– Gradnja nove nuklearne elektrane trajala bi nekoliko godina, a procijenjena vrijednost investicije bez troškova financiranja trebala bi biti između 9,3 i 15,4 milijarde eura
LJUBLJANA (AA) – Savjetodavni referendum, na kojem će birači odlučivati o izgradnji druge nuklearne elektrane Krško (Jek 2), trebao bi se održati u nedjelju, 24. novembra, stoji u materijalu za sjednicu povjerenstva Državnog zbora (slovenski parlament) koji će pripremiti tekst uredbe o raspisivanju referenduma, javlja Anadolu.
Prijedlog za raspisivanje savjetodavnog referenduma Državni zbor potvrdio je u maju ove godine. Nije bio odredio datum, ali već se tada spominjao kraj novembra.
Prijedlog za raspisivanje referenduma podnijeli su zastupnici Pokreta Sloboda, SDS-a, NSi-ja, SD-a i zastupnici manjina, koji su tvrdili da će birači odlučivati o strateškom pitanju. Naime, prilikom odustajanja od fosilnih goriva država mora osigurati nove pouzdane kapacitete za proizvodnju električne energije iz niskougljičnih izvora, kako ne bi bila previše ovisna o uvozu te mogla osigurati stabilnost opskrbe i cijena. Vjeruju da su sami obnovljivi izvori energije previše nepostojani, pa je potrebna kombinacija nuklearnih i obnovljivih izvora energije.
Predlagatelji su već formulirali referendumsko pitanje koje će biti napisano na glasačkom listiću: “Podržavate li realizaciju projekta Jek 2 koji će zajedno s drugim niskougljičnim izvorima osigurati stabilnu opskrbu električnom energijom?”.
Da bi se referendum mogao održati, Državni zbor mora donijeti i uredbu o njegovom raspisivanju. Rokovi za obavljanje poslova potrebnih za provedbu referenduma trebali bi istjecati 14. oktobra.
Kompanija Gen energija, koja upravlja postojećom Nuklearnom elektranom Krško (Nek), već oko dva desetljeća radi na projektu nove nuklearne elektrane u Krškom. Nek je početkom 2023. godine dobio ekološku suglasnost za produljenje rada za dodatnih 20 godina, odnosno najmanje do 2043. godine.
Gradnja nove nuklearne elektrane u Sloveniji trajala bi nekoliko godina, a procijenjena vrijednost investicije bez troškova financiranja trebala bi biti između 9,3 i 15,4 milijarde eura.
Pitanje iznimnog obima ulaganja u novu nuklearnu elektranu – prema iskustvima iz inozemstva često premašuje procijenjenu vrijednost – te dilema može li si to Slovenija priuštiti vjerojatno će biti jedno od glavnih pitanja u kampanji pred referendum.
U Gen energiji kažu da sami neće moći realizirati investiciju. Uz potrebnu potporu države, predviđena je mogućnost suinvestiranja, kako domaćeg, tako i stranog gospodarstva ili možda i neke od susjednih zemalja.
I dok zagovornici Jeka 2 ističu nezamjenjivost nove nuklearke u osiguranju stabilne i pristupačne opskrbe energijom i energetske samodostatnosti, protivnici, s obzirom na izniman financijski teret investicije i posljedičnu opasnost od početne visoke vlastite cijene električne energije iz Jeka 2, ističu i bojazan da je potrošnja resursa za novu nuklearnu elektranu zaustavila ulaganja u obnovljive izvore energije.
Istodobno, postoji bojazan oko postupanja s nuklearnim otpadom – ove godine započela je izgradnja odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada u Vrbini pri Krškem – te tradicionalno i oko seizmičke sigurnosti nuklearnog postrojenja u seizmički aktivnom području Posavja.