Split pogođen snažnom olujom: Povrijeđeni građani, oštećen stadion, trajekti udarali u brodove

Jako olujno vrijeme praćeno obilnom kišom, udarima vetra i gradom jutros je pogodilo pojedine dijelove Splita. Građani kažu da ovako nešto nisu vidjeli godinama. Iako je trajalo kratko, posljedice bi mogle biti ozbiljne. Oluja se zatim kretala prema istoku i zahvatila dijelove Srbije.

Gradonačelnik Splita Tomislav Šuta izjavio je da je grad pogođen velikom elementarnom nepogodom i zahvalio svim službama i građanima koji su odmah pritekli u pomoć. Istakao je da je pričinjena velika materijalna šteta, a saobraćaj se nalazi u potpunom kolapsu.

Više osoba povrijeđeno, bolnice primile 24 pacijenta

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na Odeljenje hitnog prijema KBC-a Split primljena su 24 pacijenta sa lakšim povredama – prelomima, nagnječenjima i ogrebotinama. Ljekari nastavljaju s obradom, a očekuje se i dodatni broj pacijenata u toku dana.

08.07.2025., Split – Jadrolinijev trajekt “Petar Hektorovic”, koji plovi na liniji Split – Hvar, zbog jakog nevremena izgubio je kontrolu i udario u gat Sv. Duje. U tom sudaru prignjecio je nekoliko drvenih turistickih brodova koji su bili privezani uz gat, a jedan od njih je i potonuo. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Županijski centar 112 Split zaprimio je stotine poziva građana. U splitskoj luci pukli su konopi na trajektu, koji je potom udario u usidreni turistički brod. Nadležne službe su sve vrijeme na terenu, a građanima je upućen apel za dodatni oprez i praćenje zvaničnih prognoza.

Poljud pod udarom: probijen krov, izbio i požar

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Predsjednik Hajduka Ivan Bilić izjavio je da je šteta na stadionu Poljud ogromna. Krov je probijen, a dio se zapalio usljed trenja i udara sunca na metalne dijelove. Požar je brzo lokalizovan. Na pomoćnom terenu popadalo je drveće, a neka stabla završila su na mjestu gdje obično sjede treneri.

„Na sreću, jutros nije bilo treninga“, rekao je Bilić, dodavši da će do večerašnjeg treninga pokušati očistiti teren. Grad Split i Županija su ponudili pomoć, a Hajduk poručuje da će se sada morati ubrzati planirana rekonstrukcija stadiona.

U trajektnoj luci Split jak vjetar izazvao je pomorsku nesreću: oštećen je trajekt „Petar Hektorović“, koji saobraća na liniji Split–Vis. U brodogradilištu Brodosplit srušena je dizalica, oštećene su hale i više vozila.

Meteorolozi su saopštili da je riječ o klasičnoj ljetnoj oluji, ali izuzetno intenzivnoj, kojoj su prethodile visoke temperature.

Javna ustanova Park-šuma Marjan pozvala je građane i turiste da danas ne posjećuju Marjan zbog opasnosti od srušenih stabala i pada grana. Putevi su dijelom neprohodni, ekipe su na terenu.

Stabla su pala i na vozila vatrogasnog društva u Vranjicu, a jak vjetar je raznio staklene zidove foto-studija u zgradi Croatia osiguranja. Peristil i Dioklecijanova palata su poplavljeni – voda je na mjestima bila i do pola metra.

Policija je obavijestila da broj 192 trenutno ne funkcioniše te građani treba da koriste alternativni kontakt: 307-139. Izdata su upozorenja zbog poplava, oštećenja i otežanog saobraćaja

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije