Sa spasiocima iz Hrvatske gorske službe spašavanja bio je i fotoreporter 24sata.hr, koji je pomogao u njenom prebacivanju na kopno. Jela je bila u vrlo lošem stanju i odmah su je vozilom Hitne pomoći odvezli u Dom zdravlja u Županji.
U ponedjeljak je desetak ljudi i dalje odbijalo da ode iz svojih kuća u Gunji i Rajevu Selu iako su ta mjesta potpuno poplavljena. Advokat Muhamed Lišić, koji je već prije napustio Gunju, pokušao je da sa spasiocima ode po brata Redžu, koji opet, ni po cijenu života, nije htio napustiti rodni dom.
“Molio sam ga da napusti kuću, ali nije me htio poslušati. I on je priznao da se više nema što spašavati, ali, tvrdoglav kakav jest, samo mi je rekao da, kad nije do sada otišao, onda ni neće”, ispričao je Lišić.
Policija je počela primjenjivati strogu zabranu boravka na poplavljenim prostorima, pa će sve stanovnike prisilno evakuisati.
Pomažu i pripadnici HGSS-a, njih 60 iz cijele zemlje. Više od 15.000 stanovnika napustilo je svoje domove u Rajevu Selu, Račinovcima, Gunji, Bošnjacima, Vrbanji i Drenovcima.
U sjedištu Crvenog krsta u Županji bila je uplakana Helena Voloder, majka četvoro djece, koja je juče poslijepodne među posljednjima evakuisana iz Gunje. Kaže da je sa sobom ponijela samo dokumente, a u Gunji joj je ostao cijeli život.
“Sve smo napustili, kuću, 30 krava, ovce, svinje, jariće. Nije bilo šanse da išta spasimo. Svi me pitaju zašto sam ostala s djecom u kući. Teško mi je objasniti jer se sve dogodilo u nekoliko minuta. Odjednom je naletjela bujica. Voda je doslovno svake minute rasla po jednu stepenicu”, ispričala je Helena, koja se u Crvenom krstu opskrbila odjećom.
Vjeruje da će vrlo brzo ponovno biti u svojoj kući u Gunji.
Evakuisani su i stanovnici četvrti Josip Rimac u Slavonskom Brodu. Smješteni su u privatnim kućama, staračkim domovima, te sportskim dvoranama osnovnih škola u Županji, Gradištu i Cerni.
Na ulazu u Rajevo Selo nastala je kolona od oko 50 automobila koji su dosad odvozili pomoć ljudima koji su ostali u kućama, ali od ponedjeljka to više nije moguće.