Reforme, Kosovo, pa pregovori s EU

On je na sastanku stručne grupe Koordinacionog tela za proces pristupanja EU u Palati Srbija istakao da su “potrebni dalji napori ka vidljivom i održivom poboljšanju odnosa sa Kosovom”.

Sanino, koji je generalni direktor Generalnog direktorata Evropske komisije za proširenje, rekao je da je dodeljivanje statusa kandidata za članstvo u EU važan korak u pridruživanju Srbije, ali da “još u mnogim oblastima” treba dalje raditi.

On je posebno naveo reformu državne administracije i završetak reforme sudstva.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zvaničnik Evropske komisije je ocenio da je dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU vrlo važan politički signal zahvaljujući kome Srbija ulazi u novu fazu integracija.

On je istakao da je to zajedničko putovanje u kome Srbija ima podršku evropskih institucija.

Predsednik Srbije Boris Tadić istakao je da Vlada Srbije i stranke, pojedinci i nosioci državnih funkcija imaju zadatak da obezbede stabilan politički ambijent koji pospešuje pregovore, a ne ambijent koji nas uvodi u konfikte u regionu i konfliktne procese sa EU.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“To je zadatak svih koji će narednih godina upravljati Srbijom, to je zadatak koji treba da mobiliše svakog učesnika u političkom procesu”, naglasio je Tadić.

Biće potrebno, naglasio je on, da budemo vredni i hrabri i da tražimo sveobuhvatno rešenje za KiM.

“Nastaviću da ubeđujem evropske partnere da je to korisno i za EU. Ovo društvo ulazi u epohu pregovaranja, bržeg menjanja, ubrzanog procesa reformi”, kazao je Tadić.

Direktorka vladine Kancelarije za evropske integracije Milica Delević je rekla da Srbija već ima formiranu strukturu za pregovore o članstvu koja je formirana već posle potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Ona je ponovila da je Nacionalni plan integracije u protekle četiri godine ispunjen 80 odsto, a na nivou zakona 89 odsto.

Sanino, sem na ovom sastanku, učestvuje i na okruglom stolu pod nazivom “Pregovori za pristupanje Srbije EU – prilika za učešće u promenama”, koji organizuju Beogradskog fonda za političku izuzetnost, Evropskog pokreta i Kancelarije za evropske integracije.

Direktorka Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht objašnjava da je Evropska komisija napravila određenu vrstu koraka koji prethodi pregovorima da bi se zemlje kandidati što bolje pripremile za pregovore. Zato je za Srbiju i značajan samo dolazak Sanina u Beograd.

“Hoćemo da pošaljemo jasnu poruku svima i u zemlji i u Evropi da će Srbija učestvovati u pregovorima ne samo na nivou izvršne vlasti nego i svih ostlih struktura, uključujući i civino društvo i privredu i univerzitet”, objasnila je Sonja Liht.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije