PRIJETNJA PREMIJERA PROSVJETNIM RADNICIMA: “Strah je u Srbiji promenio stranu”


Miloš Vučević, premijer Srbije, bio je jasan: “Ako nastavnici ne žele da zaključe ocjene, ima ko hoće”. No, još su jasniji prosvjetni radnici u Srbiji: “Da bi premijerova izjava bila pretnja, neko bi morao da je se plaši”.
„Neka svi povedu računa, i ko neće da deci zaključi ocene, neka dobro vodi računa, prosvetna inspekcija će sve preispitati. Tu država neće ćutati, tu se nećemo igrati. Hoćete da proverite da li je država odlučna, ja vam savetujem da ne proveravate, ali ako želite videćete da će država reagovati. Nećete da radite? Ima ko hoće, ima drugih profesora“, poručio je Vučević.
Dušan Kokot, predsjednik Nezavisnog sindikata prosvjetnih radnika Srbije, kaže za BUKA magazin da je strah odavno promijenio stranu u Srbiji. Pokušaj prednje Miloša Vučevića je dokaz njihovog straha, tvrdi naš sagovornik.
“Odluku o početku drugog polugodišta doneće prosvetni rasnici, sagledavajući opštu situaciju, bez razmišljanja o pretnjama ili izjavama premijera, predsednice skupštine, predsjednika države. Mi smo svi ovde uskraćeni za nešto, a to su život i sloboda. Biti uskraćen za još nekoliko dana nastave koja se uvek može nadoknaditi, sažeti, to nije tema. Posle ratova, Covida, ubistava u školi i skraćenja nastave u svim datim situacijama izašle su generacije koje su danas na fakultetima. Ne bih rekao da su uskraćeni za znanje, već za slobodu, i zbog toga se i jesu pobunili” – kaže Kokot.
Niti je izjava o uskraćenosti učenika briga za kvalitet nastave, niti vladajuće strukture o tome brinu, kaže naš sugovornik.
“Da je to briga za kvalitet, vlasti bi se drugačije ponašali prema obrazovanju drugačije. Pokazali su u zadnjih desetak godina koliko im je stalo, a da ne pričamo o materijalnom položaju prosvetnih radnika i statusu znanja u društvu. Tragedije su postale već stvar na koju smo – misle oni – oguglali, kao da nas navikavaju na to. Potpuno je jasno da poslednji događaji koji su uznemirili javnost jesu posledice korupcije, činjenice da vlast poslove daje zaslužnim članovima, da ništa ne kontroliše” – kaže Kokot.
Kokot kaže da u Srbiji s ovakvom vlašću građani imaju strah od života, zato ne vjeruje da premijer uopšte brine o učenicima.
“To je briga za funkcije, položaje, pokušaj da se neprimerenim pokušajem pritiska spreče zaposleni u prosveti. Sutra će tako biti i za poljoprivrednike i za studente. Pokušavaju da nas drže u getu, mraku, zatvoru, u kome će biti večiti upravnici. Građani na to neće pristati” – kaže Kokot.
Korupcija je sistemski problem koji se može rješavati promjenama u prosvjeti, ali toliko je to raširena pojava u društvu koja se mora sistemski rešavati ne samo u prosvjeti nego i društvu u cjelini, kaže naš sagovornik.
“Prosveta kao generator razvoja mora da obezbedi znanje da je to generalno pogrešno. No, mi u prosveti imamo zaposljavanje direktora i drugih radnica i radnika po sistemu korupcije. Ako ne ideš da lepiš plakate, možeš imati i prosek 10 – nećeš dobiti posao. Jasno je da se korupcija ne može potpuno iskoreniti, da se nigde u svetu ne može potpuno iskoreniti, ali mora se svesti barem na prihvatljivu meru. Cilj mora biti iskorenjivanje u potpunosti, ali nivo korupcije koji je vidljiv u nekim zapadnim zemljama za nas djeluje nestvarno daleko” – zaključuje Kokot.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije