U pismu se navodi da je misija KFOR-a prekoračila nadležnosti, dok UNMIK i EULEKS svoje nadležnosti ne provode, pa su zato ozbiljno narušena ljudska prava i “katastrofalno pogoršani uslovi života i rada srpske zajednice na sjeveru Kosova, ali i u drugim dijelovima pokrajine”.
Predsjednici opština Leposavić, Kosovska Mitrovica, Zubin Potok i Zvečan istakli su da KFOR, umjesto obaveza iz Rezolucije 1244 “provodi represiju prema srpskoj zajednici, civilnom stanovništvu i lokalnu samoupravu proglašava kriminogenim elementima”.
“Najavljuju se radikalne represivne mere koje mogu izazvati novo etničko čišćenje Srba, a na drugoj strani prećutno se toleriše djelovanje novih i starih izuzetno militantnih i paravojnih albanskih snaga i omogućava im se sloboda kretanja i vođenje akcija prema sjeveru”, navedeno je u u pismu.
Predsjednici srpskih opština zatražili su od Ban Ki Muna i Savjeta bezbjednosti UN da “obezbijede da KFOR i privremene albanske institucije iz Prištine odmah ukinu sve mjere, odnosno opozovu sve akte i naredbe kojima se srpskoj zajednici bitno ugrožavaju ljudska prava”.
To je neophodno, kako su istakli, radi razrješenja krizne situacije i normalizacije života 80 000 ljudi, među kojima je i 20 000 interno raseljenih, ali i velikog broja stanovnika u srpskim enklavama.
Oni zahtijevaju da se KFOR vrati u granice svog mandata i da dužnosti vrši u skladu sa Rezolucijom 1244 i pratećim dokumentima, što znači “prestanak neovlaštenog vršenja restrikcije slobodnog kretanja ljudi i robe na administrativnim linijama” kao i da UNMIK preuzme glavnu ulogu civilnog prisustva na sjeveru Kosova.
Pismo je dostavljeno i predsjedniku Srbije Borisu Tadiću, premijeru Mirku Cvetkoviću, nekolicini ministara i šefovima većine političkih stranaka u Srbiji.