Popov uoči današnjeg sastanka lidera Srbije i RS: Dodik i Vučić vjerovatno koordinišu djelovanje u narednom periodu

Politički lideri Srbije i bh. entiteta Republike Srpske sastaju se večeras u 18 časova u vili „Mir“ u Beogradu. Tema sastanka nije saopštena javnosti. Na pitanja o samom sastanku, odnosima u regiji, posjeti Aleksandra Vučića i drugim temama u razgovoru za Buku odgovara Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada.

Na početku razgovora kaže da je problem večerašnjeg sastanka u Beogradu iz ugla građana to što nema dovoljno informacija, te da se mnogo toga dešava iza zavjese.

„Postoje javne izjave i dogovori između Dodika i Vučića i njihovog rukovodstva oko mnogih stvari i najčešće se koordiniraju neke akcije i Dodik verovatno ne poduzima većinu stvari da nije konsultovao Beograd i stiče se utisak da je češće u Beogradu, nego u Banjoj Luci“, kaže Popov.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Komentarišući odlaske Vučića i Dodika u Francusku Popov kaže da tek sada treba vidjeti da li je pozadina posjeta pokušaj da se pronađe rješenje za skoro izvjesno izglasavanje Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a.

„Najavljen je bio stav iz Srbije i RS-a da je to neprihvatljivo za Srbe jer će biti označeni kao genocidan narod, što nije tačno. To je jedna ružna propaganda režima jer zna se tačno ko je počinio genocid i zločine i oni moraju da odgovoraju, ne može da padne ljaga na sav narod, nijedan narod nije genocidan. Ima ljudi koji su ga počinili, oni moraju da odgovaraju i da to bude i označeno. Tu je najavljeno bilo da može doći i do nekih nemilih situacija u BiH, očito je da su na kraju Dodik i naša vlast izračunali da je moguće da dođe do izglasavanja rezolucije kada su prebrojali ko može glasati za, a ko protiv“, dodaje Popov.

Smatra da je to vjerovatno neka vrsta pripreme za naknadnu reakciju ili kontrolu štete koja može nastati ukoliko dođe do izglasavanja rezolucije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Mislim da je taj sastanak i u cilju koordinisanja javnog delovanja. Tu je najavljen i neki zajednički svesrpski sabor, bilo je reči o interparlamentarnoj nekoj uniji, kako bi se to već zvalo, najavljivano je nešto što bi bilo u skladu s konceptom „Srpskog sveta“. Očigledno je da i Zapad ne miruje i sigurno ne gleda skrštenih ruku šta se dešava u regionu i šta može da bude inicijalna kapisla za neke nemile događaje, tako da ne mislim da je sve bilo med i mleko prilikom poseta Francuskoj, sigurno su uz ono sve što su naši mediji označili kao veličanstven doček, da je tu bilo u diplomatskom maniru upozorenja na neke stvari, ali naravno niko neće plasirati svojoj javnosti da se to stvarno desilo, ali se o takvim upozorenjima mora voditi računa. Ne može se zanemariti da bi Zapad mogao odgovoriti i politički i ekonomski i da nanese ogromne štete Srbiji i Republici Srpskoj“, rekao je Popov.

Na pitanje da li se vlasti ponašaju kao da je usvajanje gotova stvar i koja je razlika između predložene rezolucije iza koje je, prije pet godina, stajala Velika Britanija, Popov objašnjava da je tada prijedlog bio dostavljen Savjetu bezbjednosti UN-a gdje je Rusija mogla i stavila veto, a sada Generalnoj skupštini gdje se odluke donose koncenzusom.

„Tako da matematika očigledno ne govori u prilog toga da se ne donese rezolucija. Čak je i Vuk Jeremić kao bivši predsjednik Generalne skupštine UN-a ponudio usluge dobre volje Vučiću da se pokuša sprečiti donošenje rezolucije, znači tu Rusija i Kina ne mogu sprečiti, ali mogu da lobiraju kod pojedinih zemalja da ne glasaju“, objašnjava Popov.

Govoreći o tome može li Srbija prihvatiti rezoluciju i kako će se ophoditi prema tome, Popov kaže da će rezolucija srbijanskih zvaničnika „naići na nož“.

„Već u najavi se videla moguća takva reakcija i stalno se podmeće ta podvala da je to označavanje jednog naroda kao genocidnog, isto kao kad je bilo reči o nekim drugim tužbama BiH i Kosova protiv Srbije.“

Podsjeća da je Srbija po presudama Haškog tribunala označena samo da nije poduzela mjere da spriječi genocid, a ne da je i odgovorna za genocid.

„Srbija u tom smislu nije dotaknuta, nego je taj genocid izvršila Vojska RS-a, to tangira direktno RS, a indirektno naši to tumače kao da je to attack na cijeli srpski narod, kao da će svi nositi beleg da je genocidna nacija, što je bezveze. Ako su mogli Nemci da se suoče s prošlošću i da na kraju to sankcionišu, čak i negiranje onoga što se dogodilo. To doprinosu ozdravljenju nacije, po meni je lekovito jer se ne ponavljaju neke greške i time se sprečava manipulacija žrtvama“, rekao je Popov.

Vučić je s francuskim predsjednikom razgovarao i o situaciji nakon dešavanja u Banjskoj, a Popov vjeruje da je zapadne službe sigurno dobro znaju šta se desilo u Banjskoj.

„Čak je raspisana i poternica za Radoičićem, ali naše vlasti nisu ništa preduzimale, ali ako je to Macron postavio kao jedan od zahteva da Srbija preduzme neke mere, mislim da se taj zahtev neće moći ignorisati. To će biti problem za našu vlast, kako će iz toga da izađe, ja to ne znam. Pitanje je da li će uspeti kao s Amerikom, koja je oko dve stvari stalno insistirala – braća Bitići i oko paljenja Ambasade. Svaki put kad je bio neki značajni susret na vrhu, na tome se insistiralo. E sad, koliko ja znam, izbeglo se da budu sankcionisani odgovorni za ubistvo braće Bitići, a da li je neka odšteta oko ambasade bila, ne znam.

U ovom slučaju ne verujem da će Macron, koji je jako važan za Srbiju i to se videlo po pompi kojom je to bilo obeleženo i kako je to naša štampa popratila, mislim ova režimska, ne verujem da se može tek tako ignorisati zahtev Macrona da se sankcionišu oni koji su odgovorni za Banjsku“, zaključuje Popov. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije