Na zahtjev Odjela za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, Tužiteljstvo BiH u Sarajevu saslušalo je Tihomira Purdu, a na ispitivanju, koje je trajalo 2,5 sata bio je i srbijanski tužitelj Milan Dilparić te predstavnik Veleposlanstva RH u Sarajevu” rekao je potparol Tužiteljstva BiH Boris Grubešić.
Dilparić je, kako prenose hrvatski mediji nakon saslušanja rekao da je “potpuno jasno da je Purdin iskaz u srbijanskom logoru uzet na nezakonit način, a Srbija daljnja postupanja neće temeljiti na njemu”.
U svom je iskazu Tihomir Purda zanijekao da je u Vukovaru ‘91. počinio ratni zločin, te ponovio da je priznanje istog od njega iznuđeno batinama u srbijanskom logoru.
Zapisnik sa saslušanja biće dostavljen Višem sudu Republike Srbije.
Hrvatski mediji su objavili da će srbijanski tužitelj pratiti i saslušanje Purdinih suboraca Petra Janjića i Danka Maslova u Vukovaru i Zagrebu.
Josip Muselimović, advokat Tihomira Purde je rekao da je njegov klijent “apsolutno dokazao svoju nevinost za ovaj događaj a pored toga pristao je, iako nije trebao ili morao, odgovarati na sva pitanja istražnog suca suda u Beogradu, a jednako tako i na pitanja tužiteljstva Srbije”.
Dodao je da je sada “posve jasno da je Purda nevina osoba” i kako je nakon današnjeg iskaza svako dalje držanje Purde u pritvoru najgrublja povreda njegovih temeljnih ljudskih prava i sloboda.
Purdin advokat je potvrdio kako je obrana podnijela žalbu na odluku prvostupanjskog vijeća suda BiH da se Purdu može izručiti Srbiji.
“Uvjerenja smo da će se prizivno vijeće suda BiH upoznati s onim što je Purda danas govorio te da će, bez obzira što ne postoji zakonska obveza, to morati cijeniti”, istakao je Purdin odvjetnik.
Muselimović je napomenuo kako je posebno bio neugodan dio Purdine izjave u kojem je govorio o uslovima pod kojima je držan u zatočeništvu u srbijanskim M logorima u Stajićevu i Sremskojitrovici.
“Vjerovatno će netko od odgovornih osoba čuti za ovu današnju priču Tihomira Purde i u skladu sa tim očekivati je da će čim prije odustati od daljeg kaznenog progona”, rekao je Muselimović.
Hrvatski advokat Krešimir Krsnik, koji je nazočio Purdinu saslušanju u Sarajevu i koji zastupa Danka Maslova i Petra Janjića, suosumnjičenike u istom prdmetu kojega Srbija vodi protiv Purde, istakao je kako isto očekuje i nakon što budu salušani njegovi branjenici.
Potvrdio je kako bi u četvrtak u Hrvatskoj na isti način kao i Purda trebali biti saslušani Maslov i Janjić.
“Nakon tih saslušanja mi očekujemo odustanak od svakog daljeg kaznenog progona Janjića i Maslova a sukladno tome i prijekid ekstradicijskog postupka i puštanje Purde na slobodu”, rekao je Krsnik.
Potparol državnog odvjetništva BiH Boris Grubešić ponovio je kako je Purdino saslušanje bio jedan od brojnih redovnih postupaka takve vrste te je insistirao na trdnji da on ni na koji način nije povezan s odlučivanjem o mogućem Purdinu izručenju kojega provodi Sud BiH.
Srbijansko pravosuđe Purdu tereti za navodno sudjelovanje u ubistvu dvojice pripadnika bivše JNA i teškom ranjavanju jednog pripadnika tokom borbi oko Borova naselja 1991. godine.
Zbog toga je za njim 2008. raspisana međunarodna potjernica na temelju koje je Purda i uhapšen u BiH i u pritvoru je od 5 januara.
Prvostupanjsko vijeće Suda BiH dopustilo je Purdino izručenje Srbiji ocijenivši kako su ispunjene formalnopravne pretpostavke da se taj postupak provede. Obrana je na tu odluku najavila žalbu.
Ministar pravosuđa BiH Bariša Čolak koji treba donijeti konačnu odluku o mogućem Purdinu izručenju izjavio je kako je iznenađen da je Sud BiH uopšte odlučivao o zahtjevu Srbije prije nego što je provedeno današnje saslušanje. Dodao je kako postoji mogućnost da poslije Purdina saslušanja u BiH, a u Vukovaru i Zagrebu njegovih suboraca Petra Janjića i Danka Maslova, Srbija povuče molbu za izručenje.
Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović uvjeren je da Purda neće biti izručen Srbiji.
“Prema svemu što znamo, Purda nije kriv i smatramo da će srbijansko tužiteljstvo utvrditi kako nema razloga da se dalje vodi postupak”, rekao je Josipović.
Danas se ispred Konzulata Srbije u Rijeci okupilo desetak bivših hrvatskih vojnika kao znak podrške Tihomiru Purdi i Veljku Mariću koje Srbija sumnjiči za ratne zločine.
Noseći transparente “Zatrubi za Purdu i Marića” okupljeni su stajali uz put, raspoređeni u razmaku od nekoliko metara, okrenuti ka automobilima.