Branislav Pavlović, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije, ne može da precizira koliko bi štrajk mogao da traje.
“Ne bi valjalo da potraje duže od nedelju dana. Zato pozivam predsednika Vlade Mirka Cvetkovića da oformi pregovarački tim i nastavimo sa pregovorima. Nadam se da će prvi sledeći sastanak biti u sredu”, kaže Pavlović.
On dodaje da se sve više škola pridružuje štrajkačima. Prema podacima Sindikata obrazovanja Srbije, juče je u štrajku bilo 1.427 osnovnih i srednjih škola od ukupno 1.804. Od tog broja u čak 635 bila je potpuno obustavljena nastava.
Šta traže sindikati
Isplatu jubilarnih nagrada za 2009, 2010. i 2011. godinu
Isplatu otpremnina svim zaposlenima koji su u penziju otišli prošle godine
Povećanje koeficijenta zarada – sve ukupno za 18 odsto, odnosno 24,5 odsto
Ulaganje u učila i nastavna sredstva i novac za eventualnu racionalizaciju u prosveti
Pavlović, čiji je sindikat tražio povećanje zarada od 18 odsto, kaže da mu se sada zahtev ostala tri sindikata od 24, 5 odsto čini potpuno legitimnim. Međutim, i kada bi Vlada povećala zaradu za 25 odsto, kako kaže, to bi bilo manje od ukupne inflacije.
“Spremni smo i da korigujemo naše zahteve, ali samo u pregovorima. Bez toga ne pristajemo ni na šta”, objašnjava Živanović.
Podsetimo, predsednik Vlade Mirko Cvetković prošle nedelje je poručio prosvetarima da država za povećanje zarada od 18 ili 24,5 odsto nema novca. Njima je tada predloženo da obustave štrajk do aprila, kada bi mogli da budu novi pregovori o povećanju zarada.
Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola, kritikuje ponašanje premijera Cvetkovića i naglašava da je “sramno izjaviti da mi podrivamo makroekonomsku stabilnost zemlje”.
“Prihvatanjem naših zahteva plata prosvetnih radnika bi do kraja godine bila veća za oko sedam hiljada dinara, pa bi u proseku iznosila oko 45.000 dinara. Ovako bahato ponašanje i neprimerene izjave samo doprinose radikalizaciji protesta”, navodi on.
U Ministarstvu prosvete nisu hteli da komentarišu šta će preduzeti ukoliko štrajk bude trajao dugo i na koji način će učenici nadoknaditi gradivo. Ministar prosvete Žarko Obradović apelovao je samo na prosvetare koji su potpuno obustavili nastavu.
On je ponovio da je vlada spremna da u aprilu, kada se sagleda ekonomska situacija u prvom kvartalu ove godine, razgovara o mogućnostima za popravljanje materijalnog položaja zaposlenih u prosveti. “Voleo bih da se svima plate povećaju, ali ne može se ići preko ekonomskih mogućnosti zemlje”, naglasio je Obradović.
Dragutinović: Nudimo još četiri milijarde
Ministarka finansija Diana Dragutinović kaže da je za zahteve prosvetnih radnika moguće naći još oko četiri milijarde dinara mimo redovne povišice za ovu godinu. Ona dodala da ta sredstva neće biti od prodaje Telekoma.
Dragutinovićeva je navela da je traženje većih plata prosvetnih radnika prouzrokovalo i zahteve drugih sindikata za povećanje zarade. Takvih zahteva je do sada bilo šest-sedam, a među poslednjima je stigao zahtev sindikata kulture, rekla je ministarka finansija.
“To je fer ponuda sindikatima, jer ne smemo voditi neodgovornu fiskalnu politiku”, rekla je ministarka Dragutinović i navela da je vlada spremna za nastavak pregovora sa sindikatima.
Zakonom o budžetu, prosveti je dato više sredstava za oko šest milijardi, odnosno budžet za prosvetu za ovu godinu u odnosu na prethodnu veći je za 5,6 odsto, rekla je ministarka. Ona je navela da je za prosvetu u 2010. godini izdvojeno pet odsto BDP, a da je u 2011. godini planiran dalji rast budžetskih izdataka za obrazovanje.
Ona je precizirala da su sredstva od prodaje Telekoma namenjena za obezbeđivanje likvidnosti, odnosno taj novac ne sme biti potrošen na zahteve prosvetnih radnika.
B92