Sindikati blokiraju centar Beograda

Zajednički zahtev je poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u javnom sektoru, ali i da Vlada prestane sa, kako navode, punjenjem državne kase preko leđa građana Srbije.

Iako štrajkovi u školama traju od januara, ministar prosvete i nauke Žarko Obradović rekao je da ne razume šta je pravi razlog štrajka.
Ni premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću nije jasno šta prosvetari traže, ali je poručio da će im deo plata koji nisu dobili biti isplaćen kada odrade ono što su propustili za vreme štrajka.

“Bilo bi neprimereno prema ljudima koji rade u privatnom sektoru i prema značajnom broju ljudi koji čekaju na birou da se isplaćuju plate za nešto što nije odrađeno”, kazao je Cvetković, navodeći da je Vlada otvorena za razgovor sa sindikatima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Nejasno mi je šta traže, jer je Vlada sve ispunila. Kada je reč o novčanim zahtevima, Vlada je ispunila sve što su tražili i ne mogu da razumem koji su zahtevi”, rekao je premijer.

Na konstataciju da se radi o dramatičmom štrajku, on je rekao da ne može da se saglasi sa time da je štrajk dramatičan, jer nije veliki.

Socijalni bunt ili dobra organizacija

Sociolog Vladimir Vuletić kaže za B92 da su sindikati koji danas protestuju bolje organizovani od ostalih i da su svesni činjenice da će u narednim periodu pritisak biti usmeren ka javnom sektoru, što očekuje MMF, odnosno da je izlazak iz krize u smanjenju potrošnje u javnom sektoru.

“U tom smislu ovde je reč o organizaciji, a ne o solidarnosti”, smatra on.

Vuletić kaže i da današnji skup može dati neke rezultate, ali ne onakve kakve očekuju sindikalci.

“Mislim da to nije realno i da bi svako ko bi obećao povećanje zarada od 20 posto, ne bi bio realan i pošten prema zaposlenim u svim ovim delatnostima”, kaže on.

“Ali ono što jeste nekakav rezultat to je da su ovi sindikati pokazali svojevrstan stepen organizovanosti. Ono što treba imati u vidu je da, ako hoće da ne izgube taj efekat, da ne preteraju u svojim zahtevima i svom insistiranju zbog toga što je štrajk prosvetara izazvao negativne reakcije u javnosti”, navodi Vuletić.

Na pitanje da li je današnji skup sindikata najava za veći socijalni bunt, imajući u vidu i da je deo opozicije najavio veliki protest u Beogradu 16. aprila, on kaže da ne može da se tvrdi da su miting dela opozicije i najavljeni protest sindikata direktno povezani, ali da treba imati u vidu da je na našim prostorima politika upletena u sve.

“Ja ne očekujem da će ovo pretstavljati uvod u veći socijalni bunt jer mi se čini da su i zaposleni u ovim delatnostima svesni da su, iako su im plate male, još uvek privilegovana grupa u društvu, odnosno u odnosu na one koji su zaposleni u provatnom sektoru i one koji su nezaposleni”, rekao je Vuletić.

Skup prijavljen do 17 sati

Inače, uz najave protesta, predstavnici prosvetnih sindikata članstvu su uputili poziv da zbog mitinga potpuno obustave nastavu u školama.
Leonardo Erdelji iz Unije sindikata prosvetnih radnika očekivao je veliki odziv i čak blokadu centra Beograda.

“Mi krećemo sa Trga Nikole Pašića, idemo do predsednika Republike da mu uručimo jedno pismo, pa idemo do Vlade, pa onda idemo u Nemanjinu ulicu”, najavio je Erdelji.

“Mi očekujemo veliki odziv. Znači, od Vršca, pa do Bora, od Čačka, pa do Zaječara, stižu autobusi. Doći će i lekari i policajci iz drugih gradova, tako da očekujemo veliki odziv”, rekao je on.

“Mi smo dobili sve dozvole. Ako dođe najmanje 10, pa do 30 hiljada ljudi, biće blokiran. Mi smo dobili i maršutu, dobili smo rotaciona vozila. Znači, krećemo. Sve će biti blokirano. Prijavljen je skup od 12 do 17 časova”, najavio je Erdelji.

U školama u kojima su zbog štrajka prosvetara već 2 meseca skraćeni časovi, danas uopšte neće biti nastave.

Ministar prosvete i nauke Žarko Obradović, međutim, kaže da ne razume šta je zapravo razlog za štrajk prosvetara.

“Ja pokušavam da dokučim šta je pravi razlog štrajka, jer Vlada je od početka rekla nekoliko, po meni, suštinskih stvari – da ćemo učiniti sve da poboljšamo materijalni položaj zaposlenih, da ćemo učiniti sve da rešimo zahteve njihove, da smo mi suštinski prihvatili preko 90 odsto stavova”, naveo je Obradović za B92.

“Neke stvari koje smo obećali već činimo. Među tim stvarima koje činimo je Zakon o budžetskom sistemu – ono prvo povećanje – to je već regulisano. Rekli smo da će drugo povećanje biti kada se utvrdi stanje ekonomsko posle prvog kvartala. Te pokazatelje je moguće znati tek posle 20. aprila ove godine jer rekli smo da smo onda spremni, kada ti pokazatelji budu poznati, da potpišemo jedan aneks ili poseban protokol gde će se tačno znati koliko iznosi to povećanje”, najavljuje Obradović.

Iako kaže da mora da se sačeka 21. april, Obradović navodi da je, prema ekonomskim pokazateljima iz decembra i januara, izvesno da će plate prosvetarima biti povećane.

“To povećanje biće veće od onih 2,95 odsto valjda, koliko je utvrđeno Zakonom o budžetskom sitemu, odnosno kroz tu projekciju, ali će se to znati tek oko 20. aprila ove godine. Da li Vlada treba da obeća sindikatima nešto što ne može da ispuni. Ja mislim – ne. I mislim da je to jedan fer pristup, da se ne može obećati nešto što se ne može učiniti”, kaže on.

Podsetimo, prosvetni radnici već dva meseca zahtevaju povećanje plate za oko 20 odsto do kraja godine, izmenu Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, potpisivanje kolektivnog ugovora i isplatu jubilarnih nagrada za 2009, 2010. i 2011. godinu.

B92

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije