Grupa aktivista i aktivistkinja održala je juče protest u Briselu povodom promocije filma „Ne u mojoj zemlji: srpska litijumska dilema“ režisera Petera Toma Jonesa.
„Imamo dokaze da je Rio Sava dala donacije za film koji će borbu protiv kopanja litijuma predstaviti kao nepismenost i divljaštvo“ – tvrdio je prije promocije filma Zlatko Kokanović iz Udruženja „Ne damo Jadar“.
Pretpostavke građana su se obistinile, a film predstavlja priču koja je mnogo opasnija nego što se pretpostavljalo. Obraćanje građana na promociji filma je sinoć zabranjeno.
Aleksandar Matković, naučnik, jedan od govornika na promociji koji je odbio da učestvuje u filmu komentariše situaciju koja se juče desila.
“Ceo narativ filma je predstavljanje Rio Tinta kao žrtve jednog naroda” – kaže Matković.
Autor filma prikazuje zemlju koja se prema njegovom ubjeđenju još oporavlja id sankcija devedesetih, kao zemlju između Zapada i Ruske Federacije u kojoj su građani strani agenti, kaže Matković.
“Na tribini je učestvovala Marijanti Babić, direktorica Rio Save, koja je 2020. godine tražila da se građanima uskrate informacije o radu i namerama kompanije. Marko Čavež, predsednik Privredne Komore Srbije, učestvovao je na tribini s predlogom da se ostvari srpsko-evropski nadzor nad ručnikom koji je, kaže on, velika privredna šansa za zemlju. Čavež traži da se rudnik nadzire modelom u kome nema mandata za zatvaranje rudnika, izdavanje kazni itd. Hildegard Bentele, evroparlamentarka iz Nemačke, upućivala je na dijalog s meštanima s namerom da iskaže stav da zbog baterija ipak treba da se kopa litijum” – kaže Matković.
Debata je prekinuta jer navodno nije bilo više vremena, a ni prostora za pitanja. Sala je raspuštena i sve je ličilo na šaradu u kojoj je petoro govornika za rudnik a jedan čovjek protiv. “Iako sam molio da ljudi iz doline Jadra učestvuju u razgovoru, nije im dozvoljeno da se obrate” – kaže Matković.
Govornici su film dobili na uvid dva dana ranije. Film prikazuje ljude koji su navodno bili na edukacijama Rio Tinta i koji su shvatili navodno da njihov problem nije kopanje litijuma i Rio Tinto nego Vučić, kaže Matković.
“Ako Vučić padne, ovaj film će se koristiti da se Rio Tinto opere od Vučića, da bi se približili opoziciji, da bi ukazali da je ekipa iz doline Jadra bila u zabludi, jer se nije bavila naukom. Poenta filma je da ukaže da se mi uopšte ne bavimo naukom, nego ruskim uticajem i zabludama “ – kaže Matković.
Film je napravljen za nekoliko dana, u jeku nezadovoljstva u Srbiji, a pripremljen je na brzinu pred sjednicu Odbora za kritične sirovine koja će biti sljedećeg mjeseca, kaže Matković.
“Odbor će odlučivati o mogućnostima finansiranja Rio Tinta, a promocija filma u Evropskom parlamentu pogodovala je kompaniji. To je verujem jedina želja autora. Moj argument nisu demantovali, a neubedljiv poziv na dijalog sa meštanima protekao je bez mogućnosti da se meštani obrate. Debata je skraćena za 45 minuta i pitanja su zabranjena, možda zbog straha od protesta koji je bio ispred, a na kome su bili i članovi parlamenta” – rekao je Matković.
Odluči li Evropska komisija da podrži projekat koji je povezan sa nasiljem u Srbiji, to stvara interesnu stranu Srbije i evropskih zemalja da se bori protiv nove podjele, kaže Matković.
“Ne smemo zaboraviti međunarodnu dimenziju borbe, moguće zatvaranje dijaloga i ignorisanje naroda u Srbiji. Suverenitet se ne brani preko interneta već tamo gde je suverenitet napadnut. Sada kada znam da je film korporativna farsa, nije mi žao ni zbog dolaska ni zbog protesta. Oni su ponudili samo propagandu, ubeđenje i navodne dokaze da mi mislimo da je litijum radioaktivan, ali argumenti seljaka i naučnika nisu uzeti u obzir. Korporativni interesi su time ogoljeni pred svima” – kaže Matković.
Matković podsjeća da je Jelena Vasiljević tražila da njen razgovor bude uklonjen iz filma, a nije uklonjen. Objavljen je razgovor sa Draganom Đorđević koja uopšte nije razgovarala sa ekipom filma. Srpski naučnici uopšte nisu uključeni u film, dijelom zato što su odbili da govore.