SAD žele da upravljaju pregovorima

 

Dolazak državne sekretarke SAD Hilari Klinton u Beogradu se komentariše sa više optimizma nego što bi se očekivalo s obzirom na to da je u pitanju šefica diplomatije najmoćnije zemlje sveta koja je neposredno bila uključena u lobiranje za priznavanje kosovske nezavisnosti i do pre dvadesetak dana u skupljanje većine za odbacivanje prvobitne srpske rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini UN. Analitičari u Beogradu listom očekuju da će poseta biti podrška evropskim integracijama Srbije i početku dijaloga sa Prištinom, kao i podrška Briselu da Srbiju i Kosovo dovede za isti sto. Međutim, dobro upućeni vašingtonski analitičar upozorava da su “Amerikanci trenutno zbunjeni vestima iz EU da sami žele da vode taj proces”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– O tome kakva će biti uloga Amerike u dijalogu još se razgovara u Vašingtonu. Svi su malo zbunjeni. Bila bi greška da SAD ne učestvuju u tom procesu – kaže Server za “Blic”.

On objašnjava da je Amerika najviše zainteresovana da počne dijalog, sada “nakon što je Beograd prihvatio činjenice iz života”. Hilari će, kaže Server, sigurno ohrabriti Beograd da uđe u dijalog o tehničkim pitanjima i upozoriti Beograd da taj dijalog ne sklizne u diskusiju o statusu. On naglašava da je komunikacija Beograda i Vašingtona na dobrom nivou i da ne treba očekivati uslovljavanja i neprijatne razgovore.

Bivši ambasador Srbije u Vašingtonu Ivan Vujačić kaže za “Blic” da će Hilari podržati vodeću ulogu EU u budućim razgovorima Beograda i Prištine, s obzirom na to da su “SAD zadovoljne što je izbegnut sukob u UN oko rezolucije”.
– Ne očekujem da se dogodi ništa spektakularno tokom te posete. Uloga SAD u budućim pregovorima Beograda i Prištine biće više podrška EU nego diktiranje rešenja i tu ni zahtevi Prištine da Amerika bude uključena neće pomoći. Priština nije u poziciji da diktira uslove, pogotovo ne Briselu. Takođe, nije realno očekivati da se pregovara o statusu jer je to završena priča i za 22 zemlje EU i za SAD – kaže Vujačić za “Blic”.

Duško Janjić, direktor Foruma za etničke odnose, kaže da je trenutno nejasna uloga Amerike u budućim pregovorima i da “vlada konfuzija”, pogotovo što je Priština rekla da neće razgovore u kojima neće učestvovati SAD.

– Poseta Klintonove je prilika da naši političari razjasne šta žele da postignu sa Kosovom i da razjasne i bilateralne odnose sa Amerikom. Klintonova će doći sa širokim osmehom jer je ovo momenat kada Amerika želi da demonstrira podršku najavljenom promenjenom odnosu Srbije prema regionu i SAD – kaže Janjić za “Blic”.

Predsednik Fonda za balkansku demokratiju Ivan Vejvoda ocenio je juče da je najavljena poseta američke državne sekretarke Hilari Klinton Beogradu značajna za stvaranje klime uoči pregovora sa Prištinom. Vejvoda je rekao da poseta Klintonove Beogradu predstavlja poruku za Beograd i Prištinu da će u rešavanju izazova pored podrške Evropske unije i Ujedinjenih nacija imati i podršku Amerike. Upitan šta će biti tema razgovora Prištine i Beograda, Vejvoda je rekao da je svima jasno, bez obzira na retoriku, da su status i tehnička pitanja povezani, ali da će se verovatno krenuti od tehničkih problema koji su, kako je dodao, naizgled jednostavniji.

– Možda je bolje krenuti od onoga što je naizgled jednostavnije jer je to važno za sticanje poverenja, da obe strane shvate da mogu da imaju samopouzdanje i da poveruju da je druga strana iskrena u želji da se iznađe rešenje, a to će voditi širim otvorenim pitanjima – rekao je Vejvoda.

Urednik spoljnopolitičke rubrike dnevnog lista „Politika“ Boško Jakšić rekao je da Hilari Klinton, najavom dolaska u Beograd, pokazuje da i Amerika hoće da bude uključena u pregovore Prištine i Beograda.

– Odluka da se uspostavi kontakt na tako visokom nivou je i podrška predsedniku Srbije da istraje jer se od njega u ovom trenutku očekuje i državnička hrabrost i mudrost zato što vremena za pregovaranje nema mnogo – rekao je Jakšić.

Direktor nevladine organizacije Spoljnopolitički klub iz Prištine Veton Suroi ocenio je da bi prisustvo predsednika i premijera Kosova na ustoličenju srpskog patrijarha Irineja u Pećkoj patrijaršiji 3. oktobra trebalo shvatiti pozitivno i da će “pregovori Beograda i Prištine morati da uspostave temelje procesa normalizacije koji će trajati bar deset godina”.

Susret Tadića i Obame zavisi od pregovora sa Prištinom

Kabinet predsednika Srbije Borisa Tadića priprema njegovu posetu Americi. Na pitanje “Blica” da li se priprema poseta Tadića sa američkim predsednikom Barakom Obamom, u kabinetu su rekli da “nemaju komentar”. Tadić se, da podsetimo, tokom svojih prethodnih poseta Vašingtonu nije sretao sa predsednikom.
– Eventualni sastanak Tadića sa Obamom zavisiće od toga kako budu tekli pregovori između Beograda i Prištine. Amerikanci, generalno, svog predsednika čuvaju od svega što bi moglo biti neizvesno ili neprijatno – objašnjava za “Blic” Ivan Vujačić, bivši ambasador Srbije u Vašingtonu.

Blic Online

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije