Na fotografiji je rentgenski snimak šake dečaka (12) koji je teško povređen prilikom eksplozije petarde u ruci. Eksplozija u njegovoj ruci uništila je šaku, a lekarima nije preostalo ništa drugo osim hitne amputacije. Rentgenski snimci, koje je porodica podelila s javnošću, otkrivaju svu ozbiljnost povrede i postali su upozorenje koje niko ne bi smeo da ignoriše, piše Magazinpolitika.rs.
Eksperti svake Nove godine i Božića upozoravaju na opasnosti nepravilnog rukovanja pirotehnikom, posebno kod dece, jer petarde mogu da izazovu trajne fizičke i psihičke posledice. Uprkos apelima stručnjaka i zakonodavnim merama, ovakvi incidenti se, nažalost, ponavljaju svake godine.
Trenutak neopreznosti najčešće rezultira ozbiljnim povredama kostiju i tkiva, koje zahtevaju složene hirurške intervencije, dugotrajan oporavak i rezultiraju trajnom invalidnošću.
Prema statistikama, čak 40 odsto „pirotehničara amatera” doživi povrede zbog nestručnog rukovanja pirotehničkim sredstvima. Među njima su najčešće opekotine, gubitak prstiju, trajna oštećenja šake i povrede očiju. Deca i tinejdžeri čine značajan procenat ovih nesrećnih slučajeva.
Kultura petardi u Srbiji
Iako je prodaja pirotehnike maloletnicima zakonom zabranjena, u Srbiji je praksa drugačija. Petarde su lako dostupne na pijacama, a često ih deci kupuju sami roditelji, uglavnom očevi, smatrajući ih bezazlenom zabavom. Stručnjaci upozoravaju da ovakav stav prema pirotehnici doprinosi povećanju broja povreda, jer mnogi ne shvataju koliko su petarde opasne.
Čak i najmanja petarda može izazvati ozbiljnu povredu. Deca često nemaju predstavu o snazi eksplozije, a u trenutku eksplozije, posledice mogu da budu fatalne.
U nekim evropskim zemljama, poput Norveške i Irske, prodaja petardi je potpuno zabranjena, što značajno smanjuje broj povreda.
Prema zvaničnim podacima, u Srbiji se tokom praznika beleže desetine slučajeva povreda izazvanih pirotehnikom. Gotovo polovina svih povreda odnosi se na decu uzrasta od 10 do 16 godina, a najčešće povrede uključuju: amputacije prstiju i šaka, duboke opekotine i oštećenja vida i sluha.
Da bi se sprečile tragedija, edukacija je ključna. Roditelji moraju da shvate da petarde nisu igračka i da čak i jedan trenutak nepažnje može da izazove nesagledive posledice, kao i da su život i zdravlje deteta vredniji od bilo kakve „zabave”.
Praznična radost ne sme da se pretvori u tragediju, a pirotehnika stvara lažnu sliku uzbuđenja, dok istovremeno nosi ozbiljan rizik.