Iako nezvanični podaci pokazuju da je tokom juna ove godine u Baru bilo nešto više turista nego lani, jul je donio pad posjećenosti i sve veće nezadovoljstvo među ugostiteljima i privatnim iznajmljivačima. Prema informacijama koje je objavila Turistička organizacija (TO) Bar, u junu je registrovano 36.723 gostiju, što je blago povećanje u odnosu na isti period prošle godine kada ih je bilo 35.467 – rast od tri odsto.
Međutim, taj pozitivni trend nije se nastavio u julu. Prema posljednjem zvaničnom popisu sprovedenom u julu 2025. godine, na Barskoj rivijeri boravi 13.760 registrovanih gostiju, što predstavlja pad od osam odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine. U hotelima trenutno boravi 5.220 gostiju, što je pet odsto manje nego lani. Iako su u odmaralištima zabilježili blag rast od pet odsto (221 gost), u privatnom smještaju je pad izraženiji – čak 11 odsto manje nego prošlog ljeta.
Gosti koji borave u hotelskom smještaju najčešće dolaze iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Poljske, Njemačke, SAD-a, Velike Britanije i Izraela. U porastu je i broj turista iz Švajcarske, Švedske i Belgije. S druge strane, u privatnom smještaju i dalje dominiraju gosti sa tržišta Rusije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Ukrajine, Poljske, Njemačke, Turske, Mađarske, Velike Britanije i SAD-a.
Ipak, uprkos tim brojkama, vlasnici ugostiteljskih objekata i iznajmljivači u Baru, posebno u naseljima poput Šušnja, tvrde da je sezona znatno slabija nego prethodnih godina. „Ova sezona je neuporedivo gora. Gužve u saobraćaju stvaraju lažnu sliku o punoj rivijeri, ali stvarno stanje u smještajima i lokalima je mnogo drugačije“, kaže jedan od zakupaca plaže. Prema njegovim riječima, proteklih mjeseci se osjeća značajan pad prometa u odnosu na prošlu godinu, pa su bili primorani da podignu cijene i do 30%, iako prihodi i dalje ne dostižu nivoe iz prethodne sezone.
„Najbolji su vikendi, posebno produženi zbog praznika, kada dolaze Podgoričani i naši ljudi iz Crne Gore. Stranaca je malo, a i regionalnih gostiju ima manje nego ranije“, kaže isti sagovornik. Slična situacija je i u privatnom smještaju, gdje se slabija sezona ogleda i u vrlo niskoj popunjenosti kapaciteta.
Vlasnica jednog smještajnog objekta u Baru navodi da su ove godine rezervacije rijetke i uglavnom dolaze u posljednjem trenutku. „Svaki najavljeni gost nas iznenadi, jer ranijih godina smo već u maju imali popunjen jul. Sada se rezervacije prave svega nekoliko dana unaprijed, a avgust izgleda još slabije“, rekla je ona, dodajući da je zabrinuta ne samo za ovu sezonu, nego i za narednu.
Turistički radnici sve više strahuju šta ih očekuje u špicu sezone, koji se tradicionalno vezuje za kraj jula i početak avgusta. Mnogi smatraju da aktuelna društvena i politička situacija u Crnoj Gori i regionu dodatno doprinosi nesigurnosti i slabijoj posjećenosti.
Ipak, iz hotela “Princes” u Baru stižu nešto optimističnije vijesti. Ljiljana Lukšić, direktorka prodaje i marketinga ovog hotela, kaže da su u drugom kvartalu ove godine zabilježili pozitivan trend: „Broj noćenja u našem hotelu povećan je za oko deset procenata u odnosu na isti period prošle godine. Posebno se istakao april, koji je premašio naša očekivanja.“ Rast su, prema njenim riječima, zabilježili i u maju, dok je jun ostao na približno istom nivou kao lani.
„Ukupan broj gostiju potvrđuje stabilan rast i pokazuje da su naši marketinški napori i poboljšanje usluga dali konkretne rezultate“, navodi Lukšić. Najbrojniji gosti u ovom hotelu su iz Poljske, Njemačke, kao i iz zemalja regiona – prvenstveno Bosne i Hercegovine i Srbije. „Gosti sa tih tržišta su nam vjerni godinama, a mi se trudimo da svake godine unaprijedimo uslugu i sadržaj“, poručuje ona.
Ostaje da se vidi hoće li avgust donijeti oporavak i pojačati statistiku ove neizvjesne i do sada prilično skromne ljetne turističke sezone u Baru. Ugostitelji se nadaju, ali su oprezni – iskustvo iz prethodnih mjeseci naučilo ih je da se ne uzdaju previše u kalendar.