegitimizacije ovog nelegitimnog procesa, jer on definitivno nije demokratski, a to pokazuju dva primera. Prvo je da su već tri poslaničke grupe u okviru Evropskog parlamenta definisale i poslale javno upozorenej da izbori u Srbiji nisu bili ravnopravni i demokratski. Drugi dokaz dolazi iz Kremlja, gdje je izostao prijem Vučića kod putina koji se dešavao svaki put pred izbore. Zato je sad ova vrsta pobede jedna vrsta Damoklovog mača koji visi nad glavom Aleksandra Vučića. Na drugoj strani i u matematičkom smislu je bojkot uspeo, iako je matematika najmanje bitna jer onaj ko broji broji je u vlasti“, kaže Miliovojević i dodaje:

„Jedan deo opozicionih lidera i partija koji su učestvovali na izborima su definitivno završili svoju karijeru jer su oni počišćeni. Sa druge strane oni koji su bili u bojkotu mogu igrati na kartu principijelnosti. One su svojom voljom sad vanparlamentarne, jer nisu htele da budu otirači. E sad, sve te vanparlamentarne stranke, da li su oterane na ulicu ili su to uradile svojom voljom moraju prođu da traže na vanparlamentarni način raznim akcijama koje mogu biti mitinzi, protesti, građanska neposlušnost… i to nije ono čemu se raduje Vučić, jer on dobro menadžeriše situacijama u institucijama. Ali, kada se nešto dešava ven institucija to će mu biti teško kontrolisati, posebno kad su vi njegovi protivnici ujedinjeni, bez obzira što tu imane nacionalnih, nacionalističkih, građanskih i svih ostalih opcija“, rekao je on za BUKU.

Dejan Jović, profesor fakulteta političkih nauka u Zagrebu, izbornu pobjedu liste predvođene Srpskom naprednom strankom i Aleksandrom Vučićem ocijenio je kao povratak jednopartijskog sistema u nedovršenu državu.

Prateći rezultate tokom izborne noći, Jović je na Tviteru napisao da Srbija dugo nije htela da bude suverena država, a da se posle ovih izbora postavlja pitanje da li je ikada želela da postane višepartijska zemlja.

On dodaje da ne postojanje opozicije u jednoj državi više govori o samoj vlasti u toj zemlji nego o opoziciji.

"Vučić želi da sam vlada, ali da ne bude sam kad i ako se bude donosila neka teža odluka o Kosovu. Razlog za skeptičnost je u kontroli medijskog prostora, čak i više nego preko većine privatnih nego preko javne TV. Politika 4 stuba ostaje aktuelna i pod njim", napisao je Jović na Tviteru.

I Florijan Biber, direktor Centra za studije jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu smatra da su naprednjaci koji su osvojili ubjedljivu većinu mjesta u parlamentu ipak gubitnici ovih izbora.

“Najveći gubitnik na večerašnjim izborima u Srbiji je SNS. Naprednjaci su osvojili više od 60 odsto I većinu od dvije trećine u parlamentu, ali to je pirova pobeda bez opozicije u parlamentu. Izbori su diskreditovani i njihova vlast je manje legitimna nego ikada prije”, napisao je Biber na Tviteru.
Biber smatra da se Evropska Unija ne može pretvarati kao da se farsa od izbora danas nije desila u Srbiji, pa je uspjeh Srpske napredne stranke Aleksandra Vučića sa Ujedinjjenom Rusijom Vladimira Putina i partijom bjeloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka.

“SNS je, po parlamentarnoj većini koju je osvojila, pobjedila Putinovu Ujedinjenu Rusiju kao najmasovniju vladajuću partiju u Evropi poslije Bjelorusije”, piše Biber na Tviteru
 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije