Izvjestitelj Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula predstavio je u četvrtak svoj izvještaj u kojem se oštro osuđuju napadi na mirne demonstrante u zemlji i neutemeljene tvrdnje srbijanskih vlasti da su države članice Evropske unije bile uključene u organiziranje studentskih protesta s ciljem pokretanja “obojene revolucije”.
U izvještaju, koje je Picula predstavio na sastanku vanjskopolitičkog odbora Evropskog parlamenta, “najoštrije se osuđuju nasilni napadi na mirne demonstrante”, te izražava zabrinutost što su neki od njih uhapšeni.
Neutemeljeni navodi
“Snažno se osuđuju neutemeljeni navodi srbijanskih vlasti da su države članice uključene u organiziranje studentskih demonstracija s ciljem pokretanja obojene revolucije”, kaže se u izvještaju.
Također se osuđuju i nezakonita hapšenja i protjerivanja građana EU i javno otkrivanje ličnih podataka građana EU od strane osuđenih ratnih zločinaca.
Pravomoćno osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj iznio je u januaru u jednoj TV emisiji lične podatke jednog hrvatskog novinara, uključujući i podatak o hotelu u kojem je boravio. U istoj emisiji prikazani su i dokumenti drugih hrvatskih državljana te podaci nekoliko građana Sjedinjenih Američkih Država, Grčke i Velike Britanije.
Srbiju se poziva da se u potpunosti i bez odgađanja uskladi sa sankcijama koje je uvela Evropska unija protiv Rusije.
U izvještaju se poziva Srbija da se bori protiv dezinformacija, uključujući manipulativne narative protiv EU-a, a posebno protiv kampanja dezinformiranja koje sponzorira država.
Osuđuje se otvaranje ureda RT-a (bivši Russia Today) u Beogradu i pokretanje RT-ove internetskog servisa vijesti na srpskom jeziku.
Ključni elementi
Također se kaže da su dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja ključni elementi procesa proširenja te se poziva Srbiju da “pojača napore na pomirenju, traži rješenja za sporove iz prošlosti, naročito kada je riječ o nestalim osobama”.
Traži se i puna saradnja s Kosovom kako bi se uhapsili i priveli pravdi počinitelji terorističkog napada u Banjskoj 2023 i izražava žaljenje što krivci, u prvom redu Milan Radoičić, još nisu procesuirani.
Picula je istaknuo i da postoje dileme oko vanjskopolitičke orijentacije Srbije, koja kao zemlja kandidat za članstvo u EU zbog posebnih veza koje gaji s Kinom i Rusijom, izravnih geopolitičkih rivala EU.
U izjavi novinarima nakon rasprave Picula je rekao da se u svom izvještaju skoncentrirao na razloge zašto Srbija, koja pregovara od 2014., praktički stagnira već neko vrijeme na europskom putu.
“Razloge vidim u kombinaciji unutarnjih političkih elemenata, ali jednako tako treba analizirati i vanjskopolitički aspekt.
Prije svega kad je riječ o unutrašnjoj politici, treba primijetiti probleme koji postoje u vladavini prava, borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, ali jednako tako izdvojio bih i potragu za autentičnom slobodom izražavanja u Srbiji”, rekao je Picula.
Ambivalentna strategija
Izvjestitelj u sjeni Davor Ivo Stier rekao je da ambivalentna strategija Srbije još od prije 15-ak godina, koja traži savezništvo i s EU, SAD-om, Kinom i Rusijom, sada traži ozbiljnu reviziju te da je usklađenost s vrijednostima EU preduvjet za napredak na evropskom putu.
Stier je rekao da je današnja situacija u Srbiji, obilježena studentskim proterstima i nestabilnošću “plod određenih društvenih procesa koji se odvijaju već duže vrijeme”.
Svi učesnici rasprave pozdravili su Piculin izvještaj kao nepristran i objektivan osim Annamarie Vicsek, zastupnice iz Vojvodine, koja je u Evropski parlament izabrana na listi mađarske vladajuće stranke Fidesz.
Ona je rekla da je izvještaj neuravnotežen, pristran, da pretežu negativne stvari, što nije slučaju u izvještajima za druge zemlje kandidate.
Također je rekla da nije realno da se Srbija uskladi s vanjskom politikom EU u pogledu Rusije, kada o tome nisu jednoglasne ni zemlje unutar EU.
Na Piculin izvještaj zastupnici mogu predlagati amandmane do 6. marta, o čemu će vanjskopolitički odbor glasati 23. aprila.
Nakon toga o izvještaju će raspravljati i glasati svi zastupnici Evropskog parlamenta na plenarnoj sjednici, vjerojatno u maju.