Petogodišnji dječak iz Zagorja preminuo je nakon što je u Klinici za dječje bolesti primio pripravak krvi zaražen bakterijom Escherichia coli, potvrđeno je jučerašnjom nepravomoćnom presudom Općinskog suda u Zlataru.
Epilog je to tragičnog slučaja iz ožujka 2018. godine, zbog kojeg sud sada traži da Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu (HZTM) četveročlanoj obitelji preminulog dječaka isplati odštetu od milijun kuna, odnosno oko 138.000 eura.
1 euro = 7,53450 kuna
Potvrđena je prisutnost bakterije
Na temelju pregleda, dodatne patohistološke analize te temeljem podataka iz medicinske dokumentacije, “utvrđeno je da je dječak preminuo nasilnom smrću zbog septičkog šoka”, navodi se u zapisniku Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku sastavljenom povodom obdukcije tijela dječaka.
Obitelj je u lipnju 2018. podigla tužbu protiv Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu, opisujući kako je petogodišnji M. B. u sklopu liječenja “primio koncentrat filtriranih i ozračenih trombocita nakon čega mu se progresivno pogoršalo opće stanje”.
Naknadno je, stoji dalje u tužbi, potvrđeno kako je u pripravku krvi koji je primio pronađena bakterija Escherichia coli. O ovom slučaju danas je prvi izvijestio portal Danica, a Telegram je zatim proučio upravo donesenu presudu.
HZTJ se žalio na vještačenje
Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu negirao je odgovornost. Inspekcija Ministarstva zdravstva potvrdila je pak kako su pripravci krvi bili kontaminirani bakterijom, no tvrdili su da se ne može sa sigurnošću utvrditi gdje su i kada zaraženi.
Nakon toga je sud zatražio vještačenje. Stručnjaci s Medicinskog fakulteta u Zagrebu utvrdili su kako je HZTM provodio rutinske kontrole krvnih pripravaka te da u prva četiri mjeseca 2018. kod njih doista nije bilo potvrđenih zaraženih uzoraka.
No, zaključuju kako, citiramo, “sama činjenica da je dokazana bakterijska kontaminacija ukazuje da je došlo do propusta u procesu priprave, i to u vidu nepridržavanja propisanih aseptičkih uvjeta u postupnosti”.
‘Ipak ne možemo isključiti…’
Pravni zastupnici HZTM-a žalili su se na ovaj nalaz vještačenja, pa je sud proveo još jedno. Vještaci s Medicinskog fakulteta u Splitu utvrdili su pak kako je tuženik postupao prema svim propisima i pravilima struke te da je u HZTM-u uspostavljen sustav kvalitete koji osigurava pripremu krvnih pripravaka u skladu sa zahtjevima kvalitete i smjernicama EU direktiva te nacionalnog zakonodavstva. Iz navedenog su zaključili da propusta nije bilo.
Vještakinja s Medicinskog fakulteta u Splitu, doc. dr. sc. Dejana Bogdanić, na sudu je pak rekla kako s „velikom sigurnošću“ može tvrditi da je uzrok kontaminacije u konkretnom slučaju bila “asimptomatska bakterijemija, a ne kontaminacija za vrijeme prikupljanja i proizvodnje”, jer je mišljenja da se tuženik držao svih propisanih procedura.
No kako je također kazala, “ne može ni isključiti mogućnost ljudske pogreške”, odnosno da je do kontaminacije došlo za vrijeme prikupljanja i proizvodnje krvnog pripravka.
Što je na kraju zaključio sud
Imajući u vidu da je nesporno dokazano kako je dječak primio krv zaraženu bakterijom upravo od tuženika te da je transfuzija tog krvnog pripravka u izravnoj uzročnoposljedičnoj vezi sa smrću M.B., a da iz provedenih vještačenja nije moguće sa sigurnošću utvrditi da nije došlo do propusta tuženika u procesu proizvodnje tog pripravka, sud je utvrdio da je HZTM odgovoran za štetu koju su tužitelji pretrpjeli.
Stoga je, osim spomenute odštete, dosudio kako Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu mora platiti i troškove postupka u iznosu 39.132 eura, odnosno 294.841 kuna. Presuda je, kako smo kazali, nepravomoćna i stranke se mogu žaliti.