Prvi put od dolaska SNS-s više građana protiv vlasti nego što je podržava

Najnovije istraživanje Nove srpske političke misli pokazuje da su Srpska napredna stranka i Aleksandar Vučić u ozbiljnom padu. Štaviše, prema rečima urednika NSPM Đorđa Vukadinovića ovo je prvi put od dolaska SNS, da je broj onih koji su protiv vlasti veći od broja onih koji je podržavaju. Kad se uzmu u obzir brojke iz prethodnih istraživanja javnog mnjenja, da se videti da je rejting Vučića i SNS u prethodnih pet meseci pao za gotovo pet odsto, piše Nova.rs

“Skoro 60 odsto punoletnih građana Srbije podržava aktuelne studentske proteste, dok se nešto manje od 32 odsto tim protestima protivi. Održavanje izložbe „EКSPO 2027“ u Beogradu podržava nešto više od trećine građana (34,2%), dok je više od polovine (51,6%) protiv. Generalno, može se reći da aktuelna vlast (SNS plus SPS i sateliti) uživa podršku do trećine od ukupnog broja punoletnih građana Srbije (32,8%), dok ostatak odlazi na protivnike vlasti (41,3%), kao i one „neopredeljene“ (25,9%)”, navodi se u najnovijem istraživanju Nove srpske političke misli, koje je rađeno početkom marta.

Urednik NSPM Đorđe Vukadinović za Novu kaže da se pomenute brojke pojavljuju kad se pred ispitanike postavi da biraju jednu od dve kolone – vlast ili opoziciju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ukoliko se ponudi lista sa konkretnim političkim akterima, onda stvari stoje malo drugačije.
U tom slučaju je, ne računajući neizjašnjene, za SNS, SPS i ostale stranke iz vladajuće koalicije 36 odsto, čak 20 odsto ispitanika je za opciju “opozicija, ali za znam tačno za koga”, dok je blizu 40 odsto jasno opredeljeno za određene opozicione stranke i koalicije.

I to bi bio prvi put od dolaska SNS da je broj onih koji su protiv vlasti, veći od broja onih koji je podržavaju.

Prema rečima Đorđa Vukadinovića, pad rejtinga vlasti predvođene Aleksandrom Vučićem počeo je još prošlog leta, nakon podgrevanja priče o litijumu, a dodatno su ga ubrzali pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i sve što je usledilo.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pet odsto za pet meseci

“Važno je istaći da je Aleksandar Vučić tokom 2024, i to u prvoj polovini godine, imao podršku veću od 40 odsto. Pre svega, zbog pobede na decembarskim izborima, a kasnije i zbog podela u opoziciji oko izlaska na junske izbore ili njihovog bojkota. A onda se nakon junskih lokalnih izbora, ušlo u oživljavanje projekta Jadar i ta tema je doslovno grunula, jer je od strane režima vrlo agresivno plasirana u javnosti”, kaže Vukadinović za Novu i dodaje:

“U tom trenutku verovatno su se vodili time da je leto, da je opozicija u nok daunu i da ljudi razmišljaju o odmorima, pa je procena bila da je to bio najbolji trenutak. Međutim, protesti protiv rudnika litijuma su se raširili po Srbiji, a sve je kulminiralo u avgustu u Beogradu. Mi smo već krajem juna, početkom jula, radili istraživanje i već tada se pokazalo da je rejting SNS i Aleksandra Vučića pao ispod 40 odsto”.

Još jedno istraživanje je rađeno krajem avgusta i početkom septembra, kad su brojke otišle i koju decimalu niže.

“U septembru je Vučić naglo promenio ploču, gurnuo pod tepih priču o litijumu i tvrdio da ništa nije gotovo, ništa nije rešeno, struka će reći svoj sud, a on će biti najstroži sudija. Možda zbog toga, možda ne, rejting SNS i samog Vučića se malo oporavio u oktobru i došao na 40,1. Onda se dogodio pad nadstrešnice, a zatim i protest”, navodi Vukadinović.

Rejting SNS kliza na 37 odsto u februaru, a početkom marta odlazi na 36 odsto.

“Za neiskusne ili one koji imaju prevelika očekivanja to deluje kao mala promena, a zapravo je reč o tome da je on od oktobra izgubio više od četiri odsto, a s obzirom na to da je taj trend nastavljen, verujem da je sad to došlo čak i do pet odsto. Pritom se ne vide znakovi oporavka, iako je on mnogo uložio i energije i resurse da povrati taj rejting. Pogotovo što je pre nekoliko dana opet vratio temu litijuma, nakon sastanka u Briselu. A to sigrno neće blagotvorno uticati na rejting. Pritom, ni EXPO kao njegov paradni projekt ne stoji dobro”.

Čuveni stari problem – neopredeljeni

Glavni problem za opoziciono nastrojene birače, ističe Vukadinović, jeste to što mnogi i dalje ne znaju za koga da glasaju na nekim budućim izborima. On kaže i da izvestan broj birača ne bi ni izašao na izbore, bez da prethodno ne budu izmenjeni izborni uslovi.

“Opozicionih birača je sad oko 41 odsto i čak 20 neopredeljenih, ali većina njih ne zna za koga će glasati. Mnogi čekaju da se nešto desi, da vide šta će reći studenti. Ima među njima i onih koji ne žele izbore pod ovim uslovima. Na sve to Vučić računa, mnogo više nego na svoju ličnu harizmu i paradne projekte o kojima priča i na koje računa. Njegova se harizma potrošila u velikoj meri. Međutim, dugogodišnjim negativnim kampanjama, i rejtinzi stranaka i lidera u opoziciji su se našli u ruševinama. Uprkos svemu tome, sada imamo po prvi put od dolaska SNS na vlast da je više građana protiv vlasti, nego što je za vlast. To je nesumnjivo i to nije malo. Čak osam odsto od ukupnog broja ispitanika”, zaključuje Vukadinović.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije